Zřícenina hradu Rabštejnek

Zřícenina hradu Rabštejnek na Chrudimsku získává nový vzhled

Rabštejnská Lhota (Chrudimsko) 14. března (ČTK) - Zřícenina hradu Rabštejnek na Chrudimsku získává nový vzhled. Památkáři souhlasili se zastřešením hradní budovy a osazením oken a dveří. Uskutečnil se také archeologický průzkum, bylo možné vydláždit hradní místnost, vsadit trámy na její strop a vybudovat podlahu v patře, kde vznikly další dvě místnosti. Obě patra propojilo dřevěné schodiště. Zásluhu na obnově hradu má sdružení Valesco

"S památkáři úzce spolupracujeme, zveme sem odborníky, abychom něco nezanedbali. V sezoně se tu scházíme na brigádách každý druhý víkend, letos by mělo všechno vyvrcholit. Rádi bychom uspořádali společně s obcí slavnostní otevření hradu na svatého Václava 28. září," uvedl jeden ze zakladatelů spolku Vít Novák. Velké zásluhy připisuje i své manželce, která se stará o veškerou administrativu a kromě péče o jejich pět dětí ještě stíhá pro všechny brigádníky uvařit.

V letošní sezoně zbývá dovybavit hradní místnost a připravit výstavu o historii hradu v půdní místnosti. Největším úkolem bude stabilizovat zdi z rozpadlé hradby a věže, které jsou dobře přístupné, ale ne příliš bezpečné pro nepozorné návštěvníky. Hradní místnost by v létě mohla sloužit pro vítání občánků. Hrad je volný přístup, pohyb v areálu je na vlastní nebezpečí.

Ještě před deseti lety nebyla zřícenina hradu nad Rabštejnskou Lhotou z cesty lesem ani vidět. V minulosti bylo několik pokusů o její záchranu, ale výsledky má až ten poslední. Na něm se domluvili tři kamarádi, kteří od Lesů České republiky v roce 2014 koupili vršek kopce se zříceninou a hromadou kamení. Během let se k nim průběžně přidává na 80 lidí, kteří tráví svůj volný čas obnovou kulturní památky původně z poloviny 14. století. Dotacemi pomáhá i Pardubický kraj, který přispěl ve čtyřech letech po sobě na konzervaci havarijního stavu celkovou částkou 360.000 korun a vloni 150.000 korun na instalaci dveří a oken.

Hrad Rabštejn zvaný též Rabštejnek pochází ze 14. století. Jeho první majitel Matěj z Rabštejna byl ve službách Karla IV. a z něj panovníkovi nejspíš zajišťoval dozor nad věnným městem Chrudim. Po různých změnách vlastníků hrad postupně zpustl, v polovině 19. století romanticky upravil hradní zříceninu majitel panství Vincenc Karel z Auerspergu a nechal vybudovat dvě hradní místnosti, rytířský sál a komoru. Přesto ve 20. století hrad opět zchátral a počátkem nového tisíciletí z něj zbyly jen holé polorozpadlé zdi.

Autor: ČTK
Foto: Harold, CC BY-SA 3.0, zdroj: www.wikipedia.org