Altán je letní knihovnou, hernou, výstavním i přednáškovým prostorem. Lavice k sezení slouží jako úložný prostor, police jsou regálem pro knihy. Zdroj: Peter Fabo

Altán ze skla a dřeva zdobí zahradu vamberecké knihovny

Ve Vamberku vyrostl netradiční altán. Stavbu, která patří tamní knihovně, navrhl architekt Martin Kožnar, který dlouhou dobu přemýšlel nad tím, jak zkrášlit zdejší neutěšenou cestu za hlavním náměstím. Drobná stavba s tvarem nepravidelného čtyřúhelníku slouží jako mateřské centrum a konají se zde třeba předčítání či večerní akce.

Altán s kamennou zídkou a uličkou na hlavním náměstí je součástí městské knihovny. Z malé dřevostavby je výhled na město Vamberk i řeku Zdobnici. Na projektu pracoval architekt Martin Kožnar přímo s vedením města Vamberka v Královehradeckém kraji. Nový altán v zahradě knihovny symbolicky završil celou přestavbu ulic Voříškova-Farská. Díky němu získala knihovna zcela unikátní prostor pro pořádání komorních akcí.

Altán Městské knihovny ve Vamberku má tvar nepravidelného čtyřúhelníku. Konstrukce altánu je tvořena sklem a dřevem. Zdroj: Peter Fabo

Ze zanedbaného prostoru zahrada s altánem

V roce 2015 se architekt Martin Kožnar sešel s místostarostou města Janem Rejzlem (nyní starostou) na zanedbaném místě za náměstím směrem k řece Zdobnici. Lokalita, kterou denně prochází velké množství lidí, se nachází na spojnici mezi fabrikami a náměstím. Domeček bývalých záchodků, rozlámané schody k řece s dožilou továrnou i zadní fasády domů zde vytvářely ostrou dekadenci. Městská knihovna ve Vamberku, která byla jedním ze sousedních domů zanedbaného prostoru, nutně potřebovala zahradu i altán pro mateřské centrum a kulturní akce či setkávání.

Tvorba projektu trvala krátce přes jeden rok, realizace altánu ve dvou etapách necelé tři roky. Součástí návrhu Martina Kožnara je kromě altánu také opěrná kamenná zeď, která místo zpevňuje a materiálově koresponduje s farou, která se nachází naproti. Současně vytváří sokl pro dřevostavbu altánu i větší pobytovou zahradu knihovny. Konstrukce altánu je ze strany zahrady průhledná, aby umožnila skrze altán vnímat krajinu za ním.  Cestu od knihovny tvoří betonové kulaté nášlapy stejné barvy, jakou má podlaha altánu.

Vamberecká knihovna z roku 1857, která se řadí k nejstarším knihovnám v regionu, již nutně potřebovala reprezentativní zahradu i altán pro mateřské centrum a kulturní akce. Původní stav byl tristní. Zdroj: archiv Martina Kožnara

Obklady z biodesky

Úroveň zahrady je v místě altánu o tři metry výše než samotné ulice. Základy jsou tvořeny betonovým fundusem, který nese altán. Ten tvoří opěrnou zeď zahrady a vymezuje ulici. Konstrukce stěn altánu je kombinací smrkových KVH sloupků s příčníky zavětrovanými ocelovými ztužidly a jednou plnou, dřevěnou, sendvičovou biodeskovou stěnou. Celý prostor překrývá střecha se sendvičovou konstrukcí s trámky a biodeskou. Konstrukce altánu byla sestavena v tovární hale po jednotlivých panelech, poté opět rozložena a sestavena na místě, následně vložena do připravených obvodových zdí.

Úroveň zahrady je v místě altánu o tři metry výše než samotné ulice. Zdroj: archiv Martina Kožnara

Etapy výstavby altánu

V rámci první etapy stavby byla odstraněna budova bývalého sociálního zařízení, vybudována nová základová konstrukce s opěrnou zdí pro budoucí stavbu altánu a kompletně zrekonstruována kamenná zídka podél zahrady. První etapa výstavby proběhla už v roce 2017, na starost ji měla společnost VASPO VAMBERK. Náklady za zahajující etapu se vyšplhaly na necelé dva miliony korun včetně DPH. V druhé etapě poté probíhala samotná stavba altánu, drobné terénní úpravy a budování chodníku. O to se v roce 2020 postaral TSM design, a to za sumu přesahující jeden a půl milionu korun. Užitná plocha realizace činí zhruba 23.80 m2.

Architekt Martin Kožnar

Martin Kožnar je současný populární architekt a designér, bývalý spolumajitel Atelieru 25, který má za sebou má řadu zdařilých realizací. Vystudoval FA ČVUT a AVU ŠA Emila Přikryla. Pracoval mimo jiné v ateliéru Rudolfa Netíka.  Altán Městské knihovny Vamberk tak není ani zdaleka jeho prvním návrhem mezi občanskými stavbami. Na jeho návrh například vznikla i knihovna v Lanškrouně. Mezi další veřejné stavby, kde zanechal Martin Kožnar svůj osobitý podpis, patří také Mateřská školka v Českém Brodě, Centrum umění na Kvildě nebo Pavilon skla v Klatovech. Kromě veřejných staveb navrhuje architekt také rodinné domy nebo interiéry.

Na východočeském maloměstě jako v Japonsku. Čtenáři a návštěvníci najdou na zahradě vamberecké knihovny neobvyklé místo k oddechu. Zdroj: Peter Fabo

Nový altán v soutěži

Nový altán v zahradě vamberecké knihovny si získává zaslouženou pozornost. A to jak od laické veřejnosti, tak v odborných kruzích. Až do středy 24. března 2021 je možné pro tuto stavbu hlasovat v soutěži Dřevěná stavba roku.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky