Bouzov patří bezesporu k našim historicky nejvýznamnějším hradům. Jeho raritou jsou dva funkční padací mosty, které se využívají při různých slavnostních příležitostech. Zdroj: Stanislav Judas

„Správu hradu chápu jako poslání,“ říká kastelánka Bouzova

S příchodem jara se opět otevřely brány hradů a zámků. Mezi klenoty českého dědictví vyniká i hrad Bouzov, který patří mezi nejnavštěvovanější památky v Olomouckém kraji. Při jeho návštěvě si jistě připomenete nejen celou řadu pohádek a filmů, v nichž si zahrál, ale i bohaté české dějiny, kterých je svědkem.

Na málokterém hradu se natáčelo tolik českých pohádek jako na Bouzově. A není divu… Jeho krása a historický význam z něj dělají z něj jedno z nejkouzelnějších míst v České republice. Jen v roce 2023 přilákal hrad 119 913 návštěvníků a tento rok přidává další lákadlo – novou prohlídkovou trasu nazvanou „Arcivévodův okruh“, která bude otevřena od 1. května 2024. V rámci tématu letošního ročníku: Habsburkové – domovem i v Českých zemích se dozvíte, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Ať už vás tedy na Bouzov zavede okouzlující architektura, filmová turistika nebo nová atraktivní prohlídková trasa, návštěva Bouzova pro vás bude zážitkem, na který nezapomenete.

Dominantou hradu je majestátní věž Hláska, ze které zachraňoval tovaryš Jíra princeznu Jasněnku. Na Bouzově se natáčely i Kopretiny pro zámeckou paní, Rumplcimprcampr, Arabela se vrací nebo Princezna zakletá v čase. Zdroj: Martin Mecnarowski, Shutterstock

Ve zdech Bouzova jsou vepsány české dějiny

Původně gotický hrad byl postaven na skalnatém vrchu již ve 13. století jako pevnost na ochranu obchodních cest. Za jeho zakladatele jsou považováni Búzové z Búzova, po nichž je hrad i pojmenován. K jeho významnému rozkvětu došlo za pánů z Kunštátu, kteří jej vlastnili až do konce 15. století a během jejichž panování byl hrad značně rozšířen. Následně přešel hrad do rukou jejich strýce Bočka z poděbradské rodové větve a poté do rukou Zdeňka Kostky z Postupic, po jehož smrti hrad vyhořel a zůstal půl století neobydlen. Vyhořelý Bouzov se dočkal opravy až v roce 1617, kdy jej koupil Bedřich z Oppersdorfu. Od roku 1651 hrad opět přecházel z jednoho majitele na druhého. Zadlužený Bouzov byl následně prodán Řádu německých rytířů, kteří jej vlastnili až do 20. století. I za jejich vlády hrad bohužel nadále chátral a byl opravován jen částečně. Na lepší časy začalo svítat až s posledním šlechticem a profesním rytířem v čele Řádu – arcivévodou Evženem Habsburským, který jej přebudoval na reprezentativní sídlo velmistra a řádu. Na hrad také nechal dovézt celou řadu historických artefaktů z celé Evropy. Kromě toho se arcivévoda zasloužil i o rozvoj městečka Bouzov. Svého nového sídla si však dlouho neužil. Po vypuknutí 1. světové války odešel na frontu, kde získal nejvyšší hodnost v císařské armádě a po vzniku Československa se usadil ve Švýcarsku. Během 2. světové války byl Bouzov ve správě nacistických úřadů stejně jako další kulturní památky. Od roku 1945 patří hrad i s okolními pozemky českému státu – ačkoliv se Řád německých rytířů soudil o jeho navrácení, jeho žádosti nebyly úspěšné.

Prohlídky interiéru jsou nezapomenutelným zážitkem. K vidění je i pracovna velmistra, kterou zdobí původní barokní nábytek. Zdroj: rudnitskaya_anna

Na závěr nám dovolte několik málo otázek, na které nám odpověděla sama kastelánka hradu, PhDr. Zuzana Šulcová.

1.Co obnáší správa hradu s tak bohatou historií a architektonickou hodnotou, jakou Bouzov je?

Správu hradu chápu jako poslání co nejlépe pečovat o památku a umožnit návštěvníkům poznat ji, to je smysl práce kastelánky. Často tuto práci přirovnávám k péči o veliký dům s velikou zahradou a častými hosty. Přeji si, aby se tu na návštěvě všichni cítili vítáni a mohli si vychutnat atmosféru pohádkového hradu.

2.Jaká nejzajímavější návštěva kdy Bouzov navštívila?

K nejzajímavějším návštěvám hradu patří významné osobnosti, hrad navštívili někteří prezidenti, např. Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Klaus, při filmových obhlídkách a natáčení mohli návštěvníci potkat známé režiséry a herce, např. Juraje Jakubiska, Zdeňka Trošku, koncertovali tu známí umělci a hudební tělesa, např. Václav Hudeček, Moravská filharmonie, Vojenská hudba Olomouc, Hradišťan a mnoho dalších.

3.Na co se mohou návštěvníci těšit v nové sezóně?

V rámci projektu Habsburkové - domovem i v českých zemích bude v apartmá arcivévody Evžena Habsburského doplněna instalace o soubor fotografických alb a dalších osobních předmětů z depozitáře hradu, které mají vazbu na habsburskou rodinu. Novinkou hradní kapitulní síně bude instalace velkoformátových portrétů habsburských velmistrů přibližující historické souvislosti hradu sloužícího v 19. a začátkem 20. století jako sídlo Řádu německých rytířů.

Zdroje:

[1] Za upřesnění faktických informací a zodpovězení otázek děkujeme kastelánce hradu, PhDr. Zuzaně Šulcové.
[2] Oficiální webová prezentace státního hradu. Hrad Bouzov. www.hrad-bouzov.cz
[3] Hrad Bouzov. České hrady a zámky. www.hrady-zamky-cr.cz
[4] Hrad Bouzov zůstane státu. Ústavní soud zamítl stížnost Německého řádu. Český rozhlas. www.irozhlas.cz
[5] HOFFMANNOVÁ, Lenka. Na Bouzově si připomněli velmistra. Seznam Médium. www.medium.seznam.cz
[6] VESELÁ, Jana. Pohádkový hrad Bouzov: jeho historie a zajímavosti. Seznam Médium. www.medium.seznam.cz
[7] Bouzov byl splněným snem velmistra německých rytířů. Vydržel jen pár let. IDNES.CZ. www.idnes.cz
[8] Památky Moravy a Slezska navštívilo v roce 2023 téměř 1,5 mil. Turistů. ÚPS v Kroměříži. www.npu.cz

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky