Střecha kavárny navazuje plynule na okolní terén a vede po ní proto i jedna z parkových stezek

Českobudějovické 4Dvory zabodovaly v German Design Award

Městský Park Čtyři Dvory v Českých Budějovicích se stal jedním z vítězů kategorie Architektura v rámci prestižní mezinárodní ceny German Design Award. Název parku symbolizuje rozvržení jeho vnitřního prostoru, kde hvězdice parkových cest vymezuje čtyři hlavní části parku, přičemž každá je úplně jiná. Na tomto unikátním projektu pracovali architekti Markéta a Petr Veličkovi ve spolupráci s Davidem Prudíkem. Ocenění si převezmou 7. února 2020 na slavnostním ceremoniálu v rámci veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem.

Mantra architektů

German Design Award patří k nejžádanějším cenám v oblasti designu a architektury. Ocenění je udělováno průkopnickým designovým projektům, jež určují nové trendy. Soutěží se v 53 různých kategoriích. Soutěže se každý rok účastní tisíce nominovaných, jejichž práci hodnotí devětatřicetičlenná porota složená z odborníků z celého světa. V komisi letos usedli například architekt Armin Illion, designér Dr. Erik Spiekerman nebo Michael Thompson, zakladatel a ředitel proslulé společnosti Design Connect. German Design Award není však zdaleka jediným oceněním moderního českobudějovického areálu. Park 4Dvory získal již v minulosti několik tuzemských i zahraničních cen a je též publikován v ročence české architektury let 2014-2015.

Sportovní vyžití, zeleň i kavárna

Českobudějovický areál byl vystavěn na základě vítězného návrhu architektonické soutěže z roku 2012, investorem bylo Statutární město České Budějovice. Projekt s náklady cca 30 milionů Kč si kladl za úkol přetvořit místní brownfield v podobě zdevastovaného území bývalých kasáren na výjimečný soudobý městský park určený návštěvníkům všech věkových kategorií. Po roční projektové přípravě následovala samotná realizace a výstavba - započala v prosinci roku 2013 a byla ukončena v srpnu 2014. Čtyři Dvory byly poté slavnostně otevřeny 19. září roku 2014.

Park 4Dvory

Celý park se rozprostírá na ploše o velikosti 28 400 m2 a je přirozeně propojen s okolní přírodou, především s ekosystémem nedalekých rybníků. V parku mohou děti využít několika dětských hřišť, kuličkový labyrint a různé zvukové atrakce. Pro starší návštěvníky areál nabízí skatepark, plochu pro hraní pétanque, nebo stezku s názvem „Buď fit“, jež nabízí několik posilovacích strojů pod širým nebem. Celý areál je tvořen sítí cest pro kondiční běh a nekonečné procházky. 

Přirozenou součástí areálu je také kavárna. Její konstrukce sestává z monolitického železobetonu, dvě její fasády jsou tvořeny prefabrikáty z pohledového betonu. Izolace je zajištěna extrudovaným polystyrenem. Objekt je vytvarován do formy terénní muldy, po jejíž střeše vede jedna z parkových cest. Díky vyvýšení nabízí příchozím krásný výhled na celé okolí. Budova kavárny je přitom průchodem mezi východní stranou parku s fit-stezkou, kluzištěm a západní stranou se skateparkem a dětským hřištěm. Kavárna 4Dvory s plochou cca 85 m2 je v teplých letních měsících rozšířena o oboustranné terasy – východní a západní.

Park 4Dvory z ptačí perspektivy

Inovativně je vyřešena i vegetace parku. Areál je mimořádný tím, že v něm zůstala řada původních náletových dřevin. Park tvoří jak luční trávník, tak keřová část do 4 metrů výšky, ale i mladý les, jehož součástí jsou napříklady topoly, jasany, břízy či planá třešeň.

Veřejnost může dále ovlivnit hlasování German Desing Award a napomoci tak 4Dvorům k zisku ještě jednoho ocenění. V kategorii Public Choice Award lze hlasovat na webu soutěže.

V moderním areálu 4Dvory se scházejí lidé všech věkových kategorií za účelem aktivního i pasivního odpočinku. Park se nachází mezi sídlišti Vltava a Máj

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: archiv autorů stavby