Hradec Králové, ilustrační foto

Hradec Králové chce dát úsporné osvětlení i na silničním okruhu kolem centra

Hradec Králové 8. března (ČTK) - Hradec Králové chce instalovat úsporné osvětlení i na takzvaný malý silniční okruh kolem centra a na Gočárovu třídu. Investice by mohla být na úrovni deseti milionů korun, stavba by mohla začít v roce 2024. Novinářům to dnes řekli představitelé města. Již dříve radnice rozhodla o pořízení úsporných svítidel na hlavním silničním Gočárově okruhu s odhadovanými náklady 12 milionů korun bez daně. S výměnou tam chce město začít na konci letošního roku.

Pro chystanou druhou etapu výměny osvětlení na malém městském okruhu si radnice nechá nejprve za 135.000 korun zpracovat podklady zahrnující energetický posudek, rozpočet či analýzu a návrh osvětlení podle požadavků Národního plánu obnovy. Vypracování podkladů schválili v úterý radní města, k dispozici by je měli mít v květnu.

Na výměnu osvětlení chce město získat dotaci z Národního plánu obnovy. Podle náměstka primátorky pro investice Lukáše Řádka (TOP 09) by dotace mohla činit až 7,9 milionu korun. Projekt výměny osvětlení na malém městském okruhu by podle něj mohl řešit i přípravu přípojek na dobíjení elektromobilů. Pro výměnu osvětlení na Gočárově okruhu již město žádost o dotaci podalo loni.

Na Gočárově okruhu se výměna veřejného osvětlení bude týkat téměř celého silničního okruhu v délce 5,5 kilometru. Výjimkami budou křižovatka Mileta, u níž město chystá celkovou přestavbu, a Rašínova třída, kde již LED osvětlení je. Nová svítidla budou disponovat takzvaným chytrým ovládáním, které umožní regulaci osvětlení. Radnice počítá s výměnou 381 svítidel a 21 ramen držících světla.

Roční provoz veřejného osvětlení v Hradci Králové včetně oprav, údržby, pravidelné výměny stožárů a kabeláže by měl letos stát přes 55 milionů korun. Do nákladů radnice započítala také výdaj na vánoční osvětlení a zvýšení cen elektrické energie.

Autor: ČTK
Foto: Naj Ativk, zdroj: Shutterstock