Vizualizace stavby Václav, která by měla být dokončena v roce 2026

Další Václav vyroste v Ostravě

Vedle nejstarší stavby v moravskoslezské metropoli, kostela sv. Václava, vyroste novostavba stejného jména, jen bez přívlastku svatý a samozřejmě současného zaměření i využití. Zabere plochu 4 424 m2.

Na ploše dnes už bývalého parkoviště je odstraněna betonovoasfaltová plocha a odkryty prostory pro archeologický průzkum. Do první etapy prací ještě patří přeložení veřejného osvětlení a vodohospodářské stavby.

Teritorálně bude objekt stát na Kostelním náměstí v těsné blízkosti náměstí Masarykova. S jeho dokončením se počítá v roce 2026. Z vizualizace vyplývá, že oblé nároží bude podobné budovám navržených architektem Kotasem. Pro ilustraci jmenujme za všechny objekt nynějšího obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Václav

Tato moderní polyfunkční stavba s výrazným fasádním prosklením a rovnou střechou nabídne 16 bytů o celkové ploše 1 333 m2, dále 76 parkovacích stání, kancelářské prostory o celkové ploše 2 492 m2 a obchodní prostory plochy 599 m2.

Architektonický návrh pochází od společnosti Arkos, developerem projektu je česko-slovenská skupina Antracit a generálním dodavatelem ostravská stavební společnost HSF System.

Jméno, název Václav, je v našich luzích a hájích velmi časté a oblíbené. Jen si připomeňme např. kromě rozšířeného křestního jména a svatého též panovníky a prezidenty Václavy. Neodpustíme si, že dokonce i pivo dostalo jméno Václav, provázené trefným sloganem: Jen pivo Václav činí vaši žízeň krásnou. To jsme odbočili z ryze stavební terminologie. Nicméně i tato varianta, ergo kladívko, může laskavému čtenáři oživit odborný text příslušící zaměření časopisu.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda