Odstíny modré vypadají skvěle také se zelenou. Aby tato extravagantní barevná variace nepůsobila smutně, stačí ji doplnit jakoukoliv teplou barvou nebo dřevěnými akcenty. Zdroj: Photographee.eu, Shuttestock

Modrá je dobrá: šest důvodů pro interiér v modrých odstínech

Pravdou je, že modrá barva není v interiérech tak oblíbená a používaná jako barvy neutrální. Ale není to škoda? Modrá je přeci symbolem čistoty a jemnosti. A na lidskou psychiku mají její odstíny velmi pozitivní vliv. Máme pro vás šest důvodů, proč dát modré ve vašem bytě šanci.

1. Pohlazení na duši

Modré odstíny působí pozitivně na lidskou psychiku. Dokážou uklidnit mysl, uvolnit stresové napětí a zároveň vytvořit atmosféru pro soustředění mysli. Modrá je proto skvělá do ložnice i pracovny. Ukázalo se také, že dokáže snižovat krevní tlak.

2. Kombinovatelnost

Možná vás to překvapí, ale modrá se dá šikovně zkombinovat s každou barvou. Ladí s ní jemné tóny neutrálních odstínů, zatímco světle modrou si můžete dovolit nakombinovat s výraznými či pastelovými barvami. Nejčastěji se setkáváme s modrobílou, a to v obývacích pokojích. K této variaci pak stačí přidat dřevěné dekorační prvky a rázem se budete cítit jako v přímořském letovisku. Blankytně modrá si zase sedne s barvami jako je černá či šedá. A pokud se nebojíte odvážnějších variací, zkuste popřemýšlet o spojení nebeské modré s hravě žlutou. Společně působí v interiéru velmi svěže, neotřele a stylově. Podobně skvěle jako žlutá se k modré hodí i oranžová. A nakonec něco pro romantické duše. Jistě je potěší kombinace modré s levandulovými odstíny. I když obě tyto barvy patří do kategorie studených odstínů, jejich souhra v interiéru je překvapivě harmonická.

Ložnice v nebeské modré vám zajistí klidný a ničím nerušený spánek. Autor: hiv360, Shutterstock

3. Funguje i samostatně

Modrá může velmi dobře fungovat i sama o sobě. Má nekonečně mnoho odstínů: od ledové modré, přes tyrkysovou a azurovou až po oblíbenou námořnickou modř. Všechny odstíny je možné mezi sebou variabilně kombinovat a zařídit si takzvaný interiér tón v tónu. Převaha tmavě modré je vhodná do prostorově větších místností, do malých se příliš nehodí. Naopak do menších místností volte spíše světle modré odstíny. Místnost se tak opticky zvětší a projasní.

4. Vhodná (skoro) kamkoliv

Až na pár výjimek je modrá barva vhodná do většiny místností ve vašem domě či bytě. Klasická modrobílá kombinace je ideální do společenských prostor, koupelny nebo do dětského pokoje. Spojení modré se žlutou či zelenou je nejpopulárnější v dětských pokojích, kde se více než jinde hodí barvy veselé a pestré. Žluté odstíny navozují uvolněnou dětskou mysl a vzbuzuje u dětí přirozenou zvědavost, modrá zase zlepší jejich koncentraci při učení a hraní. Hodně záleží také na vyváženosti barev. Pokud je dítě hyperaktivní, volte převahu modré a naopak - smutným, méně aktivním dětem prospívá větší množství žlutých odstínů nad modrými.

Dalšími vhodnými místnostmi pro modré odstíny jsou, jak jsme již zmínili, pracovny nebo koupelny. Jako ideální se jeví jejich použití taktéž v ložnici, kde modrá napomůže před spaním zklidnit psychiku. Snad jedinou místností, kam se modrá příliš nedoporučuje, je kuchyň. Působí zde smutně a omezuje chuť k jídlu.

V kuchyni není modrá doporučována. Pokud to s ní však nepřeženete, nebo disponujete oddělenou jídelnou, nemusíte se toho bát. Autor: Krista Abel, Shutterstock

5. Sluší jí to se dřevem i sklem

Dalším plusem modré barvy v interiéru je to, že skvěle ladí s jakýmkoliv materiálem, třeba s kovem, dřevem, sklem, mramorem či dokonce kamenem. Obzvláště v kombinaci se dřevem modrá opravdu zútulní každý interiér.

6. Budete výjimeční

Jak jsme už zmínili na začátku, modrá barva není v interiérovém designu tak hojně využívaná jako například béžová nebo klasická černobílá kombinace. Pokud tedy rádi vystupujete z davu nebo vás modrá jednoduše ohromila, není důvod se jí obávat. Modré odstíny přináší do interiéru originalitu a navíc z něj učiní neobyčejnou oázu klidu.

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock