I malá vodní plocha ozvláštní zahradu. Lze ji ozdobit rozmanitými kameny či osázet vodními rostlinami. Foto: higeoyaji, Shutterstock

Budujeme okrasné fóliové zahradní jezírko

Rozhodli jste na své zahradě pro vodní prvek a bude jím právě jezírko? Zvolíte-li takzvaný fóliový typ, tedy takovou vodní nádrž, která není tvořena prefabrikovanou konstrukcí, ale pouze jámou vyplněnou fólií, jste tu správně. Nabízíme návod, jak na to.

V první řadě si připravte veškerý potřebný materiál a nářadí. Základem všeho je výkop, a proto bude zapotřebí buď oslovit bagristu, nebo se připravit na dřinu, kterou ulehčí pouze bytelný krumpáč, lopata a rýč. Vedle toho bude nezbytné mít po ruce provázek, srovnávací lať a vodováhu. Určitě také zainvestujte do kvalitní netkané textilie, odolné jezírkové fólie a lepidla, sežeňte si dostatek štěrku, písku a dekoračního materiálu (například větších kamenů). Nepovinné, ale doporučené je také jezírkové čerpadlo, filtr a s tím související technologie. Budete-li chtít nádrž osadit rostlinstvem, navštivte také zahradnictví, kde vám pomohou vybrat náležité druhy. Je-li vše připraveno, můžete začít s budováním.

Výhodou fóliového jezírka ve srovnání s prefabrikáty je to, že nejste omezeni žádným tvarem ani velikostí, jeho finální forma se odvíjí jen od preferencí majitele či okolních podmínek. Mějte však na paměti, že nejlepším prostorem pro zahradní jezírko je takové místo, které je osluněno maximálně šest hodin denně, aby se voda příliš nekazila. Rovněž oceníte, když vodní plocha nebude v dosahu potenciálních zdrojů znečištění, jako jsou listnaté stromy.

Jezírko navrhněte ideálně na takovém místě, kde nebude osluněno více než 6 hodin denně. Foto: Toa55, Shutterstock

Příprava před uložením fólie

Před započetím výkopových prací si nejprve provázkem a kolíky dobře vyznačte jak obvod plochy, tak výškové přechody – podle toho, jak chcete, aby se jezírko svažovalo. Pak můžete začít hloubit jámu, jejíž upěchované dno by mělo být tak hluboko, aby se do něj vešel i sací koš čerpadla. Dbejte také na to, aby okraje jámy byly v rovině. K tomu vám poslouží srovnávací latě a vodováha. Přechody mezi jednotlivými hloubkovými zónami pak zaoblete. Po vyrovnání okrajů vyhloubeninu ještě očistěte, aby se v ní nenacházely žádné nerovnosti, a vysypejte ji asi centimetrovou vrstvou písku, případně jemným štěrkem frakce 4 až 8 milimetrů. Písek překryjte netkanou textilií, jež ochrání vrchní fólii před poškozením.

Základem všeho je výkop, a proto bude zapotřebí buď oslovit bagristu, nebo se připravit na dřinu . Foto: Lillian Tveit, Shutterstock

Montáž fólie

Jezírkové fólie jsou vyráběny z rozmanitých materiálů, odborníci přitom doporučují zejména speciální kaučukové, jejichž životnost činí až 50 let, nebo známější PVC fólie, které v případě správné instalace vydrží až 25 let. Pro menší dekorační jezírka postačí materiál o tloušťce 0,5 až 1 milimetr. Zvolte takovou velikost fólie, aby po uložení přesahovala asi půl metru přes okraje jezírka.

Její instalace vyžaduje pečlivost, fólie musí být vytvarována a natažena tak, aby byla nakonec pokud možno co nejrovnější a s minimem skladů. Snazší je pracovat s fólií za teplejšího počasí, kdy je poddajnější. Rozhodně ji však silně nenapínejte, jinak vzniknou trhliny, jejichž oprava je složitá. Na ni (na dno i po stranách) pak vysypejte a uložte valouny či oblázky bez ostrých hran, které převezmou nejen roli dekorativní, ale rovněž fólii zatíží a zabrání jejímu posouvání. Úplně nakonec uložte a zabudujte jezírkovou techniku a nádrž zčásti napusťte vodou. Potrvá několik dní, než se fólie zcela usadí, načež je možné jezírko naplnit úplně.

Dno i boky jámy překryjte ještě před instalací jezírkové fólie netkanou textilií. Foto: serhii.suravikin, Shutterstock

Dokončovací práce

Břehy jezírka nezapomeňte zpevnit, například dlažebními kostkami, aby při nášlapu nedocházelo k jejich deformaci. Rovněž je vhodné opatřit břehy bariérou, například v podobě příkopu, která zabrání přetékání vody.

Jezírko je vybudováno a zbývá jen upravit jeho okolí, případně jej osázet vodním rostlinstvem. Jeho výběr se odvíjí zejména od toho, zdali se jezírko nachází na stinném či slunném místě, a od hloubky, do níž rostliny osazujeme. K tomu účelu existují na trhu i speciální tkaniny, které udrží rostliny na svém místě, či dokonce sázecí kapsy, jež svěsíme po stranách jezírka a zatížíme kameny. Efektní je umístit do jezírka i speciální podvodní osvětlovací tělesa či ho doplnit dalšími prvky, jako jsou vodotrysky či vodopády.

Jezírkové fólie jsou vyráběny z rozmanitých materiálů, odborníci přitom doporučují zejména speciální kaučukové, jejichž životnost činí až 50 let, nebo známější PVC fólie. Foto: Joseph C, Shutterstock

Fantazii se meze nekladou a finální podoba právě vašeho jezírka může být zcela jedinečná. Je to jen ve vaší režii.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock