Dům kultury města Ostravy, současný stav. Foto: Zdeněk Svoboda

Dům kultury města Ostravy oslavil šedesátku

Bílá loď uprostřed černé Ostravy. I takový název byl slyšet 16. dubna 1961 při otevírání tehdy oficiálně pojmenované neoklasicistní budovy Dům kultury pracujících Ostravy. Navrhl ji architekt Jaroslav Fragner.

V průběhu let se nejvíce vžil lidový název kulturák. V poslední době dostal zřejmě už definitivní jméno Dům kultury města Ostravy.

K narozeninovému jubileu dostane tato stavba o ploché střeše, béžové kachlíčkované fasádě s originálním průčelím a šesti sochami komplexní rekonstrukci i rozšíření v podobě nového koncertního sálu s dokonalou akustikou.

Dům kultury města Ostravy, pohled na budovu z boku. Foto: Zdeněk Svoboda

Dosavadní tři nadzemní a dvě podzemní podlaží skrývají velké a menší sály pro nejrůznější kulturně-společenské aktivity. Nechybí ani restaurace a protiatomové kryty. Při našem fotografování objektu právě končila zkouška věhlasné Janáčkovy filharmonie, která už se nemůže dočkat nového koncertního sálu. Není sporu o tom, že po náročné obnově staronová budova kulturáku a zejména jeho přístavba přiláká do Ostravy špičkové umělce i znalce a obdivovatele světové architektury 21. století.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda