V rámci projektu Stavba čtvrtstoletí se soutěží ve 20 kategoriích

Zámek nebo škola? Teplická obchodní akademie Stavbou čtvrtstoletí?

Historická budova Hotelové školy, obchodní akademie a střední průmyslové školy v Teplicích bojuje o ocenění Stavba čtvrtstoletí. Část původní budovy byla zdařile modernizována. Výsledkem je architektonicky zajímavá stavba s původní vyhlídkou a romantickými věžičkami, jež je chloubou nejen města Teplice, ale i celého Ústeckého kraje.

Nová fasáda i opravená věž

Historie budovy se začala psát v roce 1894 na skalnaté výšině s názvem Mont de Ligne. Architektem tohoto „zámečku“ s úchvatnou 45metrovou věží byl David Ferber a stavitelem Adolf Siegmund, jenž se rovněž podílel na výstavbě celé řady dalších významných objektů v Teplicích. Objekt původně sloužil jako německé reálné gymnázium. V novorenesanční budově s vyhlídkovou věží sídlí obchodní akademie od roku 1951. V červnu roku 2017 započala pod dohledem památkářů zhruba roční rekonstrukce budovy, a to ve dvou etapách.

V rámci první části modernizace proběhla rekonstrukce krovu, střešního pláště a taktéž oprava věže. V druhé etapě došlo k celkové výměně oken a dveří, výmalbě chodeb a učeben, a především opravě fasády školy. U té byla provedena oprava vnějších povrchů po celém obvodu budovy, tj. omítek včetně ozdobných architektonických prvků, keramických obkladů, říms a profilů, sanace statických poruch. Modernizace školní budovy se vyšplhala k částce 30 milionů korun, ačkoliv původní plánované náklady byly nižší. Roli hlavního investora projektu převzal Ústecký kraj.

Stavba čtvrtstoletí

Stavbu čtvrtstoletí lze označit jako nejrozsáhlejší inventuru českého stavitelského umění a architektury – mapuje stavby od roku 1993 až dodnes. Projekt je určený všem objektům bez rozdílu typu či velikosti. Pořadatelem je společnost Bru&Kils. Za Ústecký kraj přitom vstupuje do projektu v letošním roce ještě další budova – teplická hvězdárna, která reprezentuje kraj v kategorii Stavba pro vzdělání, vědu a výzkum (stejně jako teplická obchodní akademie). Do této kategorie spadají i výzkumná centra, laboratoře či knihovny. V odlišné kategorii se zapojil za Ústecký kraj do soutěže také Zimní stadion v Chomutově.

Vybírání té nejzdařilejší stavby se účastní odborná porota. Projekt Stavba čtvrtstoletí má za sebou silné partnery, mezi kterými je například Senát Parlamentu České republiky, Hlavní město Praha, Akademie věd, Ředitelství silnic a dálnic nebo Česká televize.

Fotogalerie

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola Teplice