Foto: Gorlov-KV, Shutterstock

Jaké čerpadlo vybrat na zavlažování zahrady?

Mezi nejčastější zahradní úkony v létě patří závlaha rostlin. Správné čerpadlo přitom dokáže ušetřit moře námahy. Jak však čerpadlo správně vybrat a co při jeho výběru zohlednit?

Výběr správného čerpadla začíná u pramene, tedy zdroje vaší vody pro závlahu zahrady, kterým může být čistá nebo mírně znečištěná voda. O tom, jestli budete volit povrchové, ponorné nebo drenážní čerpadlo pak rozhoduje i to, jak hluboko je voda a jak moc je vzdálen zdroj vody.

Pořízením vhodného zahradního čerpadla usnadníte práci nejen sobě, ale i svým pomocníkům. :) Foto: alexei_tm, Shutterstock

Za všech okolností výběr správného čerpadla začíná tím, že určíte zdroj vody a odpovíte si na otázky jakou, odkud, jak často a kolik vody chcete čerpat. Je rozdíl, zda budete čerpat vodu ze studny, z rybníka nebo využívat dešťovou vodu. Zároveň se ujistěte, zda máte vyřízena všechna povolení k odběru vody. To, že soused nabírá vodu na zahrádku do konve z rybníka neznamená, že totéž můžete udělat s čerpadlem. V okamžiku, kdy k odčerpání vody z rybníka nebo řeky použijete technické zařízení, musíte o povolení požádat,“ upozorňuje Martin Křapa ze společnosti zabývající se čerpadly a čerpacími systémy.

Typy čerpadel, jak se od sebe liší i k jakému účelu jsou vhodná:

Ponorná čerpadla

Ponorná čerpadla jsou částečně nebo úplně ponořena do vody a charakteristické pro ně je, že vodu nesají, ale vytlačují nad sebe. Používají se pro čerpání čisté nebo mírně znečištěné vody ze studny, vrtu nebo jímky. Díky svým výkonům se hodí i pro čerpání velkých objemů na dlouhé vzdálenosti, například pro přečerpávání čisté vody do zavlažovacích systému z jímek na dešťovou vodu.

Ponorné čerpadlo. Foto: archiv Phoenix Communication, a.s.

Potřebujete-li čerpat vodu na větší vzdálenost, pod větším tlakem nebo z větší hloubky – například z vrtané studny – zvolte produkt k tomu přímo určený, tedy tlakové čerpadlo do vrtu. To je vhodné jak pro zásobování domácností vodou, tak pro přečerpávání vody do menších zavlažovacích systémů na zahradu. Automatický provoz čerpadla obvykle zajišťuje zabudované inteligentní řídící zařízení a nečistoty zachytává integrovaný filtr.

Sudová čerpadla

Mezi ponornými čerpadly najdete i tzv. sudová čerpadla určená pro čerpání vody z malých hloubek, nejčastěji dešťové vody ze sudu. Čerpadlo ponoříte a nad hladinu vyčnívá teleskopická trubice s kohoutkem pro plnění konví, nebo k trubici rychlospojkou připojíte hadici. Sud s čerpadlem raději umisťujte co nejblíže místu, které bude zaléváno, přičemž čerpadlo by mělo být v sudu uloženo na podstavci (kvůli možným usazeninám na dně, které by mohly při nasátí čerpadlo poškodit). Většina majitelů zahrad využívají sudová čerpadla o průtoku do čtyř tisíc litrů za hodinu. Pro maximální komfort lze pořídit i čerpadlo s automatem. Tato čerpadla ale nejsou vhodná pro mnohahodinový provoz, nehodí se proto pro automatické zavlažovací systémy.

Zahradní automatické ponorné čerpadlo. Foto: archiv Phoenix Communication, a.s.

Povrchová čerpadla a domácí vodárny

Tato skupina odstředivých čerpadel se neinstaluje do vody, ale mimo vodní zdroj, kdy s nimi lze čerpat v podstatě ze všech druhů vodních zdrojů. Ovšem kvůli fyzikálním limitům nejvíce z hloubky 8 metrů. Povrchová čerpadla se používají pro čerpání čisté až mírně znečištěné vody a pro dodávky vody do objektu nebo pro automatickou dodávku vody (čerpadlo samo zapne, vypne) k nim budete potřebovat tlakovou nádobu (společně s čerpadlem a dalším příslušenstvím funguje jako domácí vodárna) a do studny sací koš. Je vhodné volit taková čerpadla, která nabízejí rovněž pojistku proti chodu nasucho a předfiltr.

Povrchové čerpadlo. Foto: archiv Phoenix Communication, a.s.
Mezi základní kritéria výběru domácí vodárny patří:
  • průtok (pro zavlažování postačí 1,5 m3/h),
  • sací výška (obvykle maximálně 9 metrů),
  • výtlačná výška (na každých 10 metrů je zapotřebí tlak alespoň 1 bar),
  • provedení tlakové nádoby (kdy důležité jsou parametry síly tlaku a množství čerpané vody),
  • způsob ovládání přístroje (tlakový spínač nebo ovládací jednotka),
  • hlučnost čerpadla,
  • výbava bezpečnostními funkcemi a pojistkami (například zpětná klapka, jež zamezuje vytečení vody zpět do studny, ochrana proti chodu na sucho či tepelné pojistky, které vypnou zařízení, pokud dojde k přehřívání). 1

Autor: Igor Walter 1)
Foto: Shutterstock, Phoenix Communication, a.s.

1) redakčně doplněno