Bazény léčebného domu pokryly odolné obklady RAKO

Na rekonstrukci bazénů nejstaršího léčebného domu slovenských lázní Bojnice se podílela i tradiční česká značka RAKO. Uplatnilo se 2 300 m2 obkladů značky RAKO OBJECT. RAKO tím navázalo na předchozí realizace v těchto lázních, kdy byl keramickými prvky RAKO obložen venkovní bazén blízkého léčebného domu Baník i jeho vnitřní rehabilitační bazény.

Vnitřní bazény v objektu léčebného domu Mier prošly v posledních dvou letech kompletní rekonstrukcí. Mezi mnoha variantami řešení keramického obkladu byla nakonec zvolena kombinace výraznějších prvků s neutrálními, obojí značky RAKO OBJECT. „Základ všech prostor tvoří matné bílé dlaždice ze série ColorTwo ve formátech 20 × 20, 10 × 10 cm a mozaiky 2,5 × 2,5, resp. 5 × 5 cm, které se kombinovaly v jednotlivých bazénech s kontrastní barvou, především žlutou, šedou, zelenou a modrou,” upřesňuje technický poradce RAKO Ing. Ľudovít Bulla.

Bojnice, jejichž založení se datuje již do první poloviny 16. století, patří mezi nejoblíbenější lázně na Slovensku. Důvodem je krásná příroda, kvalitní služby, ale samozřejmě také účinná termální voda, která vyvěrá z hloubky 1 200–1 500 m devíti prameny s vydatností 40 l/s. Především za léčbou pohybového aparátu sem jezdí nejen hosté z celého Slovenska, ale také z Rakouska, Německa a České republiky. Léčebný dům Mier leží v samém srdci bojnického lázeňského parku obklopen zelení.

Základní dlaždice i funkční tvarovky

Ze série ColorTwo, která je s ohledem na množství odstínů a variant povrchových úprav oblíbená především architekty, dostala příležitost vyniknout žlutá (RAL 0858070) a šedá (RAL 0607005), modrá (RAL 2408015) a zelená (RAL 1907025). Síťkou podložené mozaiky se pro některé části stěn rozebíraly a spojovaly do jiných vzorů – barevných kostek. Z bazénových tvarovek série Pool se uplatnily přelivové hrany, průběžné vnější hrany a rohy v bazénech.

Nejbližší okolí všech bazénů, ochozy, pokryly protiskluzné dlaždice RAKO ze série ColorTwo, tzv. tatranky, které svým reliéfem skutečně připomínají povrch známé sušenky. Ty jsou vhodné nejen pro okolí bazénů, ale i pro veřejné sprchy, dna brouzdališť či schody. Disponují protiskluzností úrovně B, což dle norem pro podlahy ve veřejných plaveckých bazénech, kde se chodí bosou nohou (ČSN EN 13451-1), představuje úhel skluzu vyšší než 18°. Při rekonstrukci vnitřních bazénů LD Mier bylo celkem využito přibližně 2 300 m2 obkladů RAKO.

Fakt, že se keramické obklady RAKO v lázních Bojnice osvědčily, otevírá možnosti jejich dalšího využití při pokračující rekonstrukci lázní. „Plánována je rekonstrukce venkovního bazénu léčebného domu Mier a výstavba zcela nového objektu léčebného domu. Věříme, že i zde investor zvolí již prověřené materiály RAKO,” uzavírá Ľudovít Bulla.

Více o keramických obkladech RAKO na www.rako.cz.

RAKO OBJECT – barevný systém

24 hodinový barevný systém je vyvinutý ve spolupráci s mnoha osobnostmi a ateliéry z designérského a architektonického prostředí. Podporuje nekonečné kombinační možnosti a zároveň respektuje charakter a požadavky moderní i historické architektury, a to stále v systému 24 barev. Dva ciferníky – škály nočních a denních barev, jsou předurčeny k vzájemným kombinacím keramických obkladů.


Fotogalerie

Autor: Ing. Marie Hodačová Šimonovská
Foto: Archiv firmy