Chystáte se stavět? Domy z keramického betonu přinášejí mnoho výhod
Před stavbou rodinného domu bývá zásadní zvolit základní stavební materiál. Možností je mnoho: od klasických dřevěných konstrukcí přes cihly až po konopí. V tomto článku se podíváme na keramický beton neboli keramzitbeton. Proč je ve stavebnictví tolik oblíbený a jaké jsou přednosti rodinných domů postavených z tohoto materiálu?
Vlastnosti zdiva domu jsou klíčové. Keramzitbeton patří do kategorie lehčených betonů. Zachovává si veškeré příznivé vlastnosti klasického betonu, ale na rozdíl od něj má nižší hmotnost a přitom je minimálně stejně odolný vůči nepříznivým vlivům prostředí. Ve stavebnictví je velice oblíbený. Najít ho můžete ve stropech, podlahách či na střechách. Vyrábí se z něho také prefabrikované zdivo (panely, tvárnice...) a bez problému se hodí se i pro rozsáhlejší monolitické konstrukce. Správně použité stavební prvky z keramzitbetonu navíc dostačují jako tepelná izolace, takže do ní není nutné investovat další finance. Právě montované domy z keramzitbetonu jsou v Evropě populární již několik desítek let – a to zejména v Německu a Skandinávii.
Co je to keramzitbeton?
Lehký keramický beton (nazývaný také jako keramzitbeton nebo liaporbeton) se vyrábí uměle z přírodních surovin a ve stavebnictví má své neodmyslitelné místo. Skládá se z cementu, písku, vody a z keramzitu (keramického kameniva), který mu propůjčuje výjimečné tepelněizolační vlastnosti a nízkou objemovou hmotnost. Keramzitové perly se poté podle frakce používají například jako tepelněizolační zásypy stropů, plnivo betonové směsi, zásyp tvarovek, filtrační a drenážní vrstvy, jako dekorace a také pro vytváření lehčených substrátů pro stále oblíbenější zelené střechy. Využití najde keramzit i jako zimní protiskluzný posyp silnic a chodníků či v akvaristice.
Lehký beton ve stavebnictví
Keramzitbeton má tedy oproti klasickému betonu řadu výhod. Do stavebnictví přináší především nové možnosti pro novostavby i rekonstrukce. Lze ho využít jak pro výrobu tvárnic a schodišť, tak betonových směsí. Práce s ním je navíc poměrně snadná a s trochou šikovnosti s ním budou umět zacházet i domácí kutilové. Hodí se pro základy domů všech konstrukcí – od montovaných po zděné. Jeho výhodou je jednoduchá montáž a rychlá stabilizace základové spáry. V porovnání s klasickým betonem je keramzitbeton pevnější a odolnější, takže rodinné domy postavené z tohoto materiálu mají velmi dlouhou životnost.
Téma: Rodinné domy
Oproti běžnému betonu má zhruba třetinovou objemovou hmotnost. V budovách, které jsou z keramzitbetonu odlity, je příjemné mikroklima, stejně jako například v cihlových stavbách. Také z pohledu požárních předpisů je na tom tento materiál velice dobře, jelikož spadá do nejvyšší třídy protipožární odolnosti. Dalším benefitem je mrazuvzdornost. Stěny z keramzitbetonu dokážou akumulovat teplo vytvořené uvnitř domu, umějí pohlcovat zvuk, jsou nehořlavé, odolné proti hmyzu i hlodavcům.
Domy postavené za pár dní
Chcete-li stavět dům z keramzitbetonu, na výběr máte dva základní stavební systémy, a to stavbu z keramzitbetonových tvárnic či stavbu montovaného domu z velkoplošných keramzitbetonových dílců. Velkou výhodou domů z keramického betonu je rychlost výstavby. Na stavbu jsou dovezeny již hotové dílce, v nichž je již připraveno vytrubkování pro elektroinstalaci včetně krabiček a drážky pro rozvody vody a plynu. Rozvedení sítí po domě je tak snazší než například u cihelných domů. Díky keramzitbetonu můžete bydlet v novém rodinném domě v rekordně krátkém čase. Samotná montáž ekologického domu z keramických prefabrikovaných stěn trvá několik hodin v závislosti na zastavěné ploše. Nejde ale o panelové prefabrikáty. Na rozdíl od panelu je vrtání do zdi z tohoto materiálu velmi snadné, v podstatě se neliší od klasické cihly. Díky rychlosti výstavby jsou rodinné domy z keramzitbetonu také cenově dostupné. Vlastnosti tohoto materiálu navíc umožňují, aby byly obvodové stěny tenčí, než je tomu u cihelných domů. Díky tomu ušetříte část užitné plochy – u běžného rodinného domu s podlahovou plochou 100 m2 je to až deset procent. Nevýhodou domů z keramzitbetonu však může být jejich vzhled, který například ve srovnání s dřevostavbou není tolik atraktivní.
Porovnávejte a na zdivu nešetřete
Ať už se rozhodnete pro keramzitbeton, klasický zděný dům, nebo dřevostavbu, pamatujte, že stavební materiál výrazně ovlivní komfort vašeho bydlení na dlouhá léta, a proto jeho výběr nepodceňujte a rozhodně na něm nešetřete. Nižší vstupní investice totiž později může znamenat vyšší provozní náklady nebo dodatečně vynaložené finanční prostředky na rekonstrukci.
Zdroje:
[1] www.zakladani-domu.cz