Alternativní energetické systémy a ekologický program ROTO

Zvyšující se energetické potřeby a zvyšující se uživatelská náročnost vyvolávají stále se zvyšující intenzitu hledání nástrojů a prostředků k jejich zabezpečení a uspokojení. Největší pozornost se upírá na Slunce. Sluneční energii umí například dobře využít kombinovaná solární zařízení od společnosti ROTO FRANK AG.

Kombinovaná solární zařízení umožňují využívat generované teplo jak pro ohřev užitkové vody, tak i pro podporu vytápění. Jsou vhodná pro rodinné domy, bazény a drobné provozovny – penziony, restaurace, výrobny potravin pro které, zejména v přechodných obdobích, zajišťují vedle ohřevu užitkové vody i vytápění požadovaných prostor. Fotovoltaické moduly pak mění sluneční energii na energii elektrickou.

Společnost ROTO FRANK AG zavedla již v roce 2000 ekologický program výroby solárních systémů. Jejich technické řešení využívá konstrukci střešního okna. Tím, že solární kolektory i fotovoltaické moduly ROTO jsou vzhledově shodné se střešními okny, nenarušují vzhled objektu, ale naopak umožňují architektonicky a esteticky sladit náročné kombinace velikosti a barevnosti detailních prvků. Lze tak vytvářet libovolné sestavy střešních oken a solárních modulů. Důmyslná a jednoduchá montáž je v obou případech stejná. Solární kolektory i fotovoltaické moduly se montují do střešního pláště místo krytiny. Solární zařízení jsou prakticky bezúdržbová, jejich potenciál je vždy k dispozici. Předpokladem pro efektivní využití solárních kolektorů pro vytápění je dobrá tepelná izolace budovy.

Rozměry jednotlivých prvků solárních systémů ROTO vycházejí z rozměrů okna 9/14 (94×140 cm) a okna 11/14 (118×140 cm). V sestavách je možné libovolně kombinovat solární kolektory a fotovoltaické moduly do sestav se střešními okny. V sestavách nad sebou rozhoduje šířka i výška, v sestavách vedle sebe je rozhodující pouze výška, takže do sestavy lze zařadit i okna užší 7/14 (74×140 cm).

Solární energie1 patří mezi nevyčerpatelné zdroje a její získávání i užívání má minimální dopad na životní prostředí. Před několika málo lety představovala pouze ekologický zdroj. Všechno, tj. růst cen klasických energií, stav životního prostředí i naše představa o kvalitním životě směřuje k úvahám, jak nahradit zdroje energie, které vyčerpatelné jsou. Nejde jen o solární zařízení na ohřev vody, která představují zdaleka viditelný symbol vědomí odpovědnosti k okolnímu prostředí. Využívání sluneční energie umožňuje získat i určitou nezávislost na velkých distributorech a jejich cenové politice. I přesto, že solární program v dohledné době nebude jediným zdrojem energie.

{Spočítejte si Úhel dopadu slunečních paprsků sklonitou rovinu kolektoru v zadaném čase anebo Účinnou část sklonité plochy kolektoru při celodenním slunečním záření - pozn. redakce}


1 Využitelné množství solární energie závisí na klimatických podmínkách jednotlivých částí zemského povrchu. Nejlepší je v oblastech s dlouhodobým slunečním svitem a vyšší nadmořskou výškou. V České republice jsou podmínky pro využití sluneční energie poměrně dobré, byť v průběhu roku kolísají. Ročně dopadá kolmo na 1 m2 plochy 800–1250 kWh solární energie. Od dubna do října 75 % a od října do dubna 25 % energie. Celková doba slunečního svitu se pohybuje v rozmezí 1400–1800 h/rok (horské oblasti 1600 h/rok, oblast jižní Moravy 2000 h/rok).

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: Archiv firmy