Kapková závlaha. Foto: Floki, Shutterstock

Závlahové systémy usnadní zalévání po celou sezónu. I v době dovolené

Je pro vás obtížné vyhradit si čas na každodenní zalévání zahrady či terasy? Snadným řešením jsou závlahové systémy, které se mohou spouštět automaticky v předem nastavených časových intervalech. Jaký zavlažovací systém zvolit?

Podzemní typy: ekologické řešení do větších zahrad

Podzemní zavlažování se hodí do větších zahrad, přičemž počáteční vyšší investice, kterou si vyžaduje, se vrací na ušetřené práci při zalévání. Systém je zcela skrytý, neruší vzhled zahrady; postřikovací trysky se vysunou ze země jen při zalévání. Jednotlivé trysky rozstřikují vodu v kruzích nebo v kruhových výsečích různých úhlů, což umožňuje realizaci podzemního zavlažování i v zahradách s nepravidelným tvarem.

Řídicí jednotky umožňují postupné spínání několika zavlažovacích větví. Systém tak dokáže postupně zavlažit i poměrně velkou zahradu, kterou kvůli omezenému průtoku zdroje vody není možné zalít celou najednou. Soustavu lze doplnit o dešťový senzor, který vyhodnotí průměrné dešťové srážky a přizpůsobí zavlažování aktuálním potřebám. Větrný senzor zase zajistí odložení spuštění závlahy, pokud fouká silný vítr, který by vodu odnášel od trysek pryč z pozemku.

Automatizované ventily systému zahradního zavlažování postřikovači. Foto: Virrage Images, Shutterstock

Základním požadavkem pro vybudování podzemního zavlažovacího systému je dostatečný a vydatný zdroj vody. Ten však lze pořídit i velmi ekologicky, například přes čističku spojenou s jímkou, ve které budete zachytávat vyčištěnou vodu, kterou následně využijete pro zavlažování rozstřikem. Vodu vyčerpanou ze studny nebo vrtu tak vracíte zpět přírodě. Navíc se vám vyšší pořizovací náklady rychle vrátí na ušetřených poplatcích za kanalizaci nebo za pravidelné vyvážení septiku,“ říká Petr Tichý, produktový specialista společnosti Hecht.

Kapková závlaha v zahradě či na terase: pro okrasné květiny i zeleninové záhony

Závlaha záhonů má poněkud jiné nároky než závlaha trávníku. Ve většině případů zavlažujeme ručně, pomocí hadice s tryskou nebo pistolí. Využít ale lze i „prokapávací“ systémy, jimiž je možné realizovat například závlahu keřů. V takovém případě je hadice vedena podél rostlin, které je třeba zavlažit, a u každé rostliny je opatřena „prokapávací“ tryskou. V záhonech a hustějších porostech lze využít i prosakovací hadice.

Kapková závlaha instalovaná v květináči s růžemi. Foto: AleMasche72, Shutterstock

Pokud je v sezóně nedostatek vody, většina z nás se dokáže smířit s tím, že nebude mít na zahradě hustý zelený koberec. Těžko ale hledat někoho, kdo by s klidným srdcem nechal zaschnout květinové a zeleninové záhony, kterým věnoval značné úsilí. Ale řešit nedostatek vody až v době, kdy sucho udeří, je pozdě. Doporučuji pořídit některou z nádob či nádrží na sběr vody. Oblíbené jsou například repasované IBC kontejnery s objemem 1000 l. Jsou sice nevzhledné, ale dají se snadno maskovat popínavými rostlinami nebo zakopat do země. V takovém případě je nutné vyřešit vhodné čerpání vody. Pro dosažení rozumného tlaku pro zalévání hadicí je vhodné použít vícestupňové čerpadlo, povrchové čerpadlo nebo zahradní vodárnu,“ pokračuje Petr Tichý.

Kapková závlaha je pak vhodná k využití i na terasách. Lze ji instalovat přímo na kohoutek s vodou na terase s časovačem. Nebo v případě, kdy na terasu nemáte vyvedenou vodu, můžete využít i nádoby s vodou a čerpadlem.

Nadzemní zavlažovací systémy: klasika pro zavlažování trávníku

Nadzemní, přenosný zavlažovací systém je možná cenově příznivější, zpravidla jej ale není možné plně automatizovat. Výhodou však je, že v zásadě je k jeho fungování zapotřebí jen hadice s příslušenstvím a vhodný rozstřikovač. Podle dostupného tlaku vody, tvaru a velikosti pozemku pak můžeme vybírat ze široké nabídky zavlažovačů a rozstřikovačů, přičemž většina základních rozstřikovačů stříká vodu v kruzích okolo sebe.

Rozstřikovač zavlažující trávník v kruzích okolo sebe. Foto: Virrage Images, Shutterstock

Do pravoúhlých zahrad jsou pak vhodnější překlápěcí kývavé postřikovače, které vodu stříkají na obdélníkovou plochu. Drobnou nevýhodou je, že vodu stříkají do výšky, proto je nelze efektivně používat při silnějším větru, který by vodu odnášel k sousedům. Jestliže pravidelně zavlažujete menší plochu, kterou rozstřikovač zvládá celou, můžete systém doplnit i o programovatelnou jednotku, která bude zavlažování automaticky spouštět,“ doporučuje Tichý.

U větších pozemků budete pravděpodobně muset rozstřikovač posouvat tak, aby byl postupně zavlažen trávník celý. V tomto případě ztrácí využití programovatelné jednotky smysl. Zásadní výhodou nadzemního zavlažovacího systému je jeho variabilita možností využití v rámci celé zahrady. Nevýhodou pak je, že systém není možné automatizovat. Pokud nechcete mít v trávníku stopy po ležící hadici, musíte ji po každém použití uklízet, případně ji odstranit alespoň před každým sečením.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock

1) Zdroj: ASPEN.PR s.r.o., redakčně upraveno