Balkon = místo pro odpočinek

Moderní prostředí navazující svým stylem na šik interiér Vašeho domova, minimalistický koutek, nebo naopak útulné zátiší plné květin s nádechem romantiky. Nejen tím se může stát každý balkon či teráska v bytových domech.

Obzvláště ve starší bytové zástavbě, a to jak v panelových domech, tak ve starších zděných historických objektech, se povětšinou udržuje trend ryze praktického využití balkonů, lodžií a teras. Obyvatelé bytů využívají balkony převážně jen k sušení prádla, odkládání nepotřebných majetků, či tam budují zázemí pro své domácí mazlíčky. Není to však škoda? Jedná se o průměrně 2,5 – 4 m2 prostoru, který může být zužitkován jako skvělé místo pro Vaši relaxaci na čerstvém vzduchu. A řešení je tak jednoduché.

Jádro všeho je v barvách, osvětlení, kvalitních materiálech, květinové výzdobě a dekorativních předmětech. A samozřejmě není nutné využít vše z výše uvedeného, pozor na kýč. Ve výsledku nic z toho nemusí být ani finančně náročné. Naopak. Zásadní je pouze vhodné sladění, důležité je místo nepřeplnit a držet se od počátku jednoho námětu. Finální styl pak může být skutečně jakýkoliv, futuristickou modernou počínaje a romantickým stylem Provence konče. A nenechte se přitom příliš ovlivnit okolím, dejte na svůj vkus. Povede Vás. Stačí udělat první krok a pustit se do toho!

Barvy

Lodžii, balkon či terasu je možné velmi efektivně zútulnit správným výběrem barev zvolených k výmalbě zdí. Samozřejmě je ale potřeba to nepřehnat, pokud je zvolen jasný odstín omítky, je nutno se vyhnout zářivým tóninám nábytku. Zajímavá varianta je dekorovat v barvách, které navazují na interiérový design místnosti sousedící s balkonem. Utvoříme tak konstantní celek rozdělený na část vnitřní a vnější, oddělený kupříkladu velkoformátovým oknem. Může tak vzniknout doplňkový sedací prostor obývacího pokoje pod otevřeným nebem.

Hravé barvy ve spojení s originálními dekoracemi přímo vyzývají k posezení pod slunečníkem. (zdroj: UnitedPhotoStudio, Shutterstock)

Podlahová krytina

V současnosti se prosazuje trend přírodních barev. Je patrný i v případě dekorování balkonů. Podlahy jsou velmi často řešeny ve dřevě, které dodá prostoru atmosféru „zahradní pergoly“ s příjemnou vůní materiálu jako přidanou hodnotou. Ideální tečkou k takové podlaze může být například tkaný koberec, který zahřeje studená chodidla v chladnějších dnech. Umělá tráva je také velmi využívaný podkladový materiál, měkký a pohodlný pro chůzi, vhodný obzvláště v případě, že byt obývají i malé děti, které svůj hrací čas tráví převážně na zemi. Jinou často využívanou podlahovou variantou je praktická dlažba. Tato jednoduše omyvatelná krytina je vhodná zejména pro vnější prostory. Je možné ji také využít k doplnění vybraného dekoračního stylu: bílé kachlíky malých rozměrů se hodí do retro lodžií, mozaika zase k evokaci prostředí španělského jihu, velkoformátová dlažba vyzdvihuje moderní styly, modrobílé vzory mohou napodobovat řecké reálie... Kreativitě se meze nekladou.

Palety jsou oprávněně považovány za „bestseller“ mezi balkonovým nábytkem. (zdroj: Mario N, Shutterstock)

Sedací nábytek

Mnozí jistě budou souhlasit, že až správně zvolená balkonová sedací souprava činí balkon kompletním. Nelze oponovat. Právě k tomu tento text míří. Chceme dokázat, že tento prostor by měl být určen především k relaxaci. A k té nám může dopomoci především pohodlné křeslo, židle či třeba houpačka. Nejčastější volbou uživatelů bývají jednoduché menší dřevěné, či dřevo-kovové židle, které esteticky ladí téměř k jakémukoliv rázu prostředí. Velmi oblíbeným elementem jsou i palety doplněné o efektní polštářky v různorodých odstínech. A na neposledním místě v žebříčku popularity stojí také rozmanité houpací sítě, dřevěné i textilní houpačky pro děti i velké obyvatele. Pokud vlastníte prostor zastřešený a krytý před deštěm (lodžie), můžete jej vyplnit i klasickým ušákem či barevně hravým sofa. V poslední době se dokonce rozmáhá trend umisťování vany do exteriérů. Majitelé si tak mohou nerušeně užívat hřejivé lázně přímo na čerstvém vzduchu na svých terasách a využívat kontrastních teplot vnějšího prostředí a vody.

Značně pohodlné posezení ve spojení s ultramoderní vanou, místo jako stvořené k relaxaci. (zdroj: isarescheewin, Shutterstock)

Zeleň a světlo

Tou pravou třešničkou na dortu bývají rostliny. Živá flóra, ať už se jedná o rozměrné kastlíky s nasazenými bylinkami, ozdobné květináče naplněné bohatými květy, zeleninové mini záhonky nebo keříky a bonsaje, právě ta činí z balkonu, terasy a lodžie naši malou soukromou oázu klidu. Rostliny mohou být zavěšeny na provázcích visících ze stropu, mohou vyplňovat škvíry v balkonovém nábytku, lze je umístit na vytvořené police, parapet i přímo na zem. Mohou nás obklopovat tak, že téměř nedohlédneme ven, ale může se klidně jednat jen o občasný doplněk v rozích a na kávovém stolku. V kombinaci se svíčkami, lampiony, pochodněmi, standardními lampami, žárovičkami či dokonce lustry pak vytváří úžasné prostředí, z něhož majitel nebude chtít odcházet. Vše záleží jen na fantazii tvůrce.

Květiny jsou na stylovém balkoně považovány za nezbytnost. (zdroj: StockOption, Shutterstock)

Doplňky

Balkony mohou být doplněny nejrůznějšími doplňky. Využijte suvenýry z cest, umístěte praktickou dřevěnou truhlu, která vytvoří účelný úložný prostor, připevněte k zábradlí slunečník k zastínění relaxační zóny během jasných letních dní. Zavěste záclonky či bambusové roletky tak, aby ukrývaly nepořádek v policích, naskládejte cikcak na sebe starší dřevěné bedničky a potěšte se tak funkčním, a přitom působivým policovým systémem. Právě tyto drobnosti učiní z toho Vašeho balkonu jedinečný originální prostor.

V krytých lodžiích je jakýkoliv designový experiment doslova žádoucí. Prostor disponuje díky odolnosti vůči povětrnostním podmínkám nepřeberným množstvím možností. (zdroj: Svet_Feo, Shutterstock)

Závěr

Pobyt venku na čerstvém vzduchu je podceňovaný. Dnešní společnost tráví většinu času v práci v uzavřených, často nevětratelných kancelářích, v klimatizovaných automobilech, nebo interiérech restaurací. Ven se dostáváme spíše výjimečně o víkendech a v čase dovolené. Pojďme si tedy doma vytvořit místo, které nás bude lákat na čerstvý vzduch každý den, každou volnou chvilku. I sebemenší balkon se může tímto místem stát. Stačí skutečně jen pár nápadů. Inspiraci Vám může dát například tento článek. Užívejte si svůj čas s ranní kávou či večerní knihou na Vašem balkoně.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock