Velké náměstí Hradec Králové

Hradec Králové chce do projektu obnovy Velkého náměstí zapojit veřejnost

Hradec Králové 16. listopadu (ČTK) - Radnice Hradce Králové hodlá do mnoho let chystané rekonstrukce historického Velkého náměstí zapojit i veřejnost. Své názory, připomínky a podněty k podobě náměstí budou moci lidé do konce roku vyjádřit na osobních setkáních, v on-line debatě nebo vyplněním dotazníku na internetu, uvedla mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková. Velké náměstí nyní slouží zejména jako parkoviště asi pro 250 automobilů. Uprostřed je vyasfaltované, dlažba po jeho obvodu je ve špatném stavu.

Do debaty o podobě náměstí se bude moci zapojit odborná i široká veřejnost, rezidenti či podnikatelé. "Velké náměstí je srdcem našeho města a rozhodování o jeho budoucnosti by tak mělo být na nás všech," uvedl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09). Od lidí získané nápady, připomínky a podněty hodlá město využít pro tvorbu projektu a příprav rekonstrukce.

Do konce roku plánuje město prostřednictvím spolupracující společnosti Participation Factory zprostředkovat 14 různých setkání s rezidenty, podnikateli, institucemi, experty. Setkání s veřejností je naplánované na 23. listopadu v zasedací místnosti fotbalového stadionu. On-line projednávání bude 13. prosince, již nyní mohou zájemci vyplnit na webu dotazník. Součástí budou také tvůrčí dílny ve vybraných hradeckých základních školách.

Opravu náměstí za odhadovaných čtvrt miliardy korun magistrát chystá od roku 2007, a to podle návrhu hradeckého ARN studia architekta Jiřího Krejčíka z roku 2009. Kvůli námitkám části obyvatel, kterým vadí hlavně zamýšlená redukce parkovacích míst na náměstí, ale stavba dosud nezačala. Dosavadní různé snahy města situaci odblokovat úspěchem neskončily.

Letos se radnice rozhodla, že základní koncept rekonstrukce náměstí změní a zahrne do něj řadu nových požadavků. S tvůrci původní koncepce se radnice domluvila, že na základě svých autorských práv udělají zásadní evoluci původního konceptu. Měli by na základě požadavku města například prověřit možnosti zklidnění či úplné omezení dopravy v ulici V Kopečku. Město také žádá zvýšení podílu zeleně na náměstí a změnu pevných povrchů na propustné či zasakovací.

Hradecká radnice získala na opravu náměstí i evropskou dotaci, ale v roce 2012 město kvůli obavám, že nestihne termín daný dotací, peníze vrátilo. Vydání územního rozhodnutí od srpna 2016 posuzuje stavební úřad v Hořicích, kam bylo pro podezření z podjatosti vedení města a hradeckého úřadu územní řízení přesunuto. V roce 2018 nechalo město zničený povrch náměstí provizorně opravit.

Pro většinu politických subjektů v Hradci Králové je rekonstrukce zničeného náměstí tradičním předvolebním tématem. I pro nynější radniční koalici, která je složená ze čtyř subjektů v čele s Hradeckým demokratickým klubem a ODS, je příprava rekonstrukce Velkého náměstí jednou z hlavních priorit.

Autor: ČTK
Foto: Jerzy Strzelecki, zdroj: www.wikipedia.org