Zřícenina hradu Lanšperk

Dolní Dobrouč chce pokračovat v obnově zříceniny hradu Lanšperk

Dolní Dobrouč (Orlickoústecko) 17. ledna (ČTK) - Obec Dolní Dobrouč na Orlickoústecku chce s podporou Pardubického kraje pokračovat v obnově zříceniny hradu Lanšperk, která jí patří. Má připravený dlouhodobější záchranný plán, který pomůže prostor hradu zabezpečit a zabránit dalšímu chátrání. Součástí projektu je také zlepšení zázemí pro turisty, kteří zříceninu navštěvují,uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

"Jedná se například o dřevěnou turistickou útulnu s přípojkou na elektřinu či vodu a další zázemí pro odpočinek pěších a cykloturistů," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/SOCDEM). Obec zatím předpokládá, že část prací by mohla zvládnout vlastními silami. Celkové náklady se odhadují na 4,5 milionu korun, práce by měly být rozložené do dvou až tří let. Letos by kraj na obnovu památky měl přispět zhruba milionem korun.

Obec již v minulosti s podporu hejtmanství některé části hradu zabezpečila. Zakonzervovaná je hlavní plášťová hradba, zpevněné je jihovýchodní nároží v terénu a sklepní místnost, kde se zachovala valená klenba.

Hrad Lanšperk se nachází nedaleko Ústí nad Orlicí, byl postaven ve druhé polovině 13. století. Stavba je v tuzemsku ojedinělým typem takzvaného plášťového hradu, hrad neměl věž a hlavní tíhu obrany zajišťovala pouze obvodová hradba. Po několika změnách majitelů hrad v roce 1622 získali Lichtenštejnové, byl však již v té době pustý. Zdivo postupně rozebírali lidé k výstavbě domků v nedaleké vsi. Lanšperk patřil Lichtenštejnům až do roku 1922, kde se při první pozemkové reformě stala zřícenina majetkem obce Dolní Dobrouč, k níž Lanšperk od roku 1976 správně náleží. Do současnosti se dochovala severní část plášťové zdi a opevnění, část klenutých sklepních prostor paláce a ve skále vylámaný příkop.

Zřícenina hradu je volně přístupná. Především v letních měsících je oblíbeným cílem turistů, pěších i na kolech.

Autor: ČTK
Foto: Ondřej Kořínek, zdroj: www.wikipedia.org