Rekonstrukce Farské zahrady v Ostravě

Farská zahrada mezi Havlíčkovým nábřežím u řeky Ostravice a Střelniční ulicí, která je součástí výstaviště Černá louka v Ostravě, doznává významné změny. Stává se oázou klidu přímo v historickém jádru města.

Autorem projektu rekonstrukce Farské zahrady, která se nachází v blízkosti biskupství Ostravsko-opavské diecéze a honosné vily Terezy, je architektonická kancelář Vysloužil Architekti Ostrava. Projektu předcházela analýza stávajících prvků a jejich případné využití. Jde o reliéf sochaře Vladislava Gajdy, starou kolibu Dřevjanku, kamenné desky a fresky i vzrostlý platan, zbytky původní hradební zdi, kinetické fontány a staré schodiště.

V průběhu letošního roku zde tedy vzniká nový prostor pro odpočinek dospělých a herní vyžití dětí. Bude obehnán plotem z hrubých přírodních kamenů. Vstup umožní dvě na noc uzamykatelné brány. Nejcennější zeď pochází ze zbytku původních hradeb v rohu zahrady.

Dostáváme se k územní rozloze a členění. Výše položený úsek zahrady má travnatou plochu a dětské hřiště. Spodní plochu zaplní okrasné ovocné stromy. Spojujícím prvkem obou úrovní je terasa na speciálních zemních vrutech navazující na opěrnou zídku schodiště. Samozřejmostí jsou dřevěné lavičky. Dále jsou instalovány skákací zvonicí polštáře, přírodní xylofon, scénické osvětlení, světelný žárovkový řetěz a jiné zajímavé atrakce.

V plánu je otevření Farské zahrady koncem listopadu 2020. Bude tak dalším přírůstkem v rámci modernizace a zkrášlování centra a je součástí Vize prostorového rozvoje Ostravy, což je strategický dokument vytvářený Městským ateliérem prostorového plánování a architektury.

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv autora