Infotherma potvrzuje pevné zakotvení v Ostravě

Vytápění, úspory energií a obnovitelné zdroje – to jsou ústřední témata letošní již 27. Infothermy, tradiční mezinárodní výstavy aktuálně konané v Ostravě. Své produkty, osvědčené i nové výrobky a technologie na místě prezentuje přes dvě stě domácích i zahraničních firem a institucí. Návštěvnost je vysoká.

Tuto u nás největší specializovanou výstavu, která se nyní odehrává ve čtyřech pavilonech a také na venkovní ploše, upřednostňující vytápění, úspory energií a smysluplné využívání obnovitelných zdrojů v malých a středních objektech vidělo doposud na Výstavišti Černá louka několik desítek tisíc návštěvníků. To jen potvrzuje, že jsou zde prezentovaná témata, která jsou pro uživatele většiny domácností stále prioritní.

Doprovodný program

Neméně pestrý a bohatý je i doprovodný program v podobě přednášek, besed a seminářů a sedmi poradenských středisek. Namátkou jmenujme již proběhnuvší seminář VŠB-TU Ostrava: Energeticky aktivní budovy a sezónní akumulace energie, přednášku společnosti Juta: Větrotěsnicí a parotěsnicí vrstvy zateplovaných lehkých konstrukcí střech a stěn, zástupci firmy Ivánek-Zeman odprezentovali téma s názvem Zelené střechy – šance pro budoucnost a firma Pro náš dům se podělila o zkušenosti z oboru Požární prevence a bezpečnosti. Konferenční sál byl naplněn také během přednášky Ing. Josefa Slováčka, který poutavě pohovořil o tepelných čerpadlech. Zajímavá byla i témata jako je využití šedých odpadních vod, zemní zásobníky tepla, akumulace energie a mnoho dalších. Zítra, tedy poslední veletržní den, se návštěvníci budou moci zúčastnit třeba workshopu o energetické soběstačnosti v praxi.

Dům plný energie

Loňská novinka – speciální expozice Dům plný energie - byla rozšířena na Dům plný energie a informací. Je efektně ozvučený a vybaven mnoha exponáty. Návštěvníci zde mohou spatřit ukázky nejrůznějších druhů kotlů, podlahového i sálavého vytápění a výroby elektřiny včetně jejího ukládání. Poslední jmenované souvisí s tím, že celý veletrh protíná téma akumulace energie, potažmo bateriová úložiště a jejich rozvoj.

První místo v soutěži Top výrobky získala vnitřní systémová jednotka pro tepelné čerpadlo NIBE od DZ Dražice

Top výrobky

Zajímavých výsledků se dočkala internetová soutěž Top výrobky vystavovatelů Infothermy 2020, kde se na pomyslných stupních vítězů neočekávaně a poprvé v historii veletrhu neumístil žádný kotel. Přednost dostaly exponáty, které se vyznačují inteligentními technologiemi. Na prvním místě se umístil produkt, který do soutěže přihlásila společnost DZ Dražice. Jde o vnitřní systémovou jednotku Lucii 200 split určenou pro tepelné čerpadlo NIBE Split. Zařízení obsahuje ohřívač vody o objemu 120 l a krokově řízený elektrokotel s výkonem až 6 kW. Je ovladatelné vzdáleně přes internet a propojuje venkovní i vnitřní jednotky.

Druhé místo v soutěži bylo obsazeno produktem od firmy Arison Thermo CZ – oceněn byl její plochý elektrický ohřívač vody Velis Evo Dry
Druhé místo obsadila inteligentní ekvitermní regulace Bosch CT. Je vhodná pro jeden topný okruh a funguje bez nutnosti instalace venkovního čidla. Ovládací aplikace EasyControl si průběžně a automaticky stahuje z internetu data o počasí a na jejich základě řídí topný systém. Spouští jej pouze v případě, že je to nezbytné a šetří tím uživateli náklady. Třetí „medailí“ pak byl oceněn plochý elektrický ohřívač vody Velis Evo Dry od firmy Ariston Thermo CZ. Zajímavostí je, že tento disponuje suchým topným tělesem, které zamezuje vzniku koroze či ulpívání vodního kamene. Konstrukce zařízení je tvořena chytrou dvojitou nádrží, jež ohřívá vodu rychleji. Ohřev je přitom velmi tichý. Ohřívač je vybaven chytrým dotykovým displejem, který mimo jiné umožňuje zvolit dva okamžiky v průběhu dne, v nichž si uživatel přeje mít připravenu horkou vodu.

Také společnost Fenix, výrobce elektrických sálavých topných systémů, vystavuje na ostravském stavebním veletrhu

Střechy, fasády, izolace

Nyní pár slov o další produktové skupině, která na Infothermě obsadila významnou část výstavního prostoru. Jde o střešní krytinu, fasádní systémy a izolace. Kromě renomovaných výrobců jako je Tondach či Bramac, se zde objevila novinka v podobě fotovoltaických tašek značky Hanergy. Tvoří je dvě vrstvy tvrdého skla, odolného vůči velkému zatížení. Fotovoltaické články jsou vlepeny do skla. Metr čtvereční tašek vyrobí za ideálních podmínek až 100 Wattů elektřiny za hodinu. Naši redakci rovněž zaujaly zelené střechy. Značka Heluz zase předvedla předem připravenou zdicí maltu SIDI pro rychlé a úsporné zdění z broušených cihel.

Také cihláři se na ostravské Infothermě velmi úspěšně prezentují

Na závěr několik slov ředitelky pořádající frýdeckomístecké agentury Inforpres - paní Aleny Bujákové:

Loni bylo uvažováno přemístit výstavu z kapacitních důvodů do Dolní oblasti Vítkovic. Jaká je nyní situace?

Je to pěkná vize, ale v zimním období nereálná. V létě by to problém nebyl. Například v hale Gong by šlo pořádat perfektní doprovodný program, konference a dokonce umístit i několik stánků. Přesto, že je zde hodně dalších hal, které by v zimě šly vytopit, není dořešena voda, odpady …

Jaký je váš bezprostřední dojem z letošní výstavy?

Na zdejším výstavišti jsme od roku 2007. Sice vždy umístíme téměř všechny přihlášené vystavovatele, ale jsou zde nedostatečné parkovací prostory, stravovací možnosti atd. Ale Infotherma do Ostravy patří, toto místo i veletrh jako takový mají své opodstatnění. I pro svoji příjemnou přátelskou atmosféru, setkávání odborníků, spokojenost široké veřejnosti.

Brány veletrhy budou naposledy uzavřeny zítra, tedy v pátek 23. ledna v 18 hodin. Stále tedy máte možnost zúčastnit se. A je oč stát.

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda 1)
Foto: Helena Hejhálková, Zdeněk Svoboda

1) redakčně upraveno