Jak na krásnou terasu? Poradíme vám!

Počínající letní počasí přímo vybízí k pobytu venku. Kdo by si nechtěl posedět na krásné terase, a přitom si v klidu vychutnávat ranní kávu či si užít grilování s přáteli a rodinou? Pokud jste vlastníky terasy, ať již menší či větší, rozhodně by byla škoda nevyužít její potenciál a nijak ji designově nestylizovat. Poradíme vám, co by na takové terase rozhodně nemělo chybět.

Venkovní nábytek vybírejte s rozmyslem

Klíčovým a zároveň na první pohled nejnápadnějším prvkem na terase je nábytek, jehož správný výběr je více než důležitý. Nábytek byl měl zapadat do celkového designu terasy, a hlavně by měl být kvalitní, neřiďte se tedy pouze cenou. Před samotným zakoupením nábytku je vhodné zvážit prostorové možnosti terasy tak, abyste o nábytek nezakopávali a nebyl spíše na škodu než užitek.

Ratan nebo dřevo?

Materiál vybírejte podle toho, zda bude nábytek venku, či schovaný pod střechou. Co se týče materiálu venkovního nábytku, mezi ty nejodolnější se řadí kované železo a hliník. Estetickou variantou je ratan a přírodní dřevo, to by mělo být ideálně lakované či mořené. [1] Nejlevnější volbou je nábytek plastový, tomu se však snažte vyhnout, není příliš vkusný ani odolný.

Vysoce odolný je taktéž umělý ratan, při koupi ho poznáte tak, že má vysokou hustotu polyetylenu (Foto: Photographee.eu, Shutterstock)

Terasu osázejte květinami

Květin není nikdy dost, a na terasu patří každopádně. Na terase i zahradě se skvěle daří levandulím, fuchsiím, lobelkám, chryzantémám a sedmikráskám. Nenáročné na pěstování jsou také macešky. [2]

Terasu můžou doplňovat i stromky jako olivovník či štěkovec. V každém případě je dobré se při výběru poradit s odborníkem, každá rostlina a stromek mají totiž trochu jiné požadavky na péči a údržbu.

Doplňky dodají místu kouzlo

Celkový design terasy lze snadno dotvořit doplňky, těmi mohou být například zavěšené květináče, vodní fontány různých velikostí, okrasné kameny, dekorativní lucerny, ale i zavěšená světýlka, jejichž kouzelnou atmosféru oceníte především večer. [3] A pokud máte terasu zastřešenou, zkuste na podlahu položit pár větších polštářů, tento designový doplněk ocení především děti.

Na prostornější terasu se dá umístit závěsná či stojací houpačka, závěsná síť i polohovatelné lehátko (Foto: Photographee.eu, Shutterstock)

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock