Ilustrační foto

Hrádek nad Nisou chce za 50 mil.Kč opravit mateřskou s základní školu v Loučné

Hrádek nad Nisou (Liberecko) 29. dubna (ČTK) - Rekonstrukci mateřské a základní školy v části Loučná připravují v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Na projekt zhruba za 50 milionů korun získala radnice přes 13 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Práce by měly začít v září a potrvají rok, část dětí se bude muset kvůli stavbě přesunout jinam, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Eva Malá. Budova v Loučné slouží už 120 let, dnes ji navštěvuje 140 dětí.

"Bohužel jsme nezískali dotaci na speciální školu, považujeme ale za nutné a důležité zrekonstruovat vedle mateřské školy i celou zbývající část budovy základní školy," doplnil starosta Josef Horinka (Hrádek potřebuje změny!). Soutěž na dodavatele chce radnice vyhlásit v květnu. "V červnu bychom měli mít firmu vybranou, v červenci a srpnu by se měla škola stěhovat a připravovat na stavební práce a v září by tam už měla nastoupit stavební firma," dodal starosta.

Dvoupatrová budova byla dokončená v roce 1904, dnes v jedné budově sídlí mateřská, základní a speciální škola, která se zaměřuje na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Budova rekonstrukci potřebuje. "Žádná větší rekonstrukce se tam nedělala, pouze v roce 2015 se zateplila a opravila fasáda školy a vyměnila okna kvůli energetické náročnosti," řekla Jana Matušková z odboru dotací a rozvoje města.

Rekonstrukce bude náročná, částečně se bude dělat za provozu, protože není možné všechny děti přesunout jinam. "Ideálně budeme rekonstruovat po patrech, protože chceme, aby část dětí, vzhledem k jejich speciálním potřebám, zůstala v budově, kterou znají," řekl starosta. Děti z mateřské školy se s výjimkou třídy speciální přesunou od září do náhradních prostor zrekonstruované mateřské školy v Liberecké ulici. Děti z přípravné třídy a jedna třída nejmladších školáků budou od září docházet do Základní školy TGM.

Rekonstrukce se dotkne celé budovy včetně podlah, rozvodů elektřiny, vody a vytápění, v plánu je úsporné LED osvětlení. "Počítá se i s novým sociálním zařízením v přízemí, protože to původní už dosluhovalo," doplnil vedoucí odboru investic města Jiří Palas. Nový vstup dostane tělocvična, místo šaten vzniknou dílny, do nových prostor se přesune i cvičná kuchyně. Třídy budou větší, aby tam mohly vzniknout relaxační kouty s rehabilitačními prostory. Škola dostane i nové vybavení včetně počítačů.

Autor: ČTK
Foto: archideaphoto, zdroj: Shutterstock