Galerie Šantovka – stavba roku 2014

Proběhl 22. ročník soutěže Stavba roku a jednou z oceněných staveb se stalo také obchodně společenské centrum Galerie Šantovka v Olomouci. K této příležitosti nám odpověděl na několik otázek pan Luděk Schmidt, jednatel Galerie Šantovka s.r.o.

Stavba roku je soutěž, kterou organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství jako nadační program, za účasti Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Vyhlášení vítězů proběhlo 9. října ve Valdštejnském paláci – v sídle Senátu ČR. [2]

Celkově bylo do soutěže přihlášeno 64 staveb z celé republiky, z nichž odborná porota vybírala ty nejlepší. Nominované projekty posuzovala například podle kvality investičního záměru a účelnosti stavby nebo jejího začlenění do okolí. Hodnocena byla i architektonická kvalita, inovativnost konstrukcí, kvalita stavebního a řemeslného zpracování, přijetí stavby veřejností a další kritéria. [4]

O stavbě Šantovka

Galerie Šantovka je Polyfunkční obchodně-zábavní centrum v blízkosti historického jádra Olomouce. Je situována na ostrově tvořeném Mlýnským potokem a slepým ramenem původního mlýnského náhonu. Nachází se zde desítky obchodů, kavárny, restaurace, multikino, divadlo, bowling či rozlehlé venkovní hřiště. Celková prodejní plocha činí 46 000 m2.

Stavba je řešena jako moderní budova, která svým hmotovým členěním koresponduje se stávajícími hmotami objektů v centru města Olomouc a jeho blízkého okolí. [2]

Architektura stavby

Navrhovaná architektura je pečlivě rozložená na menší vzájemně propojené bloky otevírající se směrem na východ do veřejného prostoru. Výška celého objektu je v souladu s měřítkem okolních budov a proporčně navazuje na stávající zástavbu.

Jedním z hlavních rysů projektu je revitalizace přírodních ploch, obnovení přístupu k řece Střední Morava a vytvoření nových městských veřejných prostor.

Objekt se skládá z 3 nadzemních podlaží a jednoho podzemního podlaží, v němž je z části řešen dvoupodlažní parking. Na části střechy je vybudována venkovní parkovací plocha se zelení v ostrůvcích mezi parkovacími místy.

Spojení obchodního centra s okolím je zajištěno také lávkou pro pěší, která vede z ulice Kateřinská do 2.NP navrhovaného objektu.

Stavební materiály a konstrukční řešení

Základy stavby jsou hlubinné (tlačené a tažené velkoprofilové piloty) a podpírají základovou desku. Spodní stavba objektu je v úrovni pod terénem izolována proti tlakové vodě, vysokému riziku radonu a proti vysokému riziku „bludných” proudů.

Nosný konstrukční systém má podobu železobetonového sloupového skeletu se ztužujícími železobetonovými stěnovými jádry a ztužujícími stěnami, deskovými stropy v kombinaci s průvlaky a trámy. Nosné konstrukce jsou řešeny jako monolitické či poloprefabrikované.

Pro nenosné stěny a příčky bylo zvoleno tradiční keramické či porobetonové zdivo, sádrokartonové systémy, pro dělení jednotlivých pronajímatelných ploch bylo použito sádrokartonových stěn.

Fasáda stavby je kombinovaná. Jedná se o kombinace kontaktních a bezkontaktních skládaných či sendvičových fasádních systémů a systémů celoprosklených fasád. Fasády na jihu a západě jsou provedeny jako plné kovové ze sendvičových panelů, z části je fasáda řešena jako skládaný sendvič na železobetonové či zděné stěně s umělým nebo přírodním kamenem. Východní fasáda a část severní fasády jsou celoprosklené. Na částech západní a jižní fasády jsou umístěny ocelové roštové konstrukce s květníky a pnoucí zelení.

Skladby střech a jejich finálních povrchů jsou řešeny jako střešní světlíky nad pasážemi a jsou ze systému AL profilů a tepelně izolačních bezpečnostních pochozích skel. Ploché střechy jsou z povlakové hydroizolace a částečně jsou porostlé zelení. Pojezdné střechy jsou provedeny ze silničního železobetonu. Pochozí terasy jsou řešeny z dlažby na terčích. [3]

Pohled jednatele

Pan Luděk Schmidt, jednatel Galerie Šantovka s.r.o., nám zodpověděl několik otázek týkajících se jak soutěže, tak samotné stavby.

1. Podle jakých kritérií se stavba posuzovala? Co porotu zaujalo nejvíce a díky čemu tedy Šantovka získala ocenění Stavba roku?

