Na horní stranu krokví byla nalepena samolepicí pěnová páska

Zastřešení terasy svépomocí: návod krok za krokem

Naši redaktoři a zároveň majitelé rodinného domu v jednom menším slovenském městě se rozhodli zrenovovat terasu, přičemž součástí akce byla i výroba zastřešení. Terasu obklopují vzrostlé břízy, které v létě doposud příjemně stínily, avšak prší-li nebo je-li větrno, zanechávají na terase výrazný nepořádek. Proto, ale také v důsledku potřeby rozšíření interiérového obytného prostoru o místo na čerstvém vzduchu, na němž by mohla rodina trávit společný čas nejen během slunečných, ale i deštivých dní, vybudovali pergolu se zastřešením a novou podlahou.

Na trhu jsou v současnosti dostupné rozmanité moderní materiály, z nichž lze terasu realizovat. My jsme se však rozhodli pro klasiku, tedy dřevo,“ říká majitelka domu s terasou o rozloze 25 m2. Tento přírodní materiál zvolili jednak proto, že jim imponuje svým charakterem, a také proto, že se dřevem lze i s poměrně malými zkušenostmi pracovat svépomocí. Uvažujete-li o dřevu i vy, avšak odrazuje vás jeho rustikální podoba, neklesejte na mysli. Výsledný vzhled produktu se bude odvíjet od jeho zpracování a povrchové úpravy. Můžete dosáhnout i velmi moderního, třeba minimalistického designu.

Nosná konstrukce

Pro stavbu nosné konstrukce zastřešení terasy jsme zvolili smrkové hranoly KVH,“ upřesňuje majitelka. Tento typ dřevěného konstrukčního prvku přitom skýtá několik výhod. Je totiž vyroben z výběrového smrkového dřeva, které je hoblováno na přesný rozměr. Dřevo je pak do tvaru hranolu slepováno povětšinou klínovým spojem, jenž produktu dodává vyšší pevnost. Po technickém vysušení toto dřevo obsahuje asi 15 až 17 procent vlhkosti, což zaručuje stálost výrobku, který se nekroutí, nevznikají v něm trhliny, nevytéká z něj pryskyřice, a navíc je odolný vůči dřevokazným houbám a hmyzu.

Pod jednotlivé stojky pergoly byly umístěny kotevní patky U profilu s prolisem bez roxoru

Pod nosné stojky jsme použili kotevní patku U profilu s prolisem bez roxoru o rozměru sto dvacet krát sto dvacet milimetrů. Stojku s prolisem jsme volili proto, aby nedocházelo k jejímu přímému kontaktu se zeminou. Rozměr hranolů je stejný, krokve jsou velikosti sto krát sto milimetrů. Na boční stěny byly použity palubky – takzvaný tatranský profil tloušťky čtrnáctmilimetrů,“ popisuje průběh prací majitel a zároveň realizátor stavby.

KVH profil

Krytina

Jako střešní krytina byl kvůli zachování dobrých světelných podmínek v přilehlé kuchyni zvolen komůrkový polykarbonát, v jehož případě je však potřeba dát si pozor na sklon střechy, který musí činit minimálně sedm stupňů. Rozměry desek upraví montážník snadno – přímočarou či ruční kotoučovou pilou. Piliny, jež se objeví na řezné straně, je pak vhodné vyfoukat kompresorem. Na následné čištění nepoužívejte ani ředidlo, ani benzin, ale pouze čistou mýdlovou vodu. Přítlačné profily mají mít od vrutů vzdálenost maximálně 40 centimetrů.

Pro stavbu nosné konstrukce zastřešení terasy zvolili majitelé smrkové hranoly KVH

Na horní stranu krokví byla nalepena samolepicí pěnová páska, která umožňuje tepelnou dilataci plastových desek, oddělí je od nátěru konstrukce a zajistí „tichý provoz“ krytiny (v okamžiku, kdy zapadne slunce a deska na střeše zchladne, probíhají dilatační pohyby související s jejím smršťováním, jež mohou vyvolávat rušivé zvukové efekty podobné praskání). Na vrchní část polykarbonátu je také zapotřebí aplikovat nepropustnou pásku, zatímco na její spodní část přijde paropropustná páska.

Stav terasy před provedením rekonstrukce

Maximální vzdálenost mezi jednotlivými krokvemi podél jejich středových os musí být 1070 milimetrů. Mezi dvěma částmi polykarbonátových desek je zapotřebí ponechat 20milimetrovou dilatační spáru.

Jako střešní krytinu zvolili majitelé komůrkový polykarbonát

Na závěr

Na přítlačném profilu nešroubujeme poslední dírku. Lišta musí zůstat volná, abychom mohli na konec krytiny nasadit hliníkový profil s okapnicí. Až pak je možné utáhnout poslední šroub a na konec přítlačného profilu nasadit plastovou krytku. V našem případě nebylo zapotřebí mezeru mezi domem a konstrukcí překrýt klempířským plechem, poněvadž samotný balkon nad terasou jím již disponoval. Pouze jsme přesilikonovali kontakt mezi domem a polykarbonátem,“ dodává na konec majitelka a vydává se vychutnat si kávu na svou novou terasu.

Finální stav terasy

Související články

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: archiv autorky