Vybrané typy PUR pěny jsou užívány též pro izolaci základů staveb a střech.
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Izolace nástřikem jako moderní prostředek zateplení novostaveb i rekonstruovaných budov

Všeobecně známé stavebně izolační materiály jako je polystyren či produkty na minerální bázi jsou čím dál častěji nahrazovány alternativními surovinami, jako jsou stříkané polyuretanové pěny. Ty, jde-li o prověřené produkty, plnohodnotně izolují a v mnohém své konkurenty dokonce předčí. Pokud potřebujete zateplit efektivně a flexibilně i členité povrchy, a to vše navíc rychle i během pouhého jednoho dne, čtěte dále.

Zateplení stříkanou pěnou, konkrétně certifikovanou PUR pěnou Honter, která je produktem vlastního vývoje stejnojmenné společnosti, je velmi účinné. PUR pěna poskytuje budově neměnné izolační vlastnosti, vysokou odolnost a trvanlivost po celou dobu její životnosti. Dvě základní látky obsažené v pěně – izokyanát a pryskyřice – v kombinaci s nadouvadly1) vytvářejí při smíchání při určité teplotě a tlaku směs s obrovským množstvím malých vzduchových bublin, která expanduje na mnohonásobek svého původního objemu. Hlavní výhodou, která je pro Honter PUR pěnu oproti běžným izolačním materiálům (minerální vata, foukaná celulóza) typická, je, že pěna nemění své izolační vlastnosti ani tvar po celou dobu životnosti budovy.

Při výběru je zapotřebí dbát na výběr tradičního dodavatele. Zdaleka ne všechny společnosti disponují certifikovanými produkty.

Pozor na podvodníky

Leč není pěna jako pěna. Při výběru je zapotřebí dbát na výběr tradičního dodavatele s dlouholetou historií. Zdaleka ne všechny společnosti, které se v Česku jejich aplikací zabývaly a zabývají, disponují certifikovanými produkty. Mnohdy jde o překupníky, jež dovážejí materiál ze zahraničí a nejsou dostatečně srozuměni s jeho parametry a způsobem uplatnění. Jejich působení na trhu často probíhá metodou „pokus omyl“ a rozhodně nemohou zaručit dlouhodobou trvanlivost výsledku. V minulosti bylo v této oblasti stavebnictví zjištěno i padělání technických produktových listů.

Na druhou stranu existuje i hrstka spolehlivých firem. Jejich lídrem je v současnosti společnost Honter Company s.r.o. Jde o výrobce stříkané pěnové izolace, a to s globální působností, který od svého vzniku před deseti lety roste nejen na českém, ale i zahraničním trhu. Vlastní výzkum a produkce firmy Honter probíhá v Německu, aplikace jsou prováděny partnerskými autorizovanými firmami. Díky obojímu je aplikace izolační pěny prováděna pouze proškolenými odborníky a se zárukou.

PUR pěna poskytuje budově neměnné izolační vlastnosti, vysokou odolnost a trvanlivost po celou dobu její životnosti.

Realizace

Aplikace je přitom v zásadě snadná. V první řadě dochází k nástřiku tekuté formy pěny. Ta začne v okamžiku kontaktu se zateplovaným povrchem měnit svou konzistenci na tuhou, během čehož dochází k jejímu rozpínání. Svůj objem navýší během tuhnutí až stopadesátkrát, vytvoří uzavřenou mikroskopickou buněčnou strukturu a perfektně přilne k povrchu. Vznikne bezespárá a souvislá vrstva, která vedle své izolační funkce také zpevňuje konstrukci budovy. Díky schopnosti hmoty proměňovat při aplikaci svou konzistenci a tomu odpovídajícímu provádění dojde k vyplnění i jinak nedostupných mezer, kam se tuhé materiály nedostanou.

