Vizualizace projektu.

Bytový dům v Brně-Komíně vzniká v bývalém kamenolomu

Brno 2. listopadu (ČTK) - Netradiční místo bude mít osmipatrový bytový dům se 142 byty nazvaný Diorit, který začíná vznikat v brněnské městské části Brno-Komín. Vyrůstá v místě bývalého kamenolomu v prudkém kopci. Jak ČTK řekl zástupce investora a manažer projektu Jan Zeman, před začátkem vlastní stavby bylo třeba prostor lomu přizpůsobit, což trvalo dva roky.

"Místo nás nadchlo tím, že je zasazené do zeleně, ale pro stavbu je lokalita obtížná. Museli jsme kus lomu dotěžit, aby se do něj stavba vešla a nebyla stísněná. Stěny lomu bylo třeba očistit a také zabezpečit. Příprava na stavbu byla nadstandardně nákladná a obtížná," poznamenal Zeman.

Aktuální stav.

Bytový dům o osmi podlažích vzniká podle návrhu brněnského architektonického studia DRNH. Kromě netypického tvaru stavební parcely se musel projekt vypořádat také s přístupem světla do budoucích bytů, protože místo je obklopené strmými kopci. Aby do bytů proudilo víc světla, je první nadzemní poschodí určeno pro kryté garáže, bytový dům i park ve vnitrobloku budou až nad nimi. Byty tak jsou umístěny v sedmi podlažích z osmi.

Podle Zemana bude bytový dům po dokončení jednou z "nejzelenějších" staveb v Česku, a to myšleno doslovně. "Rozloha zelených střech přesahuje 4000 čtverečních metrů, což doplňuje i v parku ve vnitrobloku stavby. Park bude mít rozlohu přes 2000 čtverečních metrů. Vzhledem k netypickému místu jsme hodně řešili proudění vzduchu i teplotu," dodal Zeman.

Vizualizace projektu.

Vytápění a chlazení bytů budou zajišťovat tepelná čerpadla země-voda, pro která bylo připraveno 30 vrtů hlubokých 150 metrů.

Prodej bytů zahájil investor letos v červnu, nyní je prodaná asi pětina z nich, do konce roku by to mělo být 35 procent. Podle Zemana patří byty v Rezidenci Diorit spíš k těm dražším, ale rozhodně nejde o luxusní bydlení. Budova nabízí dispozice od 1+kk až po 4+kk s rozlohou více než 100 čtverečních metrů. Stavba by měla být hotova do konce roku 2024.

Fotogalerie

Autor: ČTK
Foto: archiv investora, www.diorit.cz