Budova radnice Prahy 12 získala v soutěži Stavba roku 2022 ocenění za své vizionářství a inovace

Modřanská radnice získala v soutěži Stavba roku Cenu Národního centra stavebnictví 4.0. Ta byla udělena významné veřejné budově, která urbanisticky i architektonicky dotváří prostor městské části a která prokázala inovační a moderní přístup jak k realizaci, tak i projektové části.

Radnice Prahy 12 se může pyšnit řadou technicky zajímavých a vizionářských řešení (zejména s ohledem na dnešní ceny energií a nutnost snižovat náklady nejen veřejných institucí). Budova, kterou navrhlo architektonické studio LOXIA, se pro veřejnost otevřela v loňském roce a okamžitě se stala novým centrem pražských Modřan.

Radnice byla navržena jako maximálně úsporná z hlediska údržby a energetické náročnosti. Na střeše je fotovoltaická elektrárna s celkovým výkonem FVE 50 kWp, která ve špičkách výkonu může pokrýt 5–10 % spotřeby elektrické energie objektu během pracovního týdne a většinu spotřeby elektrické energie nezbytné pro údržbu objektu během víkendů. Pod parkovištěm jsou umístěné nádrže na dešťovou vodu, která se využívá k zalévání zeleně v areálu, a na parkovišti jsou k dispozici stanice pro nabíjení elektromobilů.

Radnice nabízí nejen administrativní zázemí, ale také prostor pro další kulturní aktivity a trávení volného času. Prvkem, který zaujme, jsou dvoje impozantní, v noci podsvícené hodiny, které s průměrem ciferníků přesahujícím 4 metry patří mezi největší hodiny v Praze. Zajímavým estetickým a zároveň i funkčním řešením je „levitující“ schodiště ve vstupní hale, které díky využití sloupu stabilizujícího podestu se schodišti vytváří pěkný otevřený prostor s iluzí „levitující“ desky. Radnice byla od samotného počátku projektována metodou BIM (z anglického building information modeling).

Vyhlášení výsledků soutěže proběhlo 13. října v Betlémské kapli v Praze, kde ocenění pro modřanskou radnici převzal za MČ Praha 12 místostarosta Petr Šula a za architektonické studio LOXIA, které budovu radnice navrhovalo a projektovalo, hlavní architektka Jana Mastíková a hlavní inženýr Michal Hendrych.

Autor: Klára Suchá 1)
Foto: archiv LOXIA

1) redakčně zkráceno