Výhodou této izolační metody je rovněž absence jakýchkoli mechanických ukotvení, které by jinak přispívaly ke vzniku tepelných mostů. Vynikající tepelněizolační parametry nabízí už tenká vrstva pěny. Správně aplikovaná stříkaná pěna EXY snižuje při provozu budovy náklady na energii až o 60 %. A potenciální obavy z degradace vlivem UV záření lze snadno rozptýlit – nanesením ochranného nástřiku. Také doba potřebná k provedení izolace je v podstatě bezkonkurenční v porovnání s jinými tradičnějšími izolačními metodami. Prostor o velikosti 300 m² lze zaizolovat ve dvou lidech za jediný den.

HONTER: Co nás dělá výjimečnými

Veškerý vývoj a výrobu produktů zajišťuje HONTER GmbH s sídlem v Německu HONTER GmbH vyrábí různé typy polyolů pro výrobu polyurethanových systémů. Jako globální společnost dodáváme ve Spojených státech a v Evropě komponenty na výrobu polyuretanové stříkané pěny. Naše produkty EXY SPRAY SYSTEM zajišťují účinnou tepelnou a zvukovou izolaci v budovách. Tímto způsobem přispíváme nejen k pohodlnému bydlení, ale také k ochraně zdrojů, protože použití našich materiálů šetří především energii a nemalé finanční prostředky. Více informací na stránkách tuzemského zastoupení - společnosti HONTER COMPANY S.R.O..

Uplatnění

Pěna je vhodná jak pro rekonstruované objekty, tak pro novostavby, v nichž ji lze variabilně aplikovat jak z interiéru, tak z exteriéru. Vybrané typy této pěny jsou užívány též pro izolaci základů staveb a střech. Společnost Honter navíc přizpůsobí finální vlastnosti PUR pěny konkrétním potřebám investora tak, aby bezvadně vyhovovala jak reakční doba pěny, tak její adhezivní vlastnosti. Samozřejmostí je její ekologická i zdravotní nezávadnost, bez obsahu škodlivých látek CFC nebo HCFC.

Honter přitom umožňuje volbu mezi pěnovou izolací s otevřenou nebo uzavřenou strukturou buněk. V prvním případě jde o takzvaně měkký izolační materiál, jež se aplikuje tam, kde je kladen důraz na prostup vodní páry. Tvrdá izolační pěna s uzavřenou strukturou buněk je pak vhodná pro realizace, kde je vyžadována dokonalá vzduchotěsná, parotěsná i hydroizolační zábrana. V obou případech je optimalizována energetická účinnost, a to s minimálním dopadem na životní prostředí.

Honter přizpůsobuje finální vlastnosti PUR pěny konkrétním potřebám investora tak, aby vyhovovala jak reakční doba pěny, tak její adhezivní vlastnosti.

Doplňky

Kromě řady pěn EXY nabízí společnost Honter také sortiment produktů určených k výrobě dvoukomponentních PUR pěn, stříkaných izolací, vstřikovaných či ručně míchaných pěn a další materiály pro široké využití, například jako výplň a izolace dveří, na výrobu matrací, dále v automobilovém průmyslu či k izolaci vodních dopravních prostředků včetně záchranných plavidel. Doplňkovými, ale velmi žádanými výrobky jsou také polyuretanová lepidla, čističe a rozpouštědla.

Fotogalerie

— kontakty —

HONTER Company s.r.o.

Kubánské náměstí 1391/11, 100 00 Praha-Vršovice

E: info@honter.cz   T: +420 773 581 581
WWW: https://honter.cz/

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv společnosti Honter Company s.r.o.

1) Nadouvadla jsou přísady, které se přidávají k polymerům při přípravě lehčených hmot. Látky se při zahřátí na zpracovatelskou teplotu polymeru rozkládají a uvolňují plyny, které pak ve výrobku vytvoří uzavřené, otevřené nebo navzájem propojené dutinky (póry). Zdroj: https://publi.cz/books/180/05.html