Hliníkové posuvné dveře, panoramatické prosklené plochy

Moderní budova má být prosvětlená a prostorná. Lidé, kteří staví dům, proto čím dál raději otevírají obývací pokoj nebo jídelnu do zahrady pomocí velkorozměrových oken nebo terasových dveří. Ty často zabírají větší část fasádní stěny a zajišťují velmi dobrý přívod denního světla dovnitř. I přes velkou prosklenou plochu poskytují moderní otvorové výplně tepelný komfort.

Skutečný útěk před všedností je možný pouze v harmonii s přírodou. Otevření obývacího pokoje do zahrady u domu pomocí panoramatických prosklených ploch zajistí neomezený přístup k výhledům ven, relaxaci a zlepšení nálady. Prosvětlí interiér a dodá objektu moderní, originální ráz.

Velké prosklené plochy jsou důležitým dekoračním prvkem interiéru. Zejména v případě domů nacházejících se v malebném, přírodním prostředí tvoří atmosféru pohodlí, tepla a bezpečí. Výhled na udržovanou zahradu – zachycený ve vkusných rámech velkých oken – je jako velkoformátový obraz krajiny, který obohacuje kompozici interiéru a dodává mu nevšední a originální vzhled. Někteří se však obávají, že velké prosklené plochy mohou mít velké tepelné ztráty. To je však nepravdivý mýtus.

Materiál pro panoramatické okno

Pokud se rozhodnete pro velkorozměrová okna nebo terasové dveře, nejprve si rozmyslete jejich umístění vůči světovým stranám. Velké okno orientované na jih nebo jihozápad umožní maximální využití slunečních paprsků. Pro zachování vhodné tepelné bilance je také důležité rozmístění stromů na pozemku kolem budovy a sousedství jiných budov.

Okenní nebo dveřní profil je další prvek, který má rozhodující vliv na tepelné parametry výplně otvoru. Jeho druh a materiál, ze kterého byl vyroben, rozhodují o maximálních rozměrech okna nebo terasových dveří. Profil musí udržet hmotnost celého křídla, které často váží i několik set kilogramů. Nejpevnější jsou hliníkové profily. Pro výrobu hliníkových oken a dveří se používají teplé profily sestavené ze dvou samostat ných hliníkových částí a tepelné vložky. Díky inovačním technologiím umožňu jí hliníkové konstrukce zhotovit okna a dveře s velmi vysokou tepelnou izo lací.

Příkladem takového systému s tepelnou přepážkou je MB-104 Passive, který splňuje všechny požadavky kladené na otvorové výplně pro pasivní výstavbu. Systém má certifikát pasivního domu Passive House Institute v Darmstadtu a vyznačuje se nadprůměrnými těsnostními a izolačními parametry. Součinitel prostupu tepla totiž činí pro otvíravé okno Uw od 0,53 W/(m2K) a pro dveře UD od 0,60 W/(m2K).

V hliníkových profilech se standardně nepoužívají ocelové výztuhy, proto také okna mohou být mnohem užší. Tak nabídnou větší prosklenou plochu. Například terasové dveře zhotovené s použitím hliníkových profilů mohou mít křídlo s maximální hmotností 400 kilogramů a šířkou větší než 3 metry.

Sklo v architektuře nejenže odděluje interiér od exteriéru, ale také jej s ním spojuje

Jsou velké prosklené plochy teplé?

Zdvižně posuvné dveře jsou ideálním prvkem spojujícím pokoje nebo zimní zahrady s venkovním prostředím. Umožňují velmi dobrý kontakt s okolím a v otevřené poloze nezabírají místo v interiéru, což navíc zvyšuje pohodlí jejich používání. Lidé, kteří se rozhodují pro takové dveře, se často setkávají se stereotypem, že velké prosklené plochy mohou přispívat k únikům tepla na podzim a v zimě. Díky aktuálním technologickým řešením bychom se už toho neměli obávat, i když tepelná izolace je klíčovým parametrem, na který bychom měli brát ohled při výběru konkrétního výrobku.

Systém MB-77HS navržený firmou ALUPROF patří k výrobkům s nejlepšími parametry. Konstrukce profilu systému MB-77HS umožňuje vyrobit exkluzivní dveře s velkými rozměry, vyplněné dvoj, či trojsklem. Použité materiály a technická řešení usnadňují dosáhnout vysokého stupně tepelné a akustické ochrany. Tepelné přepážky společ ně s dalším příslušenstvím a izolační vložky používané v tomto systému přispívají k tomu, že systém se může pyšnit velmi dobrými izolačními parametry. Speciální tvary všech těs nění a vhodné kování zajišťují vysokou odolnost proti prostupu vody a vzdu chu dveřmi.

Sklo v architektuře nejenže odděluje interiér od exteriéru, ale také jej s ním spojuje. Před splněním snu o volnosti prostoru by nás neměly zaměstnávat pochybnosti spojené s „teplem” velkorozměrových oken a terasových dveří. Současná technologie hliníkových profilů přispívá k tomu, že panoramatické prosklené plochy vypadají impozantně. Členové domácnosti jsou přitom v teple a v bezpečí.

Fotogalerie

Autor:
Foto: ALUPROF