Stálicemi v interiérovém designu jsou nepochybně přírodní materiály, především dřevo. foto: Photographee.eu, Shutterstock

Interiérový design letos bude ve znamení neutrálních odstínů i extravagantnějších materiálů

Na počátku nového roku často bilancujeme a zamýšlíme se, co můžeme v našich životech změnit k lepšímu. Není přitom zapotřebí činit jen zásadní kroky, postačí i malá změna v našem nejbližším okolí, ideálně v domácnosti. Zkrášlete ji nějakým novým kusem nábytku či doplňkem a „nalaďte se“ na novou, svěží notu.

Návrat neutrálních odstínů

V roce 2020 se budeme setkávat s doporučeními designérů, jež propagují béžovou a šedou barvu. Objevovat se bude též eukalyptová a různé zemité odstíny. S nimi pak úzce souvisí všeobecný apel na využití přírodních materiálů v interiéru. Ideální volbou je dřevo, ať už na podlaze, nábytku či obkladech zdí. Milovníky sytých barev pak jistě potěší možnost kombinace s modrou, růžovou či zelenou.

Ženský princip

S odstíny růžové jsme se setkávali už v minulém roce. V tom letošním bude tento trend pokračovat, jen v méně výrazné formě. Převažovat bude světle růžová, která se hodí zejména do místností naplněných neutrálními barvami. Růžová potěší také v ložnici a lze ji do interiéru vpravit také v podobě doplňků jako jsou deky, ubrusy či závěsy. Pokud je navíc doplníte třeba bílými polštáři nebo krémovou tapetou v pozadí, nemůžete udělat krok vedle.

Černobílá klasika

Patříte spíše k zastáncům osvědčeného? Preferujete kontrasty? Pak oceníte černobílou kombinaci, která ani letos nevychází z módy. Tyto dvě barvy se nacházejí na opačných koncích barevného spektra a zřejmě i proto jsou tak oblíbenými nástroji tvorby mnohých návrhářů. Černé židle a křesla doplňte bílou kožešinou, vyzkoušejte obklady z černobílého mramoru… Prostě experimentujte.

Kov

Dalším materiálem, který by měl letos ozdobit každý nový či rekonstruovaný interiér, je kov, případně jeho napodobeniny. Jde především o zlato a stříbro či měď a cín, přičemž jejich kombinace jsou povoleny, ne-li doporučeny. Obzvláště efektně budou působit stříbrné kovové odstíny ve spojení s hnědými. Body vaší domácnosti přinesou i železo, zlato a bronz. Dbejte jen na to, abyste v jedné místnosti nemíchali více než tři kovy najednou.

Geometrie a symetrie

Rostoucím trendem nejen poslední doby jsou geometrické vzory. Nesmí se to s nimi ovšem přehánět. Odvážné kreace jsou povoleny, ovšem pouze lokálně. Vyberte si ve vaší kuchyni, koupelně či obývacím pokoji strategicky jedno místo, kde aplikujete vzorovanou tapetu či obkladačky a doplníte je vybavením v neutrálnější a jednobarevné formě.

Interiéry roku 2020 si žádají extravaganci a výrazné prvky jakým je třeba saténem polstrovaný sedací nábytek nebo kovové doplňky. foto: Ume illustration, Shutterstock

Extravagance

Začátek nového desetiletí předznamenává také návrat maximalismu. Odvážní majitelé bytových jednotek a rodinných domů proto mohou směle přistoupit k extravagantnějším materiálům a barevným kombinacím. Maximalismus totiž čerpá z období baroka, které se vyznačovalo jakousi designovou pompézností, a proto využívá například sametových, zlatých či saténových dekorací. Obývací pokoj v tomto duchu pak často připomíná zámecké komnaty.

Jednou ze současných trendů v oblasti barev je eukalyptová. V kombinaci se dřevěným nábytkem učiní váš interiér jedinečným. foto: Followtheflow, Shutterstock

Propojení technologií s přírodou

Asi nejzajímavějším trendem, který přináší rok 2020, je takzvané „zkonstruované prostředí“. Jde o spojení moderních technologií a přírodních prvků do jednoho designu. Využívá se přitom recyklovaný materiál, nejčastěji jde o plasty a dřevo. Očekává se navíc, že jde o směr, který jen tak z módy nevyjde. Vědci neustále vyvíjejí nové technologie zpracování a přeměny odpadů na zdroje a v té souvislosti logicky spolupracují i s interiérovými designéry.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: Shutterstock