Infotherma 2023: vytápění, úspory energií a obnovitelné zdroje

Titulek vystihuje téma tradiční mezinárodní výstavy, každorodně pořádané frýdeckomísteckou agenturou Inforpres. Konala se jako vždy v lednovém termínu v pavilonu A na Výstavišti Černá louka Ostrava. Abychom byli přesní – vlivem dvouleté kovidové přestávky se letos nekonal třicátý ročník, nýbrž dvacátý osmý.

Infotherma předložila jak odborníkům, tak koncovým spotřebitelům rozsáhlý soubor technologií souvisejících s vytápěním, úsporami energií a obnovitelnými zdroji pro malé a střední objekty. Desítky tisíc návštěvníků byly obohaceny o vyčerpávající a konkrétní informace v instalovaných 305 (!) expozicích i ve třech přednáškových sálech. Zejména v těchto nejistých časech má tato výstava nezastupitelné místo.

Jedním z dominujících bodů programu veletrhu byla soutěž o TOP výrobky letošního ročníku Infothermy. Na prvním místě se umístila společnost UNITES Systems z Valašského Meziříčí vystavující řídicí jednotku Solar Kerberos pro fotovoltaický ohřev vody v nebytových objektech a rodinných či bytových domech.

Solar Kerberos 330 H Compact je řídicí jednotka systému pro fotovoltaický ohřev vody. Lze ji propojit i s elektrickým bojlerem.

Druhé místo patří firmě ista Česká republika z Prahy-Stodůlek za zařízení zajišťující automatický sběr dat ze všech instalovaných přístrojů ista s rádiovým odečtem. Sběrnice využívá technologii, která je jedinečná na trhu. Přístroje nainstalované v objektu komunikují i mezi sebou. Automaticky jsou odečítány denní údaje o spotřebě tepla, vody, elektřiny a plynu.

Systém ista spravuje a řídí inteligentní sběrnice dat, která komunikuje se zařízeními v systému, sbírá a přenáší data z měřičů tepla, poměrových rozdělovačů tepla, vodoměrů, případně i elektroměrů a plynoměrů na server prostřednictvím rádiové sítě mobilního operátora. Data se importují do systému rozpočítávání nákladů nebo správcovských programů.

Společnost Blaze Harmony z Trnávky u Lipníka nad Bečvou rozšířila své dřevozplyňující, kombinované a automatické kotle na dřevo a pelety o unikátní ekologický kotel na spalování dřeva Blaze Green. Vedle jiného jsou v něm obsaženy čtyři patenty – mechanická detekce stáložárné vrstvy, třípásmový přívod vzduchu, nová paprskovitá tryska a integrované směšování vratné vody. Ve zmíněné soutěži vybojoval kotel třetí místo.

Zplynovací kotel Blaze Natural Plus lze plnit dřevem, dřevními briketami, štěpkou a pilinami. Nabízí regulovatelný výkon 30-100 procent a umožňuje instalaci bez akumulační nádrže.

Z plejády dalších exponátů výrobků a technologií vybíráme skrytý okapový systém Siba Modern Ruukki CZ, tepelná čerpadla aroTHERM plus VWL vzduch/voda Vaillant Group Czech, požárně ochranné desky PROMASIL-KP Promat, izolace plochých střech foukanou minerální vlnou MAGMARELAX IP Izolace Polná, zelené střechy a zahrady-hanys.cz, dále tepelná čerpadla s příslušenstvím Hotjet CZ, kompletní projekty technologie úsporných domů Fenix Trading Jeseník, zateplování oken a dveří i v památkově chráněných objektech Apis, fotovoltaické elektrárny TnG-Air Ostrava, firmy ATMOS s novinkou v podobě kotlů s automatickým zapalováním dřeva.

Závěrečné slovo patřilo ředitelce pořádající agentury a výstavy Aleně Bujákové: "Nebylo jednoduché po dvouleté pauze uspořádat Infothermu, protože jsme žili ve virtuálním světě a domnívali se, že všechno lze nakoupit a prodat přes internet. Navíc u občanů nastala vzhledem ke zdražování energií panika a firmy zaznamenaly vykoupení příslušného zboží. Takže některé firmy, tradiční účastníci Infothermy, neměly co nabídnout a prodávat. Přesto jsme se do pořádání dalšího ročníku výstavy pustili a zúčastněné firmy byly rády, že mohly využít osobního kontaktu s odborníky i zákazníky. Vzhledem k vývoji měla letošní Infotherma nejvíce zastoupení firem s fotovoltaikou a ukládáním energií do baterií a s tím souvisejícími zařízeními a výrobky. Dále zde bylo hodně firem zabývajících se rozúčtováním tepla a nabízejících klasické kotle na dřevo i uhlí. Doba ukáže, kterým směrem se bude ubírat vývoj v energetice a podle toho zareagují výrobci, dodavatelé, zákazníci a poté i další ročníky Infothermy."

Fotogalerie

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Helena Široká