Hlediště Mahenova divadla

Centrální lustr Mahenova divadla bude svítit úspornými LED žárovkami

Brno 11. července (ČTK) - Více než 200 klasických žárovek v centrálním lustru Mahenova divadla v Brně nahradí úsporná LED svítidla. Národní divadlo Brno (NdB) k výměně inspirovala energetická krize a hledání úspor. Na rekonstrukci získalo peníze prostřednictvím sbírky, do níž přes 100 příznivců věnovalo 326.000 korun. Lustr je již svěšený a od pondělí na něm pracuje společnost Preciosa, která jej v 70. letech 20. století pro divadlo zhotovila. ČTK to řekl obchodní ředitel NdB Robert Štěrba.

Lustr váží 750 kilogramů, měří čtyři metry na výšku a tři na šířku. K zemi míří každých pět let kvůli výměně všech žárovek a vyčištění vodní párou. Tak velké zásahy jako nyní ale nepamatuje. "Rekonstrukce je pro nás velká věc, protože lustr v podstatě od 70. let minulého století takhle rozsáhle opravován nebyl. Stejně jako ostatní instituce se i my snažíme být efektivní a neplýtvat energie," řekl Štěrba.

Opravu divadlo hradí z projektu Buď Edison, tedy z peněz dárců. Práce začaly minulý týden svěšením lustru a postavením lešení. "Pracovníci Preciosy odmontovali všechny ověsy, které odvezou na vyčištění do Kamenického Šenova. Vymění také objímky a držáky. Komponenty poté opět navěsí a místo 210 klasických žárovek umístí úsporné ledkové. Do výšky zhruba 25 metrů lustr vytáhneme nejpozději do konce srpna, aby byl do začátku nové sezony v perfektním stavu," řekl vedoucí správy divadelních budov Ndb Vlastimil Fabišík. Lidé podle něj změnu poznají v tom, že bude zářit novotou.

Z vybraných 326.000 korun vyjde rekonstrukce centrálního lustru na 243.000 korun. Zbytek peněz pokryje část oprav čtyř dalších menších lustrů nad schodištěm ve foyer a v prostoru bufetů a Křišťálového sálu, kterou NdB plánuje na příští léto. Na rozdíl od centrálního lustru jsou původní a pamatují dobu otevření divadla v roce 1882. Jsou pod památkovou ochranou a administrativní proces při jejich opravě je mnohem náročnější. Kromě toho, že jednání s památkáři není u konce, divadlo zatím ještě na jejich opravu nemá potřebné peníze. Plánuje proto pokračovat v kampani Buď Edison.

Firma Preciosa také sponzorsky vyrobila dárcovskou děkovnou lampu, která bude ve foyer Křišťálového sálu mezi bufety. Na křišťálových ověsech budou jména dárců, kteří se na obnově osvětlení podílejí.

Autor: ČTK
Foto: Kirk979, zdroj: www.wikipedia.org