Colloredo-Mansfeldové zřídili pod zámkem proslulý anglický park o rozloze 9,5 ha s pavilony, vodopády či palmovým skleníkem.

Bourat se nebude! Letohrádek v Opočně už zdobí šindele z modřínu

Opočenský zámek je renesanční chloubou východních Čech, která si do dnešních dnů zachovala svůj nebývalý půvab. Za uplynulé roky v něm prošly proměnou zámecké interiéry i prohlídkové trasy, které odhalily tisíce dosud nepřístupných exponátů. V současné době pracují dělníci na opravě střechy místního zámeckého letohrádku, který se podařilo zachránit před demolicí.

Na opočenském zámku to žije! Zatímco místní nádvoří se v uplynulých sezonách proměnilo v místo muzikálů, divadelních představení a koncertů, interiérům byla navrácena podoba z dob Josefa Colloredo-Mannsfelda (1866-1957) a návštěvníkům se otevřely nové prohlídkové okruhy. Tím ale plány památkářů ani zdaleka nekončí. Před 2 roky se zde začalo s opravami chátrající budovy letohrádku, jehož záchranu nezastavila dřevomorka, ani zimní počasí. Letohrádek by se měl nové střechy a půdních prostor dočkat do konce roku 2024. Jde o vůbec největší investici v areálu zámku za posledních 30 let.

Původní shnilou krytinu nahradí elegantní šindele z modřínu. Práce za 35 milionů korun potrvají ještě celý tento rok.

Zámek ukrývá bohaté sbírky obrazů a zbraní

Renesanční sídlo severoitalského typu, jehož kořeny sahají až do 11. století, bylo původně postaveno jako gotická pevnost. Za posledních 80 let změnil zámek majitele hned pětkrát. Mezi jeho nejvýznamnější majitele patřily rody Trčků z Lípy, kteří mu vtiskli jeho charakteristické arkády, a Colloredo-Mansfeldové, kteří jej po požáru v 17. století přestavěli ve stylu barokní gotiky podle návrhu významného italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. Colloredo-Mansfeldové vlastnili zámek až do poloviny 20. století a v průběhu času z něj vytvořili moderní aristokratické sídlo. Opočenský zámek je unikátní nejen svým exteriérem, ale i historickými dochovanými interiéry a bohatými sbírkami zbraní a obrazů. V jeho prostorách se natáčela i řada českých a zahraničních filmů – z těch nejznámějších jmenujme snímek F. L. Věk, populární televizní minisérie Božena nebo film Babička [1].

Letohrádek ze 17. století dlouhá léta chátral. Důvodem byly i restituční spory mezi Kristinou Colloredo-Mansfeldovou a Českou republikou. Trvaly přes 30 let. Dnes je zámek ve vlastnictví Národního památkového ústavu.

Opravy letohrádku jsou v plném proudu

Letohrádek postavený ve stylu severské pozdní renesance je s děkanským kostelem a zámkem propojen krytou chodbou. Jeho opravy, s nimiž se začalo v prosinci roku 2022, se týkají střešní krytiny, krovů, stropů, věže a štítů [2]. Rekonstrukcí projdou i půdní prostory stavby [3,4]. Záchranné práce zpočátku komplikoval stav historických trámů, který se ukázal být horší, než bylo z předběžného průzkumu patrné. „Masivní zdivo a dubové trámy byly napadeny dřevomorkou. A hrozilo nebezpečí, že by se zdivo propadlo dovnitř stavby,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Hradec Králové mykolog Petr Rohlíček. Pro projektanta a dělníky to znamenalo provést změny v projektu, které však neměly podle Petra Rohlíčka na celkovou koncepci stavby vliv [5].

V únoru 2024 se začalo s pokládkou modřínových šindelů a oplechováním věže. Záchranné práce jsou tedy v plném proudu.

V plánu je i rekonstrukce jízdárny

A jaké jsou plány s letohrádkem po dokončení rekonstrukce? „V prvním patře by měla vzniknout obřadní a výstavní síň a zároveň prostor pro koncerty tak, aby se tam mohly přesunout aktivity z naší obrazárny, která pro to není určená. V přízemí by měla být kavárna,“ uvedl pro ČTK kastelán opočenského zámku Tomáš Kořínek [6]. Památkáři plánují v areálu ještě další investice, zejména opravu střechy samotného zámku a rekonstrukci jízdárny, kam by se v budoucnu v případě nepříznivého počasí mohly přesunout kulturní akce, jež se zatím konají na nádvoří.

Zdroje:

[1] O zámku [online]. [cit. 2024-02-15]. Dostupné z: https://www.zamek-opocno.cz/cs/o-zamku
[2] HORYNOVÁ, Michaela. Rekonstrukce zámeckého letohrádku začne po Novém roce. Online. Rychnovský deník. 2022. Dostupné z: https://hradec.rozhlas.cz/oprava-veze-opocenskeho-letohradku-skonci-do-konce-roku-prace-na-strese-potrvaji-9137476. [cit. 2024-02-15].
[3] Oprava věže opočenského letohrádku skončí do konce roku. Práce na střeše potrvají celý příští rok. Český rozhlas Hradec Králové [online]. 2023, 26.12.2023 [cit. 2024-02-15]. Dostupné z: https://hradec.rozhlas.cz/oprava-veze-opocenskeho-letohradku-skonci-do-konce-roku-prace-na-strese-potrvaji-9137476
[4] Letohrádek Opočno. Turistický portál KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE [online]. [cit. 2024-02-15]. Dostupné z: https://www.hkregion.cz/dr-cs/102314-letohradek-opocno.html
[5] PLECHÁČEK, Václav. Opravu střechy letohrádku v Opočně komplikuje stav historických trámů. Dřevo je ve špatném stavu. Český rozhlas Hradec Králové [online]. 18. 5. 2023 [cit. 2024-02-16]. Dostupné z: https://hradec.rozhlas.cz/opravu-strechy-letohradku-v-opocne-komplikuje-stav-historickych-tramu-drevo-je-8994483
[7] ŠTĚPÁN, Dalibor. Zámecký letohrádek dostane novou střechu. Město Opočno [online]. [cit. 2024-02-15]. Dostupné z: https://www.opocno.cz/zamecky-letohradek-dostane-novou-strechu/d-6684

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Správa Letohrádku Opočno