Geomříže Tensar nový konstrukční prvek ve stavebnictví

Geosyntetické výrobky se v posledních letech těší ve stavebnictví stále vyššímu zájmu. Možností jejich uplatnění je stále více, geosyntetika je schopna řešit mnohaleté konstrukční problémy. Firma Tensar International vyvinula nové polymerové geomříže Tensar. Poprvé byl tento konstrukční prvek vyroben ve firmě Nelton již koncem 70. let. Od té doby bylo ve stavebnictví použito na stovky milionů čtverečných metrů geomříží po celém světě. Firma Tensar International je součástí britské soukromé společnosti Nelton Limited Group se sídlem v Blackburnu. Jejím úkolem je rozšiřovat své výrobky a zároveň zajišťovat veškerou poradenskou činnost a odbornou podporu prostřednictvím výhradních zastoupení. V České republice prezentuje geomříže Tensar firma GEOMAT, s.r.o.

Geosyntetikum označuje širokou škálu výrobků. Původním termínem byla »geotextilie«. V současné době lze jednotlivá sysntetika rozdělit podle různých kritérií.
Jedním z nich je druh polymeru, ze kterého je geosyntetika vyrobena. Jedná se o polypropylen (PP), polyetylen (PE), polyester (PES), polyamid (PAD), polyvinylchlorid (PVC). Geosyntetické výrobky jsou rozdělené i z hlediska jejich funkce v horninové konstrukci. Mohou být oddělovací, filtrační, drenážní, výztužná, ochranná nebo těsnicí apod. Vedle těchto kritérií existuje samozřejmě spousta dalších. V tomto článku se budeme věnovat geomřížím Tensar, které jsou extrudované a plní výztužnou funkci. Aplikují se převážně pro sanaci podloží. Dají se použít i jako opěrné konstrukce nebo protierozní ochrana svahů.

Funkce geomříží v zemině

Při umístění do zeminy nebo asfaltu musí být žebra geomříže v postavení příčném ke směru zatížení. Vytvářejí tak řadu opěrných bodů - ukotvení. Napětí se na geomříž nepřenáší pouhým třením na povrchu, jako je tomu při zpevňování geotextiliemi, ale pomocí interakce mezi zeminou a geomříží. Tím se vytváří vysoce účinný mechanismus přenosu napětí, který maximalizuje účinek vyztužení geomříží a minimalizuje délky ukotvení. Žebra geomříží Tensar jsou vyráběna v podélném i příčném směru s téměř vertikálními ostrými hranami. Hrany tak tvoří záchytné plochy pro částice zeminy zachycené v geomříži. Geomříže Tensar se liší od geotextilií především tím, že jsou to tuhá integrální výztužná geosyntetika s otevřenou strukturou, s obdelníkovými nebo čtvercovými otvory. Geotextilie jsou tkaniny vyrobené z polymerových vláken s maximální velikostí pórů do 1 mm. Mohou být buď tkané skládající se z řad souběžných vláken propletených v pravých úhlech nebo netkané skládající se z vláken uspořádaných do nepravidelné struktury.

Oblasti použití geomříží Tensar:

Vyztužování podkladních vrstev staveb

Důležitou výhodou geomříží v případě tohoto použití je především jejich účinnost i při vystavení různým místním klimatickým podmínkám. Vysoká účinnost byla ověřena testy v laboratorních podmínkách i na reálných stavbách. Uplatňují se velmi dobře při zpevnění málo únosného nebo nehomogenního podloží v případě dopravních staveb, parkovacích, obslužných nebo příjezdových komunikací. Výběr vhodné dvouosé geomříže se v těchto případech řídí únosností podloží, velikostí a typem zatížení i křivkou zrnitosti výplně. Pravidelně je možno dosáhnout až 40 % úspory na tloušťce podkladní vrstvy nebo v případě dodržení požadované tloušťky dochází k výraznému zvýšení únosnosti vrstvy. I u nás je použití vyztužených podkladních vrstev velmi široké. Kromě železničních a silničních staveb jsou to plochy parkovišť a odstavných ploch, nebo plochy pro zakládání nových výrobních, skladových či prodejních hal.
Pro vyztužení podkladních vrstev se s úspěchem používají tuhé dvouosé polypropylenové geomříže Tensar s typovým označením SS nebo SSLA, které mnohdy nahradí technologicky i ekonomicky náročná řešení.

Opěrné konstrukce a strmé svahy

Na výstavbu těchto konstrukcí mohou být použity jednoosé geomříže Tensar, a to až do sklonu 90o. V této oblasti se používají geomříže Tensar typové řady SR a RE, které jako jediné získaly britský cerifikát pro použití v opěrných konstrukcích s životností 120 let. Jednoosé geomříže Tensar umožňují použití široké škály výplňového materiálu a obezdívek. Horizontální vrstvy geomříží zajištují stabilitu konstrukce, zatímco obezdívka nebo obložení čela zadržuje zemní výplň a udává vhodný estetický vzhled.

Protierozní ochrana svahů

Geosyntetika Tensar je možno využít i v případech, kde je problém trvale udržet vegetaci na strmých nebo vodou smáčených svazích. Pro tento případ vyvinul Tensar výrobek Tensar Mat (prostorová síťovina). Zadržuje zeminu s travním semenem a umožňuje vytvoření kořenového systému.
Odborné informace o výrobcích Tensar poskytuje společnost GEOMAT, s.r.o., která je výhradním zástupcem pro Českou republiku. Kromě toho je možné získat konzultace k uvedené problematice a nechat si zpracovat návrh i netradičního řešení a to vše zcela zdarma.

Autor: Lenka Dvořáková
Foto: Archiv firmy