Dorsis LINUS – unikátní skrytá soklová lišta

Podlahové-soklové lišty LINUS představují jedinečný designový prvek, který umožňuje skrýt lištu ve zdi a dosáhnout jedinečného estetického výsledku – přímého napojení podlahy na zeď bez vystupujících lišt.

Ideálem moderních interiérů je čistý, ničím nerušený prostor. Běžné podlahové lišty v tomto ohledu narušují základní estetický požadavek – soulad mezi jednotlivými prvky, tedy zdí a podlahou. Běžná lišta vystupuje ze zdi, málokdy je možné aplikovat lištu, která bude designově shodná s podlahou nebo zdí.

Naše skryté podlahové – soklové lišty DORSIS LINUS představují designový prvek, který dotahuje minimalistický detail k dokonalosti,“ uvádí Jan Krejčí, jednatel společnosti Dorsis. „Soklovou lištu tvoří skrytý hliníkový profil kombinovaný s designově variabilní vkladkou, tak, aby ve výsledku tvořila lišta jednu rovinu se stěnou - žádné výstupky, žádné rušivé prvky, pouze jednolitá linie stěn a podlah.

Lištu skryjeme ve zdi díky designové vkladce

Hliníkový profil lišty se instaluje před finálními pracemi, designová vkladka až po zaomítání zdi nebo opláštění SDK. K dispozici jsou frézované koncovky, rohové a schodišťové profily, aby byla instalace lišty LINUS univerzální a bezproblémová,“ dodává Jan Krejčí. „Finálního designu dosáhneme ve chvíli, kdy instalovaný hliníkový profil osadíme vkladkou – tu lze sladit s podlahovou krytinou, dveřmi nebo stěnou.

Standardem je lakované MDF tloušťky 8 mm v libovolném odstínu RAL, dokonalosti lze dosáhnout aplikací vkladky z podlahové krytiny (opět v tloušťce 8 mm) nebo řezaných keramických dlaždic. Výsledkem je soklová lišta ve stejném designu s podlahovou krytinou, tedy skutečný minimalismus v každém detailu.

Na vrcholu designového žebříčku DORSIS stojí skrytá soklová lišta Linus s upravenou vkladkou s LED páskem – noční liniové podsvícení v jedné rovině s podlahou vytvoří skutečně unikátní vizuální dojem.

A jak postupovat při samotné montáži?

  • Instalaci soklové lišty doporučujeme po vylití hrubých podlah, anhydridu a stěrek; tak docílíme požadované výšky soklu.
  • Základem je přesné určení výšky finální podlahy, standardní výška lišty je 60 mm. Pro větší výšku soklu stačí přikotvit profil nad nulovou podlahu, pro nižší výšky se profil zapustí pod nulovou podlahu.
  • Horní hrany profilů soklových lišt musí být ve vodorovné linii.
  • Před instalací je nutno vodováhou zjistit i rovinnost stěny a určit hloubku usazení soklu; při nerovnostech stěny je třeba lištu vypodložit od stěny tak, aby omítka měla v místě nerovnosti minimálně 10 mm.
  • Po změření potřebné délky se odřízne soklová lišta - pro vnější roh seřízneme pod úhlem 45 °, pro vnitřní roh provedeme kolmý řez.
  • Odříznutá lišta se umístí do požadované polohy a přilepí na zeď, u SDK příček se přikotví samořeznými šrouby do SDK konstrukce.
  • V místě nerovnosti zděných stěn a v rozích místnosti doporučujeme soklovou lištu kotvit i mechanicky pomocí natloukacích hmoždinek.
  • Pro napojení soklu ke skrytým zárubním a pouzdrům DORSIS jsou určeny univerzální pravo-levé koncovky; koncovka se rozřeže a umístí do stěny k zárubni a mechanicky ukotví pomocí samořezných šroubů do profilu zárubně či pouzdra.
  • Po zaomítání stěny či aplikaci SDK desek, malbě a pokládce finální podlahy se do soklové lišty vloží a přilepí připravené designové vkladky.
Autor: tisková zpráva
Foto: archiv firmy