Beton ovládá i designové dveřní systémy

Industriální vzhled surového betonu se objevuje nejen na podlahách či stěnách, ale betonové stěrky se vyjímají i na designovém bezobložkovém dveřním systému, který tak může zcela splynout s okolními stěnami, a to i v atypické velikosti.

Bezobložkové řešení dveřních zárubní

Betonového ducha interiéru v sekci dveřních systémů naplno podpoří skryté zárubně. Jejich technologickým základem jsou pevné profily z eloxovaného hliníku, které umožňují buď osazení vnější obložky nebo tvoří pouze vnitřní skrytý dílec, který překrývá vnější malba či povrchová úprava stěny betonovou stěrkou.

Skryté zárubně AKTIVE jsou bezobložkové, tedy bez vnější pohledové obložky. Hrana průchozího otvoru je tvořena vnitřní hliníkovou zárubní, která může být pohledově překryta finální povrchovou úpravou – výmalba či tapeta. „U dveřních křídel pro skryté zárubně jsou použité speciální skryté 3D seřiditelné panty, takže designová čistota tohoto řešení zůstane nenarušena,” doplňuje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která je českým výrobcem ucelené řady dveřních systémů. Zárubeň Aktive je určena pro dveře tloušťky 40 mm a je vyráběna ve dvou typech – polodrážková verze Aktive 25/15 a bezpolodrážková Aktive 40/00. „Kombinace obou variant zárubní je ideální, když potřebujeme, aby jedny otočné dveře byly orientovány otevíráním k sobě a druhé od sebe, což je tzv. oboustranné otevírání,” uvádí Petr Paksi.

Pro skryté zárubně EMOTIVE je charakteristický vnější subtilní hliníkový rámeček o šířce 17 mm. Ten má funkci jak designovou, tak i praktickou. Slouží totiž jako ochrana hrany průchozího otvoru proti mechanickému poškození. Tato skrytá zárubeň je určena pro polodrážkové dveře tloušťky 62 mm.

Pro skryté zárubně EMOTIVE je charakteristický vnější subtilní hliníkový rámeček o šířce 17 mm. Ten má funkci jak designovou, tak i praktickou. Slouží totiž jako ochrana hrany průchozího otvoru proti mechanickému poškození. Tato skrytá zárubeň je určena pro polodrážkové dveře tloušťky 62 mm.

V případě kombinace posuvných a otočných dveří v interiéru lze doladit v detailu zárubní vše do jednoho designu díky bezobložkové variantě stavebního pouzdra AKTIVE a EMOTIVE. Designový bezobložkový dveřní systém netvoří jen skryté zárubně, ale i odpovídající dveřní křídlo nové generace.

Dveře v betonové stěrce od podlahy až ke stropu

Designové i technické možnosti dnes umožňují dveřím vyrůst do závratných rozměrů. Proto se můžeme osmělit a překročit zažitý standard výšky dveří 197 cm. Dveře od podlahy až ke stropu nejsou jen trendy, ale také opticky zvětšují prostor. Příkladem jsou dveře MASTER představující působivou kombinaci betonové stěrky a vnějšího hliníkového rámu. Mohou dosahovat až do atypické výšky 370 cm a šířky 125 cm. „Díky tomu, že dveře lze zabudovat do zárubně bez nadpraží, mohou zabírat skutečně celý prostor od podlahy až ke stropu, což z nich dělá nepřehlédnutelný interiérový prvek, a to i v prostorách se standardně vysokým stropem,” uvádí pan Petr Paksi.

Neomezené kombinace materiálů na ploše dveří

Dveře MASTER mohou být jak v otočné variantě, tak ve variantě zasouvacích dveří do stavebního pouzdra i posuvných po stěně. Jsou tvořené vnitřním obvodovým rámem z eloxovaného hliníku či s povrchovou úpravou strukturální PUR barvy dle vzorníku odstínů RAL a dvěma skly nebo penetrovanou MDF deskou o tloušťce 4 mm, na níž lze nanést stěrku či tapetu. Moderního betonového vzhledu tak lze dosáhnout na povrchu dveřního křídla a to přímo nanesenou stěrkou, která může být shodná s výmalbou interiéru, což umožní splynutí dveřního systému s příčkou. Zvolenou barevnost opláštění lze zcela sladit s barevností vnějšího hliníkového rámu.

Konstrukce dveří je zpevněna vnitřními hliníkovými příčkami, díky kterým jsou umožněny již zmíněné atypické rozměry, ale i kombinování různých povrchů v horizontální i vertikální rovině.

Skleněné dveře, které zvukově a tepelně izolují

Nespornou výhodou dveří MASTER nejsou jen atypické rozměry a možnost kombinace povrchů, ale i skutečnost, že jsou prvními celoskleněnými dveřmi na českém i zahraničním trhu, které disponují izolačními funkcemi odpovídajícími standardním dveřím dřevěným. „Zvuková izolace dveří MASTER je umožněna díky výplni z extrudovaného polystyrénu, která je umístěna mezi dvěma skly o síle 4 mm. Pro zvukový útlum až 34 decibelů, kterým se vyznačuje kategorie zvukově izolačních dveří, je nutný také spodní mechanický práh zabudovaný do dveřního křídla,” vysvětluje pan Petr Paksi a doplňuje: „Zvukový útlum jsme samozřejmě testovali v nezávislé zkušebně ve Zlíně a získali zde tak potřebné odborné certifikáty.” Tyto vlastnosti jsou deklarované pro dveřní komplet dveří MASTER se skrytými zárubněmi AKTIVE případně Emotive.

Designový dveřní systém s bezobložkovým řešením zárubní plně odpovídá současným trendům a svým vzhledem dotváří či přímo určuje industriální betonový design interiéru.

Více informací naleznete na www.skrytazaruben.cz a www.dvere-jap.cz.

Fotogalerie

Autor: Honza Hejhálek
Foto: Archiv firmy