V Ostravě vyroste unikátní koncertní hala

Ostrava, metropole Moravskoslezského kraje, rozjela nové projekty. Pustila se do rekonstrukcí starších i výstavby nových objektů. Patří mezi ně i koncertní hala s vynikající akustikou, teprve druhou takovou v naší vlasti. První byla postavena v pražském Rudolfinu v roce 1885.

Nová samostatná koncertní hala vznikne v Ostravě v návaznosti na Dům kultury města Ostravy (dále MO), v místě amfiteátru. Mezinárodně věhlasné těleso, Janáčkova filharmonie, a nejen ona, tím získá důstojné, tolik potřebné zázemí. Návštěvníci si díky tomu budou moci vychutnat hudební produkci se vším všudy a za skvělých akustických podmínek.

Vítězný návrh

Odpověď na otázku, kdo zmíněnou halu navrhl, poskytly výsledky jedné z nejvýznamnějších architektonických soutěží v historii města. Veřejnost má možnost je shlédnout na výstavě s názvem Koncertní síň pro Ostravu instalované v budově bývalého Galexu, a to až do 1. listopadu 2019.

Zvítězil návrh newyorského architekta Stevena Holla ze studia Steven Holl Architects ve spolupráci s pražskými Architecture Acts, které založil Martin Kropáč. Budoucí realizace spojí stávající budovu Domu kultury MO s moderním sálem.

Architektura se zasnoubí s hudbou

Objekt koncertní haly propojí ulici 28. října se sadem doktorky Milady Horákové. Prosklené prostory, jež budou vysunuty vertikálně do ulice, umožní nový nebývalý pohled na čelní část kulturního domu včetně prostoru před ním. Odborníci tvrdí, že jde o projekt evropského významu. Snoubit se zde bude díky nastíněné vynikající akustice pohled na moderní architekturu s poslechem kvalitní hudby.

Ještě připomínáme, že vítězný návrh kromě originální architektury přinese náročné technické řešení šetrné k životnímu prostředí a s nízkými provozními náklady. Předseda poroty, mezinárodně uznávaný polský architekt Krzysztof Ingarden, prohlásil, že vítězný projekt je emblematickým dílem pro Ostravu, které ji oživí.

Interiéry

Nahlédněme, zatím obrazně řečeno, do interiéru, kam diváci vstoupí prosklenou částí, situovanou do ulice 28. října. Bude se zde nacházet i vchod z podzemních garáží. Po odložení svršků v šatně se eskalátory dostanou do horní části budovy, která překlene Dům kultury MO. Odtud přejdou do koncertního sálu. Vejde se jich tam až 1 400. Pro ilustraci a porovnání: v sousedním Polsku bylo postaveno 13 podobných hal, výstavba té nejbližší proběhla v Katovicích před pěti lety. Vejde se do ní 1 800 posluchačů.

Tvar houslí

Tvarem bude ostravská hala připomínat pouzdro na housle. K tomu Steven Holl dodává, že je tato podoba náhodným výsledkem pragmatické snahy zajistit dobrou funkci a akustiku. Zdůraznil, že nový sál je příkladem nejmodernějšího řešení energetické úspornosti. Jedním z nich je využití důlní vody jako obnovitelného zdroje vytápění.

Do třetice...

Na závěr připomínáme nejen pamětníkům, že první návrh koncertní haly pro Ostravu pochází z roku 1949. Z roku 1969 pak pochází další architektonický návrh stavby koncertní síně. V obou případech však zůstalo jen u plánů. Tak tedy do třetice všeho dobrého: stavět se začne v roce 2022, první koncert by měl proběhnout v roce 2024.

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv autora