Hardelot – dřevěné divadlo ve stylu Shakespeara

Na přelomu 15. a 16. století vznikalo v Anglii spousty dřevěných divadel. Jedním takovým bylo i divadlo Globe, které se těšilo obrovskému zájmu a bylo úzce spjato s osobou Williama Shakespeara. O více jak 400 let později, v červnu 2016, se dřevěné divadlo podobného stylu slavnostně otevřelo i ve Francii.

Výstavba divadla, které navrhli britští architekti ateliéru Andrewa Todda, byla zahájena v září 2014 a dokončena v květnu 2016. Divadlo s kapacitou pro 388 sedících návštěvníků je vybudováno v areálu velkolepého zámku d’Hardelot poblíž města Calais, kdysi oblíbeného místa Charlese Dickense a nyní hradu Centre Culturel de l'Entente Cordiale, který každým rokem hostí festival oslavující kulturní vazby s Británií.

Stavba, jež se měla stát nejen vřelým a magickým místem, ale zároveň být v harmonii se zámkem a krásným pobřežním parkem v okolí, je ve tvaru dřevěného válce, který po obvodu lemují 12metrové bambusové tyče. Tato téměř celodřevěná konstrukce je přirozeně větraná a vyniká svojí výjimečně nízkou energetickou spotřebou. V případě potřeby lze stavbu proměnit i v malý dům opery, který je místem pro orchestr či divadelní předscénu.

Elizabethan theatre
Divadlo

  • Místo: Areál zámku d’Hardelot, Condette, Francie
  • Ateliér: Studio Andrew Todd
  • Design: Andrew Todd
  • Spolupracovali: Niclas Dünnebacke, Philip Mellor-Ribet, Solveig Rottier, Nadia Raïs
  • Kapacita: 388 míst k sezení
  • Realizace: 2016

www.studioandrewtodd.com

Země našich časů

Cílem této stavby není upoutat pozornost, ale spíše zapadnout do tohoto krásného prostředí,” říká Andrew Todd a prozrazuje, že kruhové dřevěné hlediště je přirozeně odvětrávané díky koruně budovy, jež se chová jako obrovský komín vytvářející jemný proud vzduchu pro publikum. „Myslím, že není nic lepšího, než vytvořit budovu ze zdravých, udržitelných materiálů a zároveň s minimální potřebou energie,” pokračuje architekt.

Přítomnost známých a nadčasových materiálů, jakými jsou smrkové panely či modřínové obložení, dávají budově univerzální charakter, který byl, je a bude vždy aktuální. Bambusové tyče o délce 12 metrů obklopující budovu byly dovezeny speciálně z Bali a ve Franci byly poprvé představeny jako materiál pro hlavní budovu. Jejich funkcí je rovněž lidem připomínat globální otázku ekologie či Shakespearovu univerzálnost. „Shakespeare se nezabýval jenom svým nejbližším okolím, ale vše zkoumal i daleko za hranice Anglie. Tím otevřel nové hloubky lidské psychiky a já v totéž doufám i u této stavby. Doufám, že tato budova bude nejen dobře známá, ale rovněž podmětná,” doplňuje v Paříži žijící Andrew Todd, který v roce 2011 obdržel od francouzské vlády Řád umění a literatury. Zároveň dodává: „Tento projekt cítím jako návrat domů a v mnoha oblastech se protkává s mým velkým zájmem: napětím mezi Francií a Británií, radikální ekologií a velkou příležitostí pro divadelní tvoření. Doufám, že tento projekt ukáže, že můžeme žít naplno, s radostí a lehkostí. Divadlo je totiž koncentrací života a zároveň určitou analogií pro žití více společně, více ekonomicky a se vzájemným respektem a uvědoměním.”

Divadlo má do francouzského divadla rovněž vrátit kruhy. „Z francouzského divadla se vytratily kruhy z toho důvodu, že se pojí s buržoazií a hierarchickými prostory, kde chudí byli dále od pódia a nic neviděli.

Klíčové body:

  • První stálé neo-shakespearovské divadlo má kapacitu 388 míst a získalo si zájem takových režiséru jako Thomas Ostermeier, Ariane Mnouchkine a Peter Brook. Stavba byla prezentována i její královské výsosti Alžbětě II. při příležitosti státní návštěvy v červnu 2014 a získala si nejen její souhlas, ale i nadšení.
  • Hlediště může být přeměněno do malého barokního operního domu s předscénou.
  • Divadlo je první budovou na světě, jež je kompletně vytvořena ze zakřivených CLT panelů. Na stavbu bylo použito 200 tun dřeva. Konstrukce byla smontována za 7 týdnů (během června a července 2015).
  • Divadlo je první kulturní zařízení ve Francii, jež je kompletně přirozeně větráno a má velmi nízkou energetickou spotřebu (28 kWh/m2/rok).

Studio Andrew Todd

Andrew Todd se specializuje na prostory určené pro různá vystoupení a snaží se pracovat v souladu s životním prostředím. Společně s Haworth Tompkins Architects pomohl transformovat the Young Vic Theatre v Londýně a navrhl rovněž Silo Auditorium v Marseille. V roce 2008 byl Andrew Todd jmenován jako jeden z top 40 evropských architektů pod 40 let a v roce 2011 obdržel od francouzské vlády Řád umění a literatury.


Fotogalerie

Autor: Honza Hejhálek
Foto: Martin Argyroglo