Hrad Bezděz

Hrad Bezděz má po více než 40 letech novou nákladní lanovku

Bezděz (Českolipsko) 28. března (ČTK) - Státní hrad Bezděz na Českolipsku má po více než 40 letech novou nákladní lanovku. Bez ní by jen těžko mohl být v provozu, autem se na vrchol 604 metrů vysokého kopce nedá dojet. Předchozí lanovka byla často porouchaná a vybudování nové stálo skoro 34 milionů korun. V provozu by měla být do 14 dnů, řekl dnes ČTK kastelán hradu Kamil Seidl.

"Je hotová a před 14 dny měla i úspěšnou zátěžovou zkoušku. Ještě je tam ale potřeba dát nějaké bezpečnostní prvky," dodal kastelán.

Novou nákladní lanovku podle něj využili už při jejím testování. "Vyvezla nám nahoru čtyři bedny, vodu, věci do pokladny i do kiosku," řekl Seidl. Bez ní by pracovníci hradu museli všechny věci vynést nahoru pěšky po příkré kamenité stezce dlouhé zhruba kilometr.

Výstavba lanovky trvala dva roky a od počátku ji provázely komplikace. Podle původních plánů měla být hotová už na začátek loňské sezony. Problémy ale byly s podložím a usazením stožárů, práce oddálil i nález a archeologický průzkum středověké hradby a výstavbu zkomplikovala i zpožděná dodávka technologie ze zahraničí.

Lanovky zajišťují zásobování Bezdězu už několik století. Improvizovaná lanovka na něm byla už v 17. století za Albrechta z Valdštejna. Při stavbě opevnění se vyvážel materiál na Bezděz dřevěným žlabem. Tažnému systému prý dodávalo sílu větrné kolo na vrcholu kopce. Později přišli na hrad mniši a jejich služebníci dostávali břemena nahoru rovněž dřevěným žlabem. Točili na Bezdězu dvěma bubny s navázanými lany, na jejichž konci byly náklady. Mniši využívali na dopravu těžkých věcí i osly.

Regionální ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ) Miloš Kadlec věří, že se letos podaří vyřešit i dlouhodobý problém se zajištěním dodávek vody a likvidace odpadních vod. Nahoru na hrad se zatím pitná voda vozí lanovkou, která zároveň slouží i k vyvážení fekálií z toalet. "Naším klíčovým úkolem v současné době je domluvit připojení na vodovodní řad, aby mohla být dopravována voda nahoru na hrad do nových toalet, které se tam připravují, a dofinalizovat čistírnu odpadních vod. Doufám, že se to podaří, neboť vyjádření od Severočeských vodovodů a kanalizací je kladné," uvedl Kadlec.

Bezděz patří mezi nejvýznamnější gotické památky na českém území. Královský hrad nedaleko Máchova jezera založil roku 1264 Přemysl Otakar II. Loni hrad navštívilo zhruba 55.000 lidí, letošní sezona začala dnes. O prodlouženém velikonočním víkendu jsou v hradní kapli mimořádně vystavené dřevořezby z kapliček Křížové cesty a nezvykle otevřený je i ochoz kaple. "Obojí míváme jen dvakrát do roka, na Velikonoce a v září na Dny evropského dědictví," dodal kastelán hradu.

Autor: ČTK
Foto: Jan Sovka aka sovicka, CC BY 2.5, zdroj: www.wikipedia.org