Rekonstrukce Průmyslového paláce pokračuje podle plánu
Dlouho očekávaná obnova Průmyslového paláce, jehož levé křídlo v roce 2008 vyhořelo, je v plném proudu. Dva měsíce po jejím zahájení je již hotovo 50 procent výkopů a odtěženo…
Dlouho očekávaná obnova Průmyslového paláce, jehož levé křídlo v roce 2008 vyhořelo, je v plném proudu. Dva měsíce po jejím zahájení je již hotovo 50 procent výkopů a odtěženo…
Při restaurování kostela svatého Mořice v Olomouci pomáhají památkářům bezpilotní helikoptéry s palubní inteligencí neboli robotické drony. Ty se dostanou i do těžko dostupných a…
Když se řekne pražská secese, většině lidí se vybaví Obecní dům či historická budova Hlavního nádraží s Fantovou kavárnou. V Praze se ale nachází hned několik desítek budov s…
Dneškem uplynulo 140 let od narození významného českého architekta, urbanisty, teoretika a historika architektury, návrháře nábytku i bytových doplňků a v neposlední řadě učitele…
Staré mapy, plány, videa, 3D modely oblastí tří největších přehradních nádrží, webová mapová aplikace, historické údolí Vltavy ve virtuální realitě, staré pohlednice a fotografie…
Při příležitosti dnešního 130. výročí narození Otto Rothmayera jsme se rozhodli tento text věnovat právě jeho osobě a dílu.
Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře je jednou z nejúctyhodnějších staveb, která se na našem území nachází. Vznikl díky unikátní spolupráci dvou výjimečných osobností –…
Na pražském Novém Městě byl předloni kompletně zrenovován historický činžovní dům. Jeho hlavními devízami jsou umně obnovené exteriéry, zachované historické klenby v průjezdu či…
Význam lešení znali již lidé ve starém Egyptu. Od té doby se mnohé změnilo, ale význam lešení trvá do dnešní doby.
Mezi architekty, jejichž výročí narození či úmrtí připadá na tento rok (vedle něj zde patří i Pavel Janák, Otto Rothmayer, Alois Dryák a další), zaujímá zvláštní postavení Josip…
Rodina Lobkowiczů patří k nejstarším českým aristokratickým rodinám. Po roce 1989 se někteří její členové vrátili z emigrace, aby zde zrestituovali část dříve zabaveného majetku.…
Ačkoli Chocholovo kubistické období trvalo pouhé čtyři roky v letech 1911 až 1914, navrhl v té době hned tři slavné stavby. Zařadil se tak po bok dalších slavných českých…
V období mezi světovými válkami ovlivnili židovští architekti tvář mnoha českých měst. Jen na území Prahy vznikly podle jejich návrhů desítky vynikajících staveb různých stylů –…
Bratři Egon a Karel Winternitzové vlastnili v Pardubicích mlýn Valcha, který byl roku 1910 zrušen. Na jeho místě nechala rodina později vystavět nové Automatické mlýny. V roce…
Někteří ji obdivují, jiní ji považují za nešťastný symbol minulého režimu. Budova Slovenského rozhlasu je zřejmě nejen nejznámější stavbou socialistické architektury, ale zároveň…
Na letošní prosinec připadá 150. výročí narození významného zakladatele moderní české architektury Jana Kotěry. Jeho díla se nacházejí nejen v Praze, kde žil, ale i v řadě dalších…
Národní památkový ústav slavnostně otevřel zrekonstruované piano nobile barokního zámku Veltrusy. Dva nové prohlídkové okruhy umožňují nahlédnout do doby, kdy zámek vlastnil rod…
Horské lázně Karlova Studánka, v samém srdci Hrubého Jeseníku, chráněné krajinné oblasti Jeseníky, by si zasloužily být též zařazeny na seznam UNESCO, jako se nyní dostalo lázním…
V roce 2000 získal na přehlídce Grand Prix čestnou cenu za celoživotní dílo a přínos architektuře. Ačkoliv jsou mnohé jeho stavby vnímány rozporuplně, dosahují celosvětové úrovně.…
Objevení hlíny, rozvoj pecí pro její vypálení, představení glazování a způsoby tvarování cihel do forem sochařství, rozdělení profese mezi cihlářem a zedníkem a rozvoj…