Architekt Steven Holl v Ostravě

V Domě umění v Ostravě je až do 5. prosince 2021 instalována výstava Making Architecture. Putovní akce nabízí výběr z tvorby renomovaného amerického architekta Stevena Holla.

Výstava odhaluje proces tvorby jedenácti realizovaných projektů. Její součástí je také dvanáctý projekt v přípravném období - unikátní koncertní sál, který vznikne v Ostravě. Expozice prezentuje akvarelové skicy či první návrhy staveb a jejich modely, vše seřazené do tří tématických sekcí. Thinking zachycuje zmíněné akvarelové skicy, malé pracovní modely a vzorky materiálů tvořící základ každého projektu. Sekce Building objasňuje proces tvorby prostřednictvím velkoformátových do detailu propracovaných modelů, objektů a fotografií, pořízených v průběhu výstavby. Třetí sekce Reflecting zaznamenává autorovy myšlenky skrze vybrané filmové záznamy včetně publikovaných ohlasů.

K vidění je např. Nekropole Ťin-Pao-San na Tchaj-wanu, Muzeum výtvarných umění v Houstonu, knihovna v Malawi či Středisko péče o nemocné v Londýně. Velké pozornosti návštěvníků výstavy se těší model akusticky i architektonicky ojedinělého koncertního sálu připomínajícího tvar houslového pouzdra. Budova bude propojena s památkově chráněnou, v tomto roce šedesátiletou budovu Domu kultury města Ostravy (o plánované stavbě jsme již podrobněji psali).

Zatím lze Stevena Holla „spatřit“ v Ostravě prostřednictvím jeho některých prací, na jeho osobní návštěvu se pak můžeme těšit v polovině října tohoto roku.

Fotogalerie

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv autora