Jak na hezkou omítku svépomocí?

Omítky jsou jedním z klíčových prvků každé stavby, neboť pomáhají dotvářet nejenom estetický vzhled stavby, ale tvoří také základ pro obklady nebo jinou finální povrchovou úpravu. Dlouhodobě tak musí zůstat dostatečně mechanicky odolné a soudržné.

Při svépomocné realizaci stavebníci musí řešit nejenom pracovní postup, ale také přípravu maltovinového postřiku (špric). Jak omítky, tak postřik lze realizovat například pomocí oblíbeného maltovinového pojiva Multibat PLUS. Oproti tradičnímu hašení vápna a jeho následnému míchání s pískem, cementem a vodou se příprava směsi značně zjednoduší a co víc, budeme mít jistotu, že je připravena správně. To je pro realizaci bez předchozích zkušeností z praxe podstatné. Pokud nám malta na stěně nedrží, můžeme vyloučit její chybné složení a hledat důvody v špatně připraveném podkladu (nesoudržnost, prach...) nebo v naší nedostatečné zručnosti. Není se ale čeho bát, nahazování malty vyrobené z Multibatu PLUS jde velmi dobře od ruky po několika minutách i laikovi.

Co všechno budu potřebovat

Z materiálu na maltu pouze písek, maltovinové pojivo Multibat PLUS a vodu. Množství písku se stanoví podle průměrné tloušťky omítky a plochy omítaných ploch. Vhodný je jemný písek frakce 0/4, který se využívá mimo jiné také v dětských pískovištích (vlhký je lepivý). Kubík písku dle obsažené vlhkosti váží obvykle něco mezi 1 500 až 1 700 kilogramy. Na každých 150 kg písku počítejte do omítky s 25 kg Multibatu PLUS. Na postřik je hmotnostní poměr 2 kg písku ku 1 kg Multibatu PLUS, spotřeba zhruba 5 až 10 kg/m2. Přípravě malty věnujeme samostatný článek Omítka svépomocí: Jak namíchat správnou maltu (poznámka redakce).

Dále je potřeba obstarat si dostatečné množství omítníků a případně také ukončovacích omítkových profilů. Z nářadí počítejte minimálně s míchačkou, lopatou, gumovými kýbly, lžicí, fankou, stahovací lištou, zednickým provázkem, vodováhou a olovnicí. Pro větší plochy se určitě hodí také stavební kolečko, na ostění se hodí latě a skoby. Nezapomeňte na ochranné brýle a rukavice.

Co když je potřeba něco dozdít

Potřebujeme-li zazdít původní otvor nebo vyzdít novou příčku, připravíme si maltu smícháním Multibatu PLUS a písku v poměru 1 : 4,5. Do míchačky přidáme vodu do požadované konzistence, obvykle 15 litrů na 25 kg Multibatu PLUS. Dávka vody je závislá na vlhkosti písku a konzistenci, které chceme dosáhnout. Celou směs mícháme minimálně 3 minuty.

Maltu nanášíme mezi vrstvy staviva v tloušťce 10–15 mm. Jednotlivé kusy staviv do malty zamáčkneme a srovnáme do požadované roviny. Při tenkovrstvém zdění se na maltu zakládá pouze první řada zdiva, další řady se lepí stavebním lepidlem.

Natažená elektroinstalace před omítáním

Příprava zdi

Předpokladem pro kvalitní a pevné omítky je jejich dobré spojení s podkladem. Tj. povrch musí být homogenní, dostatečně únosný (nesmí se drolit) a zbavený prachových nečistot. Nevadí-li voda, můžeme osekané zdi umýt wapkou. Před vlastním omítáním musí být zhotoveny hrubé instalace vody, elektřiny, plynu atd. Musí být osazena okna a zárubně (pokud nepočítáme s obložkami). V následující fázi musí být už okna zakrytá PE fólií, pokud jste tak neučinili před bouráním a nebo omítáte novou zeď, učiňte tak.

Špricování povrchu

Trvalého spojení omítky s podkladem je docíleno pomocí postřiku (tzv. „špricu”). Maltu připravíme smícháním Multibatu PLUS a písku v poměru 1 : 2. Do míchačky přilijeme vodu do požadované konzistence. Špric musí být tekutý, aby práce byla co nejsnadnější. Nanášení se provádí na mírně navlhčenou zeď pomocí fanky a vyžaduje získání určité zručnosti. Počítejte s tím, že ze začátku hodně materiálu skončí na zemi. Zem tedy před špricováním zbavte důkladně prachu a pevných nečistot; spadlý materiál lze pak průběžně stahovat lopatou, promíchat v míchačce a znovu použít.

Příprava před omítáním

Ještě než se začne omítat, je třeba osadit na stěny a nadpraží oken i dveří omítníky. Omítníky se osazují nejprve v rozích a to na terče z malty. Musí být vyrovnány svisle a respektovat nerovnosti omítaných stěn tak, aby po omítnutí zůstaly rovné stěny svírající pravé úhly. Podle délky stahovací latě se nakonec pomocí šňůrky doplní na stěny další mezilehlé omítníky. Kolem ostění se instalují výdřevy.

Srovnané pruhy s omítníky, mezi které se nahazuje malta a které slouží jako vodítka pro její stahování latí

Omítání

Maltu připravíme smícháním Multibatu PLUS a písku v poměru 1 : 6. Do míchačky přidáme vodu do požadované konzistence, obvykle 20 litrů na 25 kg Multibatu PLUS. Dávka vody je závislá na vlhkosti písku a konzistenci, které chceme dosáhnout. Celou směs mícháme minimálně 3 minuty.

Nejprve je dobré začít omítáním ostění kolem oken a dveří. Následuje omítání stěn, které se provádí odspoda po jednotlivých pásech vytvořených pomocí omítníků. Maltu průběžně srovnáváme (opět odspoda) pomocí stahovací latě. V jednom pracovním cyklu je možné provést omítku o maximální tloušťce 20 mm. Pokud je potřeba nanést větší tloušťku omítky, provedeme to ve více pracovních operacích. Čerstvě provedenou omítku je třeba chránit před rychlým vyschnutím, mrazem a dalšími nepříznivými vlivy. Vhodné je několik dní nevětrat a zamezit průvanu.

Autor: Jiří Hejhálek ml.
Foto: Archiv redakce