Letošní dovolenou pravděpodobně většina z nás stráví v České republice, tak proč zůstávat v běžných hotelech a penzionech? Zkuste to letos jinak. Zdroj: Jam Travels

Hotely jsou nuda: Česko nabízí mnohem více. Přenocujte v sudu, vagonu nebo na stromě!

Už vás nebaví obyčejné hotely a penziony? Jste srdcem dobrodruzi a spíše než luxusní hotel vás láká netradiční dovolená? V dnešní době není problém přespat třeba v sudu, ledové jeskyni, na stromě, v klášteře nebo na zámku. Nechte se inspirovat našimi tipy na kuriózní ubytování ve světě i u nás.

Co takhle strávit noc na slámě pod hvězdami nebo mezi divokými zvířaty? To vše nabízí takzvaný glamping, jenž vznikl z anglických výrazů „glamorous“ a „camping“, které naznačují, že jde o spojení krásy, luxusu a kempování. Tento styl bydlení je určen pro ty, kteří milují kempování a chtějí být v bezprostředním kontaktu s přírodou. První glamping stany, jež si lze představit jako samostatné jednotky s kuchyní a ložnicí, se objevily v chorvatské Poreči. Luxusní stanování pak zařadily do své nabídky i další chorvatské kempy a exotické země.

Noc v korunách stromů

Pokud milujete výšky, jako malí jste lezli po stromech, nebo jste na nich dokonce stavěli domky, určitě vás ohromí ubytování na stromech. Noc v jejich korunách skvěle nahrává dnešnímu rostoucímu zájmu o život v čisté přírodě, ekoturismu a zároveň udržitelnému cestovnímu ruchu. Takzvaný treehouse je absolutním návratem k přírodě bez připojení k elektrické síti a vody. Takovou relaxaci uprostřed přírody dnes můžete najít také v České republice – například pod Ještědem, na Sněžníku či v malebném Posázaví. Noc v korunách stromů nabízejí též ve královédvorském safari, kde vám ráno přichystají snídani na terase s výhledem na výběh žiraf a zeber.

Neobvyklé ubytování v korunách stromů přináší nezapomenutelný zážitek. Zdroj: Luciana Rinaldi

Romantika pod hvězdami

Stylovou noc můžete také strávit v takzvaném slamáčku pod hvězdami. Tento zážitek nabízejí například v okolí Obřího dolu. Ubytování v alternativním domku ze slámy se nachází i ve Skutči, které navíc láká možností koupání ve čtyřech místních zatopených lomech. Chcete-li poznat něco nového, noc ve slaměném domku je jednou z možností.

Ubytování v sudu

Další raritou je zážitkové přespání na vinici v dřevěném sudu. Toto romantické přespání poskytne zážitek na celý život. Užijete si vůni vinice a levandule, a pokud budete chtít, můžete ochutnat i místní skvělá vína. Takový typ ubytování najdete třeba na Pálavě či u Karlovy Studánky.

Užijte si letos romantickou dovolenou třeba na hradě či zámku. Zdroj: Kelsey and Co Photo

Zámky, hrady i kláštery

Zkusili jste již někdy spát jako knížata přímo na zámku? Česká republika je k tomuto typu ubytování jako stvořená. Nabídek je nepřeberné množství. Strávit noc můžete na více než padesáti českých zámcích a hradech. Odvážnější mohou vyzkoušet přenocování ve starobylém klášteře, a dopřát si tak netradiční dovolenou. Z českých klášterů, kde je možné se ubytovat, lze jmenovat areál Břevnovského kláštera, exerciční dům na Svaté Hoře v Příbrami či bývalý klášter Hotel Nové Adalbertinum v Hradci Králové.

Zážitkové lůžkové vagony

Milovníky železnice zajisté potěší noc v lůžkovém vagonu. Pokud vás něco takového láká, neměli byste minout například víceúčelový areál Vigvam v Němčicích u Kolína. Ubytovat se můžete v jednolůžkových a dvoulůžkových kupé nočních vagonů. Unikátní zážitek nabízí také v plně vybaveném odstaveném železničním voze v britském stylu v severním Izraeli. 

Elegantní botely

Dny volna lze taktéž strávit v hausbótu (botelu). Sice nejde o takovou „divočinu“, jakou je bydlení na stromě bez elektřiny, ale určitě nám dáte za pravdu, že domky na vodě jsou prostě kouzelné! Takové přespání si můžete užít především v zahraničí – v Paříži, Velké Británii, Amsterdamu či v USA. -Několik botelů se ale už nachází i u nás, a to přímo v našem hlavním městě na Vltavě nebo třeba na Baťově kanálu. Průměrná cena za noc je asi 1500 korun, podobně jako u předešlých kuriózních ubytování.

Domky na vodě

Pro milovníky vody máme ještě jeden tip. Jestli vás nelákají zrovna lodě, můžete v rámci „glampingu“ vyzkoušet přespání v dřevěné chatičce situované na vodní hladině. Za tímto zážitkem nemusíte přímo do tropické Polynésie. Mnohem levnější alternativu nabízejí kupříkladu Dobčické rybníčky. Chatičky na vodní hladině jsou ukotveny u dubového mola s prostornou terasou a haltýřem pro ničím nerušené rybaření.

Díky pohádkové krajině plné ohromujících skalních útvarů a exotických jeskynních hotelů je Kappadokie v Turecku vyhledávaným místem pro netradiční dovolené. Zdroj: Travel Faery

Romantické skály a jeskyně

Koho by napadlo, že se z jeskyní jednou stanou vyhledávané hotely! Lidé tu bydleli před více než třemi tisíci lety a dnes je noc strávená zde módním výstřelkem. Pokud se podíváme kousek za naše hranice, můžeme se setkat s hotely v opuštěných jeskyních. Hotely v jeskyních vás přenesou v čase a vyzkoušejí vaši psychickou a možná i fyzickou odolnost. Za takovým dobrodružstvím se můžete vydat především do Francie, Itálie nebo Turecka.

Tím ale výčet netradičních ubytovacích tipů ani zdaleka nekončí. Strávit noc v Česku můžete i v majáku, větrném mlýně, na ranči, biofarmě nebo v atomovém krytu. Na internetu dnes najdete nepřebernou nabídku originálních ubytování v českých luzích a hájích. Uvidíte, že nebudete litovat!

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock