Nejen venkovská obydlí, ale též městské byty čím dál častěji disponují velkými terasami plnými zeleně. Autor: NMC2S, Shutterstock

Inspirujte se terasami, na kterých byste i Vy rádi trávili volný čas

Terasy jsou ideálním místem k trávení volného času. Jsou místem k vychutnání oblíbené kávy po práci či strávení nedělního rodinného obědu. Kromě toho mohou být i důležitým centrem událostí jako jsou oslavy či setkání s přáteli. Nemluvě o tom, že jsou skvělým doplňkem každého domu či bytu.

Proto, že jsou terasy součástí domu a propojují interiér s exteriérem, by měly být oba prostory slazeny barevně i stylově. Vybrali jsme pro Vás několik tipů. Nádech historie, moře, ale i modernity. Vyberte si takový styl, který je Vašemu srdci nejbližší.

Skandinávský styl

Skandinávský design přetváří terasy na skvělé místo určené k relaxaci. Za jeho přispění se z nich stává neuvěřitelný pokoj plný jednoduchých tvarů, geometrických vzorů a minimalistických doplňků. Kombinace barev jsou téměř vždy voleny velmi pečlivě, a tak se dokonale doplňují a vytváří z obyčejného posezení na terase hotový zážitek. Skandinávský styl propojuje prvky přírody s moderními a nelze se tedy divit, že je po celém světě velmi oblíbený. A co by na žádné z takto řešených teras nemělo chybět je jednoznačně zeleň. Rostliny umístěte všude a ideálně v hojné míře.

Terasa ve skandinávském stylu se obvykle vyznačuje tím, že obsahuje přírodní materiály v kombinaci s kvalitními textiliemi. Autor: dvoevnore, Shutterstock

Středomořský styl

Ze severských zemí plných studených barevných odstínů se přesuneme rovnou k moři. To sice v Čechách nemáme, ale jeho atmosféru si můžeme vyčarovat i u nás. Základem jsou teplé a zářivé barvy, orientace terasy ke slunci a doplňky v podobě lehkých textilií jako jsou závěsy či osvěžující sprchy. Dřevěný nábytek by měl hrát podobnými barvami jako použitý materiál na podlaze. Vše doplní už jen popínavé rostliny, pestrobarevné květiny, skalničky či citrusové keře a stromky. Jednoduše vše, bez čeho si nedovedete představit ideální dovolenou.

Středomořského stylu terasy snadno dosáhnete například instalací lehkých závěsů. Autor: Photographee.eu, Shutterstock

Městský styl

Terasy nejsou dávno výsadou jen venkovských stavení. V poslední době i ve městech přibývá moderních domů a bytů s velkými terasami. Hlavním znakem městského stylu teras je jejich různorodost. Všemožné materiály jako je kov či kámen, ale též nestárnoucí dřevo, to vše je obvykle kombinováno se zelení a na péči nenáročným rostlinstvem. Efekt modernity často doplňuje i působivé osvětlení, při kterém večerní terasa získává silný nádech luxusu.

Palety jsou velmi oblíbeným materiálem pro výrobu zahradního nábytku. Hodí se i na terasy, kde mohou sloužit jako stůl, sedací nábytek či stojany na květiny. Autor: PinkyWinky, Shutterstock

Vyčarujte si terasový nábytek sami pomocí palet

Nábytek z palet zaznamenal v poslední době obrovský boom. Gauč, konferenční stolek či křesla z tohoto materiálu řeší zařízení terasy a přitom šetří jak životní prostředí, tak majitelovu peněženku. Ještě k tomu vypadá skvěle, nápaditě a obvykle i originálně. Nejlepší na tom všem je, že stačí pár šikovných rukou a vyrobíte si ho svépomocí. Každý kus tak můžete přizpůsobit rozměrům Vaší terasy a co především, Vašemu vkusu. Stačí ho pak doplnit barevnými podsedáky a polštáři či přehozy a každá terasa, i ta nejfádnější, získá svého osobitého ducha.

Související články

Autor: Patrícia Lukáčová 1)
Foto: Shutterstock

1) překlad: Helena Široká