Litoměřická radnice. Foto: Pecold

Do nitra Země se bude v Litoměřicích kvůli geotermální energii vrtat příští rok

Litoměřice 15. října (ČTK) - Dva pilotní vrty do hloubky 500 metrů budou odborníci v Litoměřicích dělat zkraje příštího roku. Cílem je zjistit detailní geologické a hydrogeologické poměry pro plánovaný geotermální vrt hluboký 3,5 kilometru. Projekt využití energie z nitra Země bude financovat Evropská unie. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Eva Břeňová.

"Na realizaci těchto pilotních vrtů, které velmi dobře doplňují současné přípravné práce, již máme k dispozici téměř 800.000 eur (19,7 milionu korun)," uvedl manažer geotermálního projektu Antonín Tym. Odborníci vyhodnotí data získaná z pilotních vrtů, dopracují projekt a zahájí výběrové řízení na dodavatele prací. Klíčové podle Tyma bude také sestavení realizačního týmu, jehož významnou část mají tvořit zahraniční experti z celé Evropy.

Práce na mělkých vrtných polích a prvním hlubinném vrtu začnou v roce 2024. První podzemní zásobníky tepla by mohly být hotové během roku 2025. Postupně bude dokončen i druhý hlubinný vrt s očekávaným spuštěním o rok později. Nezbytným předpokladem podle mluvčí je spolupráce s místní výtopnou MVV Energie CZ, jež se nyní převádí do vlastnictví novému majiteli. V případě úspěšné realizace projektu SYNERGYS získají Litoměřice zdroj tepla, které bude prostřednictvím distribuční sítě vlastněné MVV Energie CZ rozváděno do domácností.

Projekt SYNERGYS, jehož hlavním cílem je využití geotermální energie, budování podzemních zásobníků tepla, výroba tzv. zeleného vodíku apod., Ústecký kraj zařadil mezi strategické projekty v programu spravedlivé transformace, jejichž realizace byla nyní schválena. Náklady se odhadují na 1,25 miliardy korun. "Mám z toho obrovskou radost. Téměř dvacet let náročné a v mnoha ohledech průkopnické práce, provázené donedávna jistým nepochopením strategického významu geotermální energie jak ze strany státu, tak i Evropské unie, snad již konečně bude korunováno úspěchem," uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (ODS), který byl jedním z těch, co stáli u zrodu myšlenky využití tohoto obnovitelného zdroje energie.

Litoměřice jsou jediným městem v Česku, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry. Díky vědeckému středisku, na jehož vzniku se podílí Univerzita Karlova, se mají stát centrem výzkumu geotermální energie v celé Evropě.

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock