Heluz, výroba

Firmě Heluz cihlářský průmysl stoupl loni zisk o 75 pct na 661 milionů Kč

Dolní Bukovsko (Českobudějovicko) 7. srpna (ČTK) - Firma Heluz cihlářský průmysl měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 2,58 miliardy Kč. Meziročně stouply o 38 procent. Zisk po zdanění jí vzrostl o 75 procent na 661,5 milionu. Loni firma modernizovala výrobu v jihomoravském Hevlíně, rozšířila také skladové kapacity ve všech závodech. Letos čeká, že zisk klesne. Vyplývá to z výroční zprávy. Firma patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů na českém trhu.

Vedení společnosti předpokládá, že letos jí zisk klesne hlavně kvůli situaci na hypotečním trhu. "Nedostupnost financování nové výstavby pro běžné investory se jednoznačně odrazí ve snižující se poptávce po stavebních materiálech napříč trhem. Dobré výsledky minulých let a stabilizující se situace na energetickém trhu nám umožní toto období přestát bez větších problémů," uvedla firma. Nižšího zájmu o materiály chce využít k tomu, že uskuteční dlouho odkládané investice.

Provozní zisk společnosti vzrostl meziročně loni o 67 procent na 666 milionů Kč. Hodnota aktiv stoupla meziročně z 3,8 miliardy na 4,5 miliardy Kč, vyplývá z výroční zprávy.

Heluz cihlářský průmysl je součástí skupiny Heluz Group. Cihlářské závody jsou její nejdůležitější součástí. Do skupiny patří také společnost Izos, největší výrobce izolačních skel v ČR, rovněž firma Ciko, která vyrábí cihlové komíny. Heluz Group dodává stavební systémy do ČR, na Slovensko, do Německa, Rakouska, Polska a Maďarska.

Firma Heluz má tradici od roku 1876, kdy Jan Řehoř v Dolním Bukovsku postavil první žárovou pec a vypálil první cihly. Rodinnou tradici přerušil nástup komunistů, kteří v roce 1950 cihelnu zestátnili. O více než 40 let později ji potomci zakladatelů získali zpět a vedení svěřili svému zeti Vladimíru Heluzovi. Firma má cihelny v Dolním Bukovsku, Hevlíně na Znojemsku a Libochovicích na Litoměřicku. Provozuje čtyři pece. Loni v prosinci zaměstnávala firma Heluz cihlářský průmysl 343 lidí, z toho 58 žen a 285 mužů.

Autor: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.
Foto: Heluz, Jiří Hloušek