Titul Stavba roku 2014 byl Galerii Šantovka udělen za vytvoření nového městského obchodního bloku se zřetelem k urbanistickým zásahům do městské infrastruktury. Tak zní oficiální zdůvodnění ocenění. Odborná porota vybírala ty nejlepší z 58 přihlášených staveb z celé republiky. Nominované projekty posuzovala například podle kvality investičního záměru a účelnosti nebo jejich začlenění do okolí. K hodnoceným kritériím patřila také architektonická kvalita, inovativnost konstrukcí, kvalita stavebního a řemeslného zpracování nebo přijetí stavby veřejností. Další ocenění udělené odborníky nás velmi potěšilo. Opět jej chápeme jako potvrzení toho, že idea vytvořit obchodně společenské centrum a novou moderní čtvrť v blízkosti historického centra, namísto bývalé chemické továrny, byla smysluplná a lidé, kteří na projektu pracovali, svoji práci skvěle odvedli.

2. Získala Šantovka i nějaká další ocenění? Které z nich je nejvýznamnější?

Galerie Šantovka získala už krátce po svém otevření dvě významná ocenění. Prestižní časopis CIJ Journal jí udělil první místo v kategorii Best Shopping Centre Development a v soutěži Nejlepší z Realit 2013 – Best of Realty, v kategorii obchodních center získala Galerie Šantovka druhé místo. Které z nich je významnější, je těžko měřitelné. Pro nás má hodnotu každé ocenění, mimo jiné proto, že jsou udělovány odborníky z mnoha oblastí a z mnoha zemí.

3. Měla stavba v soutěži Stavba roku nějakého velkého konkurenta (mimo ostatní vítězné stavby), tedy byla mezi přihlášenými stavbami nějaká podobná?

Konkurence byla veliká, porota hodnotila celkem 65 staveb od nás i ze zahraničí. Hodnotící kritéria jsou známá a porota rozhodla tak, jak rozhodla.

4. Galerie Šantovka je především obchodní centrum, slouží také k jiným účelům?

Jedná se také o společenské a zábavní centrum – celé horní patro Galerie je určeno pro trávení volného času. Je zde multikino se šesti kinosály, profesionální bowlingová aréna s 18 drahami, Divadlo na Šantovce, rodinná restaurace Lobster a zážitková restaurace Atmosphere. Pro děti je k dispozici velký dětský koutek. Ojedinělým projektem je umělecká galerie Art Studio, kde přímo před návštěvníky pracují různí umělci na svých dílech, pořádají workshopy pro veřejnost a samozřejmě svá díla vystavují v prodejní galerii. Venkovní plochy u Galerie jsou uzpůsobeny pro setkávání a zábavu – děti tráví čas na velkém hřišti s pirátskou lodí, naproti němu pravidelně rozkládá své šapitó Národní cirkus Originál Berousek a během léta se část parkoviště mění na motokárovou dráhu.

5. Kdo se na tomto projektu podílel?

Generálním dodavatelem stavby byla společnost Metrostav a.s.

6. Plánují se v Olomouci nějaké další velké stavební projekty?

V současné době připravujeme další, tentokrát rezidenční část nové městské čtvrti Šantovka. I zde klademe důraz na špičkové zpracování a moderní architekturu.

7. Olomouc je historické město a Šantovka se nachází v těsné blízkosti jeho centra, což by mohlo narušit celkovou atmosféru města. Jak na tuto stavbu reagují obyvatelé?

Obyvatelé Olomouce přijali podle nás Galerii Šantovka velmi dobře. Miliontý návštěvník prošel galerií 51. den od otevření. Za první rok fungování jich pak prošlo branami Šantovky téměř 7 milionů. Galerie Šantovka je první etapou vzniku nové městské čtvrti, která dotvoří a doplní historické centrum města. Díky vybudované tramvajové trati se konečně podařilo přivést lidem dopravu do jižní části města.

8. Celá stavba hýří mnoha barvami. Má to nějaký konkrétní význam?

Záměrem architekta byla veselá a pro veřejnost příjemná stavba, která nenarušuje okolí. Hlavní fasáda je celoskleněná, vizuálně členěná do svislých nepravidelných barevných pruhů. Inspirací pro barevnou škálu se staly parky města Olomouce, jeho historické budovy a městská heraldika. Jižní a západní fasáda, vnímaná převážně z větší vzdálenosti, se člení do menších prvků ve střízlivější barevnosti, nebo jsou porostlé zelení.

9. Architektem projektu je Robert Bishop z UK. Jak na něj Olomouc působila?

Robert Bishop navrhoval Galerii Šantovka po dokonalém seznámení se s historickou Olomoucí, okolím a snažil co nejvíce porozumět městu. Do Olomouce se často vrací a se stejným investorem pokračuje i v přípravách rezidenčního objektu Šantovka Tower.

10. A jak působí projekt na Vás? Je něco, co byste na něm změnil?

Každým projektem získáváte na věci nový pohled a každý vás něco nového naučí. Galerie Šantovka byla dobrou školou a jsme s ní naprosto spokojeni.

Použité zdroje:

[1] Stavba roku: www.stavbaroku.cz

[2] Galerie Šantovka: www.galeriesantovka.cz

[3] www.earch.cz

[4] Olomoucký deník: olomoucky.denik.cz/zpravy_region

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: Michal Hurych