Nádraží Kladno

Budovu kladenského nádraží čeká demolice, nahradí ji nový objekt

Kladno 8. února (ČTK) - Budovu kladenského nádraží čeká demolice, nahradí ji nový objekt s multifunkčním prostorem. Nádraží měli podle dřívějších plánů stavbaři opravit při pokračující modernizaci dráhy v Kladně. Špatný stav původní budovy ukázaly doplňkové průzkumy, informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Doplňkový průzkum nebylo možné dělat při přípravě projektu modernizace dráhy a nádraží, podmínkou jeho provedení bylo úplné vyklizení objektu. Výsledky měření pak ukázaly komplikace v základech a také přítomnost spodní vody. "Vzhledem k výrazně horšímu stavu objektu oproti očekávání bylo potřeba zvážit další možnosti, ze kterých se výstavba nové haly ukázala jako nejlepší řešení,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Poté vznikla studie nové budovy, kterou zadala Správa železnic spolu s Kladnem. Následovalo zhodnocení různých faktorů včetně nákladů, z nich pak vyplynulo, že ideální bude postavit odbavovací halu blíže nyní vznikajícímu podchodu. "Když se ukázal skutečný stav původní budovy, rozhodli jsme se s kolegy ve vedení města jednoznačně podpořit nové, moderní a funkční řešení s nižší energetickou náročností, což může přinést i značné provozní úspory. Předložená studie z našeho pohledu vypadá velice dobře," uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Kladenská opoziční zastupitelka Anna Gamanová (STAN) v lednu vytvořila petici, která mimo jiné vyzývá Kladno a Správu železnic, aby se pokusily nádraží zachovat a rekonstruovat nebo aby v případě demolice byla vyhlášena architektonická soutěž. Podpis pod ní k dnešku připojilo přes 400 lidí, Kladno má téměř 70.000 obyvatel.

Podle primátora navrhovaná podoba nádraží splňuje podmínku města, aby měla co nejvyšší architektonickou kvalitu a odpovídala moderním požadavkům. Správa železnic nyní naváže na koncepční studii přípravou projektové dokumentace. Následovat bude tendr na zhotovitele stavebních prací.

Loni naplno začala modernizace úseku mezi kladenskou hlavní stanicí a zastávkou Ostrovec. Úsek bude po rekonstrukci dvoukolejný a elektrifikovaný. Kladenský železniční úsek je částí trati mezi Kladnem, Prahou a pražským letištěm Václava Havla. Zahájení provozu v Kladně Správa železnic plánuje na září příštího roku. Obnova více než pětikilometrové kladenské části trati a přilehlých budov bude stát přibližně 3,7 miliardy korun bez DPH, a to včetně podchodů, nástupišť a podobně.

Autor: ČTK
Foto: Dezidor, zdroj: www.wikipedia.org