Bytovka na rohu ulic U tiskárny 2 a Chopinova

Další památkově chráněný dům zachráněn

Dříve výstavní čtvrť Přívoz, součást obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, se postupně mění do původní podoby. Ta vznikla na základě návrhů vídeňského architekta Camilla Sitteho na přelomu 19. a 20. století, převážně v secesním slohu. Dalším zachráněným domem, doslova v hodině dvanácté, je třípodlažní nájemní bytovka na rohu ulic U tiskárny 2 a Chopinova.

Vlastníkem je město Ostrava, městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Kompletní opravu provedla společnost Substav Invest Brušperk. Protože rekonstrukce začínají od střechy, i my začneme popisem sedlové střechy. Jedině oplechovaná věžička nemusela být ani po více než sto letech opravena. Za to všechny další části pláště a interiéry ano. Na střeše je nová plechová krytina ze čtvercových šablon s vícero sněhovými zábranami. Nová novobarokní fasáda má původní secesní prvky, ženské a lví hlavy, nad okny lomené stříšky a oblé oblouky i četné ornamenty. Dřevěná špaletová okna jsou rovněž nová.

V přízemí jsou tři nebytové prostory chráněné rovněž původními repasovanými roletami. Podmáčení sklepů zamezila nová hydroizolace. Ve dvou nadzemních patrech je šest bytů s novými obklady, omítkami, instalacemi, podlahami i dveřmi. Klempířské prvky - oplechování říms, okapy za puštěné do střechy a svody jsou z pozinkového plechu.

Ještě dodáváme, že zmíněný, památkově chráněný objekt, byl deset let neobydlen, chátral až zchátral. Nyní, po rekonstrukci je též prázdný. Zatím. Noví nájemníci se hlásí. Záleží, zda jimi budou obyvatelé majoritní většiny, kteří postupně změní ráz této čtvrti. Stejný počin si město slibuje od zamýšlené moderní nárožní novostavby s názvem Palác Sitte. Vyplní nedalekou proluku mezi ulicemi Nádražní a Macharova. Tento polyfunkční dům se dvěma podzemními a čtyřmi nadzemními podlažími v sobě zahrne komplex bytů, kanceláří a obchodních prostorů. Nejen obyvatelé moravskoslezské metropole se těší, že se smělý návrh renomovaného Architektonického studia Bogle Architecks podaří brzy zrealizovat.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda