Rodinný dům Moravský kras

Tvar domu je tvořen třemi základními hmotami spojenými v jeden celek. Dominantní dvoupodlažní kvádr uprostřed kompozice je doplněn dvěma přízemními – východním technickým a západním obytným.

Hlavní hmota domu (dvoupodlažní) navazuje svou východní hranou na prodloužení uliční čáry přilehlé bezejmenné ulice. Jižní hrana domu je souběžná s hranicí lesa, od kterého je vzdálena 40 m. Tato vzdálenost by měla umožňovat proslunění domu i v zimních měsících.

Dům je zastřešen plochou střechou, bíle omítnutý, okna mají tmavošedé hliníkové rámy. Okna mají různou výšku parapetu a nadpraží podle účelu místnosti. Tato rozdílnost vytváří na fasádách hravou geometrii. Ortogonální tvary kvádrů oživuje oválný výstup na sluneční terasu a spirála točitého schodiště propojující terasu v přízemí s terasou v patře. Východní přízemní kvádr je technický, je věnován parkovacím stáním, garáži, nachází se zde zádveří, sklad a šatna, částečně sem zasahuje i apartmán hostů. Ze strany vstupu je prostor kryt před povětrností přesahující střechou. Patrový kvádr je věnován vlastním obytným místnostem s příslušenstvím a tvoří zároveň hlavní komunikační uzel domu. Západní kvádr tvoří hlavní společenskou část domu, nachází se zde obývací pokoj s jídelnou. Přesah střechy na jih zajišťuje účinné stínění a zároveň umožňuje pobyt i při dešti.

Bazén

Nezanedbatelnou roli hraje terasa navazující na obytnou část. Tato terasa umožňuje pohodlné posezení s výhledem na les a do kraje a zároveň kryté před větrem a zraky chodců z ulice. Součástí terasy je zapuštěný bazén se zasouvací podlahou.

  • Kancelář: Adam Rujbr Architects s.r.o., www.ararchitects.cz
  • Autor: Ing. arch. Adam Rujbr
  • Adresa: Moravský Kras
  • Zahájení projektu:10/2011
  • Dokončení realizace: 2015
¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu

Fotogalerie

Autor:
Foto: Archiv České ceny za architekturu