Valdštejnský zámek

Jičín hodlá rekonstrukci Valdštejnského zámku rozšířit o opravu galerie

Jičín 12. března (ČTK) - Město Jičín hodlá nedávno zahájenou rekonstrukci Valdštejnského zámku rozšířit i o opravu galerijní výstavní síně. Náklady na opravu by mohly dosáhnout milionů korun, mohla by začít v roce 2025. ČTK to řekla místostarostka Alena Stillerová (ANO). Stavbaři od ledna na zámku opravují prostory muzea, celkem by obnova zámku z počátku 17. století měla přijít přibližně na 100 milionů korun.

Galerie je v jednom křídle zámku spolu s obřadní síní, mají společný vchod. O přestavbě obřadní síně Jičín rozhodl již dříve, odehrát by se měla v letech 2024 až 2025. "Zámecká galerie a obřadní síň spolu sousedí, využívají společné rozvody. Její oprava má logiku, mohla by začít v roce 2025," uvedla místostarostka. Galerie by měla dostat novou podlahu, osvětlení, elektroinstalaci.

U rekonstrukce obřadní síně je město před vypsáním výběrového řízení na stavební firmu. Oprava síně by mohla začít letos na podzim a trvat do konce roku 2025. Interiér obřadní síně, v níž se konají svatby a jiné společenské a reprezentativní akce, je 50 let starý. Zázemí síně je nedostatečné, objekt není plně bezbariérový a problémem je i vzlínající vlhkost.

Odhad nákladů na opravu obřadní síně město nově zvýšilo o tři miliony korun na 26 milionů korun. Třímilionové navýšení by mělo sloužit jako rezerva pro případ, že rekonstrukce obřadní síně bude náročnější, než se předpokládalo. Radnice nevylučuje, že po odkrytí rozvodů se bude muset vyměnit topná soustava, rekonstruovat vzduchotechnika či rozvody elektřiny. Vyloučeny nejsou archeologické nálezy. "Práce navíc by měly vliv nejenom na cenu, ale i na termín dokončení," uvedla Stillerová.

Hlavní investicí na zámku je rekonstrukce prostor muzea, pořízení nové expozice a vybudování bezbariérového přístupu do zámku zhruba za 70 milionů korun. Na investici se podílí Královéhradecký kraj, který má v zámku v nájmu své Regionální muzeum a galerii. Ze stavebních nákladů téměř 50 milionů korun město uhradí zhruba tři pětiny. Nová expozice by měla přijít asi na 20 milionů korun a zaplatí ji kraj.

Expozice muzea je od loňského října uzavřena. Mimo provoz je i expozice pohyblivých obrazů Rumcajsův svět. Galerie by měla provoz ukončit letos v září, po dobu rekonstrukce obřadní síně bude sloužit i jako sklad. S uzavřením obřadní síně město počítá od září. Rekonstrukce ovlivní i provoz na zámku sídlící základní umělecké školy, která se bude muset obejít bez tří až pěti tříd.

S postupnými opravami barokního zámku město začalo v roce 2017. Do té doby se v zámku řešily jen havarijní stavy, naposledy zámek podstoupil větší rekonstrukci v 60. letech minulého století. V roce 2019 radnice dokončila nákladem 17 milionů korun rekonstrukci informačního centra, nebytových prostor v přízemí a dvou místností v prvním patře pro vzdělávací a společenské akce. V roce 2017 město začalo s postupnou výměnou a opravami zámeckých oken.

Autor: ČTK
Foto: Wojciech Biegun, CC BY-SA 3.0, zdroj: www.wikipedia.org