Architekti vytvořili účelný byt, který jeho uživatelům slouží jako víkendové útočiště.

Bydlení ve skříni: rafinované řešení pro malý pražský byt

Vytvořit komfortní a přitom moderní bydlení na 37 metrech čtverečních může být pořádný oříšek. Dá se ale uspořádat takto malý byt pro čtyřčlennou rodinu? Promyšlený pražský projekt je důkazem toho, že ano.

Výklopný nábytek, světlé a přírodní materiály nebo hra se zrcadly – to jsou osvědčená řešení pro malé prostory. Architektonické studio ORA do pražského stísněného bytu zakomponovalo ještě takzvanou skříňovou postel. Že kombinace všech těchto prvků funguje na výbornou, se můžete přesvědčit v projektu s příznačným názvem Bydlení ve skříni.

Bez stísněnosti

Byt vznikl rozdělením původně větší jednotky. Na 37 metrech čtverečních chtěl pak developer navrhnout dispozici 2 + kk, což by ale znamenalo, že by se byt prakticky nedal zařídit a že by jeho obyvatelům bylo souzeno pohybovat se jen v úzkých koridorech mezi nábytkem. Investoři tak oslovili architekty ze studia ORA, kteří si s touto netradiční výzvou poradili na jedničku: odstranili nepotřebné příčky a vytvořili moderní garsonku. Oddělená zůstala jen koupelna. Do centra nové dispozice byl umístěn obdélníkový prostor se stolem a židlemi uprostřed. Pokud se však stůl posune a židle poskládají na sebe, vznikne dostatečně velká plocha, ve které se dá i protáhnout. Praktickým a účelným řešením se architekti vyvarovali pocitu stísněnosti. Místnost ještě opticky zvětšuje zrcadlo za kuchyní.

Investoři oslovili studio ORA ještě v procesu výstavby, díky čemuž měli architekti možnost zasáhnout do dispozice bytu.

Spaní ve skříni

Z dostupné plochy bylo třeba vyčlenit ještě místo pro spaní. Autoři projektu Jan Hora, Jan Veisser a Barbora Hora se inspirovali skříněmi. Skříňová postel je vsunuta mezi dva regály, což jí zajišťuje soukromí a zároveň umožňuje využít maximum prostoru pro skladování. V případě, že si spáč chce prostor zvětšit, jednoduše vyklopí dvířka u nohou. Tento typ postelí vznikl v pozdně středověké západní Evropě. Pro většinu lidí byla boxová postel obzvlášť praktická: většina rolníků tehdy žila v jednopokojových domech a uzavřené lůžko jim poskytovalo dostatek soukromí a izolaci před chladem.

Spodní postel v nice slouží přes den jako gauč. Vrchní postel se skrývá za dvířky. Interiéru vévodí dubové parkety a latě.

V hlavní roli dub

Při vstupu do bytu překvapuje množství přírodních materiálů, celý je zařízen v dubovém masivu a dýze. Kuchyni dominuje nerez. Patrový box na spaní byl obložen dubovými latěmi, které přirozeně přecházejí i na stěnu oddělující koupelnu. Různá moření potom naznačují jednotlivé zóny – světlá kuchyně jako metafora rána, transparentní lak odkazuje ke dni a tmavé moření k noci.

  • Projekt Bydlení ve skříni je důkazem toho, že i na velmi malém prostoru lze vytvořit příjemné a funkční obydlí. Stačí se jen zamyslet nad možnostmi, ale i omezeními takového bytu. Řešením může být oslovit architektonické studio nebo soukromého architekta, který navrhne několik variant pro lepší využití dostupné plochy.

Zdroje:

Tisková zpráva www.o-r-a.cz

Archaia Brno z.ú.: Skříňová postel

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com